Gdzie kupić węgiel na zimę? Polacy kupują w Czechach! Taniej niż w PGG i kopalni

2022-09-12 10:53
ile kupić węgla
Autor: KWK Ziemowit Na zimę trzeba kupić zwykle 5-6 ton węgla

Gdzie kupić węgiel na zimę? Nie jest to łatwe zadanie. Polacy kupują węgiel w Czechach. Jest taniej, nawet jak się doliczy koszt transportu. Gdzie kupić węgiel i jakie są zasady jego sprzedaży. Jak kupić węgiel jeśli nie mamy dostępu do internetu? Sprawdzamy czy jest węgiel w składach opałowych i ile tam kosztuje. Czy jest szansa na zakup węgla w sklepie PGG? Czy można kupić węgiel bezpośrednio w kopalni?

Klienci z Polski kupują węgiel w Czechach

Polacy kupują węgiel w Czechach, gdzie jest większa dostępność surowca i jest on zdecydowanie tańszy niż w Polsce. Za tonę ekogroszku trzeba tam zapłacić w przeliczeniu ok. 1000 zł. Nawet 50 klientów z Polski dziennie odwiedza skład węgla w Nachodzie w Czechach - przyznaje jego właściciel. Jak zaznacza, aby węgla nie zabrakło, konieczne było ograniczenie do 2 ton ilości węgla, którą można jednorazowo nabyć. Klienci po węgiel przyjeżdżają głównie z okolic Wrocławia, bo stamtąd do Czech jest najbliżej i podkreślają, że nawet po uwzględnieniu kosztu paliwa spalonego na kilkusetkilometrowej trasie wyjazd do Czech po węgiel wciąż się opłaca.

Sprzedaż węgla na zimę w Polsce

Od zawsze węgiel kupowało się w składzie opałowym niedaleko domu. W miastach, wsiach i miasteczkach wiele małych składów węglowych jest uruchamianych we wrześniu i działają one w sezonie grzewczym. Są również większe składy opału oferujące nie tylko węgiel, lecz także pelety, brykiety, drewno opałowe oraz inne materiały, np. budowlane lub do ogrodu. Kiedy sytuacja na rynku opału była stabilna, to działało.

Obecnie wiele składów opałowych, zwłaszcza tych najmniejszych zostało zamkniętych, ponieważ nie mają czym handlować. PGG rozwiązała umowy ze swoimi wcześniejszymi dystrybutorami węgla i utworzyła sieć własnych dostawców. W sytuacji kryzysowej zostały uruchomione nowe kanały sprzedaży węgla - przez internet. Ci, którzy mają niedaleko, mogą kupić węgiel bezpośrednio w kopalni.

Czynnikiem decydującym dla wielu osób może być cena węgla, tym bardziej że na sezon grzewczy potrzeba nie jednej, ale kilku ton węgla. Jeśli przyjmiemy konieczność kupienia 5 ton, to za węgiel z kopalni (1200-1800 zł/t) trzeba będzie zapłacić 6-9 tys. zł. Na wolnym rynku, gdzie ceny węgla wynoszą 2500-4000 zł/t, a nawet więcej, robi się to już 12-20 tys. zł!

Czy jest węgiel?

Węgiel jest i go nie ma, zależy od czasu i lokalizacji. W jednych składach węgla jest tylko jeden sortyment, w innych – do wyboru, do koloru, w jeszcze innych zbierane są zamówienia, a odbiór nastąpi, jak przywiozą węgiel – za tydzień, a może za 2 tygodnie. Cena węgla, którego w tej chwili fizycznie nie ma na stanie, jest niewiadoma. Wszędzie zapewniają, żeby już kupować, bo na pewno będzie drożej.

Przeczytaj też: Kolejna podwyżka ceny węgla w PGG od 8 września. Ceny polskiego węgla coraz mniej konkurencyjne. Czy opłaca się polować na węgiel w e-sklepie PGG

Polskie kopalnie aktualizują wzwyż swoje cenniki, na giełdach światowych węgiel też drożeje. Polskie kopalnie nie zaopatrzą w dostateczności naszych domów, bo ich wydobycie, nawet mimo intensyfikacji prac w ostatnim czasie, jest za małe. Do Polski już przypływa węgiel importowany z Kolumbii, Indonezji, Republiki Południowej Afryki. Jednak z nim jest ten problem, że to węgiel, który nie zaspokoi potrzeb odbiorców indywidualnych używających grubszego węgla do pieców i kuchni. Z każdej tony można wysortować takiego węgla tylko 150-200 kg. 

"Tego węgla w portach jest dzisiaj dużo. PGE Paliwa i Węglokoks stworzyły takie duże zsypiska. Jest ich już dzisiaj 36 na terenie całego kraju. Tam zwożą ten węgiel drogą kolejową i też drogami samochodami, żeby było go jak najwięcej i jednocześnie podpisują umowy ze składami, gdzie można było kupić czy to polski, czy to wschodni węgiel. Na dzisiaj sprzedają tym pośrednikom ten węgiel w cenie 2,1 tys. zł netto" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na antenie radiowej  Jedynki.

Jak kupić węgiel w składach opałowych

Żeby kupić węgiel, warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy i podzwonić po składach węglowych. Decyzję, w którym składzie kupić węgiel, trzeba podjąć uwzględniając dostępny rodzaj węgla, jego wygląd i kaloryczność, a także koszt transportu. Przeczytaj też: Dostawa węgla do domu i odbiór kupionego węgla. Jakie są koszty transportu węgla? Czy są z nim problemy?

Decyzję raczej należy podejmować szybko, ponieważ to, że węgiel dziś jest, nie oznacza, że będzie tam też jutro. Składy nie mają wielkich zapasów, bywają przestoje w zaopatrzeniu, a część z nich jest na granicy bankructwa. W polskich kopalniach co jakiś czas są ogłaszane nowe cenniki węgla z wyższymi stawkami. Węgiel importowany jest znacznie droższy od krajowego. Jeśli nie kupimy węgla teraz, za miesiąc może być już drożej.

Ile kosztuje węgiel w składach opałowych

Oto kila przykładów oferty i cen z dnia dzisiejszego. W składzie węglowym Wołominie jest drobny groszek po 2500 zł/t, z polskich kopalń, ale sprzedawca ostrzega, że może zawierać kamień, dlatego jest tak tani. W Skawinie zbierają zamówienia, odbiór – nie wiadomo konkretnie. Ostatni sprzedany węgiel orzech kosztował 1850 zł/t, a ekogroszek - 2750 zł/t. To był węgiel polski. W jednym ze składów w Szczecinie jest tylko groszek po 2600 zł/t. Sprzedawca deklaruje, że ma kaloryczność 23 MJ/kg. W składzie w Radzyminie właściciel oferuje węgiel orzech po 3200 zł/t lub nieco drobniejszy – po 3000 zł/t. To węgiel z importu. Skład w Białymstoku ma najwięcej sortymentów węgla. Grubsza kostka z importu kosztuje 3500 zł/t. Nieco drobniejszy orzech, również importowany – 3450 zł/t. Za to do wyboru są 4 rodzaje ekogroszku różniące się kalorycznością. Polski, którego wartość opałowa wynosi 28 MJ/kg, kosztuje 4200 zł/t, a dający nieco mniej ciepła (27 MJ/kg) – 4000 zł/t. Jest jeszcze ekogroszek z importu w cenie 3900 i 3600 zl/t. Ten ostatni ma wartość opałową 26 MJ/kg.

Wszystko to jest węgiel luzem. Za workowanie trzeba zapłacić 70-100 zł/t. Oczywiście dochodzi jeszcze koszt transportu, a ten zależy od ilości węgla i odległości od składu.

Jak kupić węgiel przez internet w sklepie PGG

Najwięcej węgla oferuje sklep internetowy Polskiej Spółki Węglowej (PGG), która ma kilkanaście kopalń. Jednak sklep PGG działa tylko we wtorki i czwartki od godz. 16 i stale jest oblegany przez zainteresowanych kupnem węgla. Mimo że spółka informowała o usprawnieniach w działaniu e-sklepu PGG, kupno węgla tą drogą jest bardzo trudne. Przeczytaj też: Zmiany w sklepie PGG. Jak kupić węgiel w sklepie internetowym PGG? Jaka jest cena węgla?

Pojawiły się również komunikaty ostrzegające przed fałszywą stroną e-sklepu oraz fałszywymi esemesami informującymi o możliwości odbioru węgla. PGG zapowiada uruchomienie wkrótce infolinii, za pośrednictwem której również będzie można zamówić węgiel. Limit w tej chwili wynosi 3 tony, a na ekogroszek workowany 1 tona.

Czy można kupić węgiel w PGG bez dostępu do internetu?

Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski poinformował, że spółka PGG pracuje nad nowym system sprzedaży węgla klientom indywidualnym. W założeniu nowy system ma pomóc osobom starszym lub wykluczonym cyfrowo, które nie są w stanie kupić węgla przez internet.

- Te osoby będą miały możliwość kupienia węgla z PGG bezpośrednio na kopalniach i dostarczenia za pomocą firmy transportowej. Pracujemy nad regulaminem tego rozwiązania, pracujemy nad specjalną infolinią dla klientów PGG - powiedział Tomasz Głogowski.

Jak kupić węgiel u Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG

W ostatnich dniach sierpnia zaczęły działać pierwsze firmy będące Kwalifikowanymi Dostawcami Węgla (KDW) kupionego w sklepie internetowym PGG. Na razie są to 4 składy: w Brzesku, Iławie, Proszowicach i Uhercach Mineralnych. Kolejnych 20 rozsianych po całej Polsce ma zacząć działać w najbliższym czasie. Za pośrednictwem tych składów można odebrać węgiel kupiony w sklepie internetowym PGG. Za dowiezienie węgla do domu trzeba zapłacić, ale nie będą to takie kwoty, jak w przypadku wynajęcia indywidualnie prywatnego przewoźnika.

Przeczytaj: Kwalifikowani Dostawcy Węgla - lista składów. Jak skorzystać z usług dowozu węgla z PGG

Jak kupić węgiel bezpośrednio z kopalni

Jeśli się mieszka na Śląsku albo Lubelszczyźnie węgiel można kupić bezpośrednio w kopalni. Oczywiście jeszcze trzeba zapłacić za transport, ale jeśli np. znajdzie się osobę z dużym samochodem, która odbierze węgiel dla kilku klientów, koszt ten można nieco zredukować.

W grupie Węglokoks zamówienia na węgiel zbierane są przez telefon. Firma uruchomiła specjalny numer telefonu, który jest przeznaczony tylko do tego celu. Dzięki temu można uniknąć długiego czekania pod kopalnią. Przyjeżdża się po odbiór węgla w wyznaczonym terminie. W grupie Weglokoks zamówienia na zakup węgiel można składać w godzinach 8-11. We wtorki można zamówić ekogroszek, a w środy kostkę i orzech.

W Bogdance dostępny jest miał, groszek i orzech (nie prowadzą sprzedaży ekogroszku). Na zakup węgla można się zapisać na miejscu, firma nie prowadzi zapisów telefonicznych ani pocztą e-mail. Sprzedaż działa od poniedziałku do piątku. W godzinach 6-13,30 można kupić miał, pozostałe sortymenty dłużej – do godziny 21.

Przeczytaj też: Kopalnia Bogdanka wstrzymała zapisy na zakup węgla we wrześniu. Lista już zamknięta!

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej można kupić tylko węgiel orzech. Węgiel kupuje się i odbiera w kopalni Budryk w Ornontowicach. Ponieważ jest bardzo duże zainteresowanie i pod kopalnią ustawiają się długie kolejki, spółka rozważa uruchomienie sprzedaży na 2 zmiany. Wprowadzono też zasadę, że osoba, która kupiła węgiel dostaje numerek i nie musi czekać pod kopalnią na jego odbiór. Jeden klient może kupić do 3 tony węgla.

Przeczytaj też jak kupić węgiel z kopalni:

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu węgla?

Do zakupu węgla niezależnie czy w kopalni, czy w składzie węglowym, czy prze internet potrzebne są odpowiednie dokumenty i zaświadczenia. Przede wszystkim należy przedstawić dokument potwierdzający tożsamość oraz to, że używamy węgla do ogrzewania domu - deklarację do CEEB lub zaświadczenie o jej złożeniu. Należy też złożyć oświadczenie, że węgiel zużywa się na własne potrzeby - to zwalnia z akcyzy. Można upoważnić inną osobę do zakupu i odbioru węgla w naszym imieniu. Należy jej przekazać wymagane dokumenty oraz udzielić pisemnego pełnomocnictwa.