Ramy okienne. Co jest modne?

2009-11-18 1:00

Dzisiaj coraz rzadziej ukrywamy okna za firanami i zasłonami, a kolor ram okiennych staje się coraz ważniejszy. Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze kolorowych ram okiennych.

Kolorowe ramy okienne
Autor: gettyimages Okno stało się równoprawnym elementem wystroju

Piękne ramy i przejrzyste szyby, potrzeba wpuszczenia jak największej ilości światła dziennego do wnętrz, a także coraz bardziej zadbane ogrody sprawiają, że zarówno same okna, jak i rozpościerające się za nimi widoki są docenianym elementem wnętrza. W tej sytuacji zyskał na znaczeniu kolor ram okiennych.

Dylemat, czy dobierać kolor okien do elewacji, czy do wnętrza, praktycznie nie istnieje – dostępne są okna dwukolorowe: inne od zewnątrz i od środka. I tu jednak warto stosować sprawdzone zasady.

Zasady doboru koloru ram okiennych

Duże panoramiczne przeszklenia w ramach w odcieniach szarości i grafitu dodatkowo ochłodzą wnętrze, klimat przytulności wprowadzą wówczas drewniane ramy i ciepłe kolory. Niewielkie okna z drobnymi podziałami dobrze wyglądają w chłodnych, pastelowych barwach.

Warto też się zastanowić, czy okna będą zasłaniane, czy nie. Wieczorami, gdy szyba tworzy czarną płaszczyznę, kolor ram jest bardzo ważny – wszystkie ciemne pogłębią jej mroczność, jasne rozświetlą ją.

Jeśli traktujemy okno jak ramę widoku za oknem, przed wyborem koloru okien dobrze przyjrzyjmy się otoczeniu. Może się okazać, że na przykład dach domu sąsiada, wieża kościoła rysująca się na horyzoncie lub kępa roślin w ogrodzie podpowiedzą kolor ram.

Planując aranżację wnętrza, warto zastanowić się nad dominantą estetyczną pomieszczenia. Gdy ma być nią okno w intensywnym kolorze, wówczas inne kolory użyte do aranżacji lepiej wyciszyć, dodając jedynie drobny przedmiot lub detal w tym sam odcieniu.

Stonowane ramy okien, choć kolorowe, mogą być jedynie tłem dla innych sprzętów. Okna można zgrać ze ścianami, na przykład wybierając tapety, w których powtarza się kolor okna. Nawiązaniem mogą być też barwy tkanin i tapicerek. Trzeba jednak pamiętać, że ten sam kolor inaczej prezentuje się na tkaninie, a inaczej na tynku czy plastiku – efekt kolorystyczny nie zawsze jest idealnie jednolity.

Okna i drzwi dwukolorowe. Nieograniczone możliwości aranżacji elewacji i wnętrz >>>

Okna kolory
Autor: gettyimages Jeśli chcemy dopasować ramy okienne do wyglądu elewacji lub dachu, można zmienić ich kolor

Producenci oferują barwy z palety RAL Classic obejmującej przeszło 200 odcieni. Poszczególne elementy mogą mieć różne kolory, co daje możliwość odmiennego wykończenia wewnętrznej i zewnętrznej strony okna. Powierzchnie profili maluje się, lakieruje albo pokrywa warstwą szkła akrylowego PMMA, czyli tak zwanego pleksiglasu. Ten ostatni sposób daje stosunkowo grubą (0,5 mm), twardą i trwałą warstwę ochronną. Często stosowaną metodą wykańczania powierzchni profili jest oklejenie ich gładką lub fakturowaną folią. Jej wzór może naśladować słoje drewna i ten wariant wybierany jest przez wielu inwestorów.

Folia na okna. Poznaj rodzaje folii okiennych i ich zastosowanie >>>

Okucia okienne. Jakie są rodzaje okuć i jak dobrać najlepsze >>>

Warto wiedzieć

Jeśli chcemy dopasować okna do wyglądu elewacji lub dachu, można zmienić ich kolor. Cena zwiększy się o 10-30%. W przypadku okien z PCW nowy kolor uzyskuje się nie przez malowanie, ale podczas produkcji profilu. Jest on bowiem barwiony w masie, co oznacza, że kolor nadaje się nie gotowemu produktowi, ale tworzywu, z którego jest on wykonany.

Barwę ram i skrzydeł można też zmienić, zamawiając u producenta okleinę dowolnego koloru. Ma ona jedną niepodważalną zaletę. Można wybrać nie tylko kolor, lecz także dowolną fakturę. Najpopularniejsze są okleiny imitujące słoje drewna.

Wśród okien drewnianych najtańsze są te malowane na biało. Droższe są wykonane z dębu lub innych szlachetnych odmian drewna, których nie ukrywa się pod warstwą farby. Ramy takie są lakierowane.

Gdy okno ma mieć szprosy, lepiej, żeby było w jasnym kolorze. Ciemny kolor lub ciemny gatunek lakierowanego drewna sprawią, że ta ozdoba będzie się mało rzucać w oczy.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie