Wykończenie schodów betonowych deskami. Jak to zrobić krok po kroku?

2012-06-13 17:10

Wykończenie schodów betonowych deskami - instrukcja krok po kroku. Schody betonowe będą wyglądały jak piękne schody drewniane, jeśli żelbetowe stopnie obłożymy deskami drewnianymi. Pokazujemy, jak to zrobić, żeby stopnie były stabilne, deski nie skrzypiały, a całość wyglądała estetycznie.

Drewniane stopnie na schody
Autor: Marcin Czechowicz Stopnie dobrze dopasowane do rodzaju podłogi

Schody betonowe są praktyczne i wygodne. Łatwo znaleźć fachowców do ich wykonania, ułatwiają też prowadzenie prac budowlanych – można po nich przenosić ciężkie materiały, nie martwiąc się o wytrzymałość schodów i ich możliwe uszkodzenia.

Jednak aby nabrały elegancji, ich surowe betonowe stopnie trzeba odpowiednio wykończyć. Jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do wykańczania schodów betonowych jest drewno.  

Jak powstają schody drewniane i okładziny schodów betonowych

Jakie drewno na schody betonowe?

  • do wykończenia stopni schodów zazwyczaj używano drewna litego. Dzisiaj trwałe stopnie można zrobić również z drewna klejonego warstwowo. Na stopnie schodów nie nadają się natomiast parkiet i panele.
  • drewno na stopnice, podstopnice i cokoły musi spełniać odpowiednie warunki: powinno być dobrze wysuszone (do 8% wilgotności) i mieć odpowiednią jakość – prostolinijne usłojenie, brak przebarwień, sęków i pęknięć. Takie właściwości ma drewno I klasy, a także oznaczone literą E (od exclusive).
  • na stopnice nadaje się drewno o dużej twardości i wysokiej odporności na ścieranie. Takie warunki spełnia drewno drzew liściastych: dąb, jesion, buk, a także drewno egzotyczne. Drewno drzew iglastych – sosnowe i świerkowe – będzie dobre na podstopnice i cokoły, natomiast stopnice można z niego zrobić tylko tam, gdzie jest małe natężenie ruchu.

Przeczytaj też:

Stopnie drewniane na schody: jaki kolor i gatunek drewna wybrać? >>>

GALERIA: jak wykończyć schody betonowe drewnem

Wykończenie schodów betonowych deskami - krok po kroku

1. Zanim rozpoczniemy mocowanie drewnianych stopnic i podstopnic, trzeba odpowiednio przygotować betonową powierzchnię – musi być ona równa i oczyszczona z luźnych okruchów.

2. Następnie układamy stopnice. Zanim je położymy, na betonową powierzchnię nanosimy klej montażowy lub rozprężną piankę poliuretanową o dużej sile wiązania

3. Przygotowane na wymiar stopnice mają od spodu wpusty, a podstopnice w górnej krawędzi – wyprofilowane pióra. Dzięki temu oba elementy można stabilnie ze sobą połączyć. Trzeba pamiętać, aby przy ścianie pozostawić szczelinę dylatacyjną

4. Pióra podstopnic wchodzą we wpusty wyfrezowane na spodzie stopnicy, wcześniej posmarowane klejem

5. Poprzez stopnice nawiercamy głębokie otwory w betonie. 

6. Wkładamy do środka kołki rozprężne i mocno przykręcamy elementy

7. Otwory po wkrętach zaślepiamy drewnianymi nakładkami posmarowanymi na obwodzie klejem

8. Przed wykończeniem drewnianej okładziny schodów lakierem trzeba ją delikatnie przeszlifować papierem ściernym (najpierw większej, potem mniejszej gradacji), zwracając szczególną uwagę na wyrównanie drewnianych zaślepek z powierzchnią stopni. Na koniec osłaniamy szczelinę dylatacyjną listwą cokołową

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.