| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Modny trend: kolorowe ramy okienne

Modny trend: kolorowe ramy okienne

Dzisiaj coraz rzadziej ukrywamy okna za firanami i zasłonami, a kolor okiennych ram staje się coraz ważniejszy. Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze kolorowych ram okiennych.

Piękne ramy i przejrzyste szyby, potrzeba wpuszczenia jak największej ilości światła dziennego do wnętrz, a także coraz bardziej zadbane ogrody sprawiają, że zarówno same okna, jak i rozpościerające się za nimi widoki są docenianym elementem wnętrza. W tej sytuacji zyskał na znaczeniu kolor ram okiennych.

Dylemat, czy dobierać kolor okien do elewacji, czy do wnętrza, praktycznie nie istnieje – dostępne są okna dwukolorowe: inne od zewnątrz i od środka. I tu jednak warto stosować sprawdzone zasady.

Zasady doboru koloru ram okiennych

Duże panoramiczne przeszklenia w ramach w odcieniach szarości i grafitu dodatkowo ochłodzą wnętrze, klimat przytulności wprowadzą wówczas drewniane ramy i ciepłe kolory. Niewielkie okna z drobnymi podziałami dobrze wyglądają w chłodnych, pastelowych barwach.

Warto też się zastanowić, czy okna będą zasłaniane, czy nie. Wieczorami, gdy szyba tworzy czarną płaszczyznę, kolor ram jest bardzo ważny – wszystkie ciemne pogłębią jej mroczność, jasne rozświetlą ją.

Jeśli traktujemy okno jak ramę widoku za oknem, przed wyborem koloru okien dobrze przyjrzyjmy się otoczeniu. Może się okazać, że na przykład dach domu sąsiada, wieża kościoła rysująca się na horyzoncie lub kępa roślin w ogrodzie podpowiedzą kolor ram.

Planując aranżację wnętrza, warto zastanowić się nad dominantą estetyczną pomieszczenia. Gdy ma być nią okno w intensywnym kolorze, wówczas inne kolory użyte do aranżacji lepiej wyciszyć, dodając jedynie drobny przedmiot lub detal w tym sam odcieniu.

Stonowane ramy okien, choć kolorowe, mogą być jedynie tłem dla innych sprzętów. Okna można zgrać ze ścianami, na przykład wybierając tapety, w których powtarza się kolor okna. Nawiązaniem mogą być też barwy tkanin i tapicerek. Trzeba jednak pamiętać, że ten sam kolor inaczej prezentuje się na tkaninie, a inaczej na tynku czy plastiku – efekt kolorystyczny nie zawsze jest idealnie jednolity.

Kolorowe podziały przeszklenia wypełniającego całą ścianę dwukondygnacyjnego salonu nadają mu przytulny charakter.

Dzięki kolorowym profilom narożne okno w kuchni stało się nie tylko sposobem na wpuszczenie większej ilości światła dziennego i bardziej rozległego widoku, ale także równoprawnym elementem wystroju.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli chcemy dopasować okna do wyglądu elewacji lub dachu, można zmienić ich kolor. Cena zwiększy się o 10-30%. W przypadku okien z PCW nowy kolor uzyskuje się nie przez malowanie, ale podczas produkcji profilu. Jest on bowiem barwiony w masie, co oznacza, że kolor nadaje się nie gotowemu produktowi, ale tworzywu, z którego jest on wykonany.

Barwę ram i skrzydeł można też zmienić, zamawiając u producenta okleinę dowolnego koloru. Ma ona jedną niepodważalną zaletę. Można wybrać nie tylko kolor, lecz także dowolną fakturę. Najpopularniejsze są okleiny imitujące słoje drewna.

Wśród okien drewnianych najtańsze są te malowane na biało. Droższe są wykonane z dębu lub innych szlachetnych odmian drewna, których nie ukrywa się pod warstwą farby. Ramy takie są lakierowane.

Gdy okno ma mieć szprosy, lepiej, żeby było w jasnym kolorze. Ciemny kolor lub ciemny gatunek lakierowanego drewna sprawią, że ta ozdoba będzie się mało rzucać w oczy.

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Zdjęcia wnętrz, aranżacje

Proste meble, naturalne materiały, a do tego jak najwięcej światła. Tak w skrócie można...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Aranżacja sypialni - barwy sprzyjające dobremu...

Jak stworzyć nastrój w sypialni? Kolory ścian, które poprawiają samopoczucie, dodają energii...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Aranżacja wnętrza: dom przyjazny dzieciom i...

Jak przygotować przestrzeń domu, aby spełnianie rodzinnych obowiązków nie oznaczało tylko ciężkiej...

Małe mieszkanie. Jak wykorzystać każdy metr...

Ciasne, ale własne – tak często mówi się o pierwszym mieszkaniu. Jeśli dobrze przemyślimy jego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.