| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Wybieramy podłogi, których koszt nie przekroczy 150 zł za mkw. (ceny materiałów plus robocizna)

Wybieramy podłogi, których koszt nie przekroczy 150 zł za mkw. (ceny materiałów plus robocizna)

Chciałbyś, aby koszt wykończenia podłogi nie przekroczył 150 zł/zmkw.?  Dysponując taką kwotą, możesz mieć podłogę wykończoną nie tylko drewnem lub płytkami ceramicznymi, ale także kamiennymi, trwałymi panelami laminowanymi albo żywicą epoksydową. Zobacz, na co zwracać uwagę, aby zmieścić się w tej cenie.

Podłoga drewniana

Posadzka z parkietu przemysłowego, który udało nam się ułożyć za 100 zł/mkw. , może mieć znacznie wyższą cenę, gdy postanowimy ułożyć deszczułki tak zwaną metodą na dziko (cena robocizny wzrośnie o 23,75 zł/mkw. ) i zechcemy ją zabezpieczyć lakierem (jeżeli zdecydujemy się na rozpuszczal- nikowy, cena może się zwiększyć o 14,25 zł/mkw. , a przy wodnym – o blisko 24 zł/mkw. ).

Przeznaczenie na posadzkę 50 zł więcej niż w omawianym poprzednio przypadku daje też większe możliwości wyboru rodzaju drewnianego materiału posadzkowego. Jeśli chcemy, by było to lite drewno, możemy się już zdecydować na dość duże drewniane elementy – deskę parkietową (1 x 6 x 25-60 cm). I nie musi to być parkiet z drewna krajowego. Przykładowo wybierając ten z drewna merbau – dostępny już od 69 zł/mkw.  – możemy sobie pozwolić na najdroższy sposób wykończenia – trzykrotne pokrycie lakierem wodnym.

Warstwowe elementy z drewna ograniczają koszt prac wykończeniowych. Na przykład jeżeli kupimy warstwowe deski fabrycznie zabezpieczone olejem lub lakierem, koszt kleju i robocizny wyniesie blisko 50 zł/mkw.

Za pozostałe 100 zł przeznaczone na każdy metr kwadratowy posadzki możemy kupić przykładowo dwuwarstwowe deski o wymiarach 1,4 x 14 x 120 cm z licem jesion rustical (za 97 zł). Warstwowa budowa ogranicza pracę drewna, dlatego w kuchni możemy ułożyć drewno krajowe, ale żadna z warstw nie może być wykonana z mało stabilnego gatunku, na przykład buku albo drewna drzew iglastych. Najlepiej wybrać te deski, których producent wprost deklaruje, że można je ułożyć w kuchni.

Drewniana posadzka za cenę 150 zł/mkw.  ma większe możliwości aranżacyjne niż ta za 100 zł/mkw. Deska parkietowa, w przeciwieństwie do parkietu przemysłowego, sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych aranżacjach. Będzie doskonałą podstawą klasycznego wnętrza – zarówno ta ułożona w jodełkę, jak i nowocześniejszy wzór pokładowy.

Podłoga kamienna

Kamień ajbardziej odporny na zaplamienie i zarysowanie spośród tych, które pojawiają się we wnętrzach, czyli granit, można kupić już za 49-64 zł/mkw.(przy wymiarach płytek 30,5 x 30,5 cm). Do ceny podłogi musimy jeszcze doliczyć koszt zaprawy klejowej, do fugowania i koszt robocizny (w sumie 70-90 zł). Uzyskanie tak szlachetnej i wszechstronnej posadzki – pięknie prezentującej się w tradycyjnych i nowoczesnych wnętrzach – za stosunkowo niedużą kwotę jest możliwe tylko dzięki niskiej cenie płytek sprzedawanych w dużych sieciach handlowych. W innych miejscach trzeba za nie zapłacić nawet trzykrotnie więcej.

Polecamy: Podłoga z płytek za 100 zł/mkw. z robocizną

Płytki ceramiczne

Jeżeli cena podłogi ma się zmieścić w 150 zł/mkw., możemy kupić większe płytki – na przykład z gresu porcelanowego o wymiarach 60 x 60 cm, za które zapłacimy blisko 90 zł, albo terakotę o takich samych wymiarach za 80 zł/mkw. Możemy się też zdecydować na materiał posadzkowy o ciekawszym wzorze – takim, który nie powtarza się na każdej płytce.

Za płytki klinkierowe imitujące cotto (o wymiarach 30 x 30 cm), w których kolorystyka i struktura są zmieniane losowo, trzeba zapłacić blisko 66 zł/mkw.  Dodatkowo cenę mogą podnieść dekory – za jeden nieduży o wymiarach 5,1 x 5,1 musimy zapłacić 8,60 zł.

Panele laminowane

Tylko niektóre panele laminowane dobrze zniosą rozlanie wody w kuchni i natężony ruch w holu, a nawet nacisk wysokich obcasów. Za ochronę przed wilgocią (zapewnioną przez wzmocniony rdzeń z płyty HDF i krawędzie zaimpregnowane lub zabezpieczone woskiem) oraz wysoką klasę ścieralności trzeba niestety zapłacić. Planując wybór tak wszechstronnych paneli, musimy się liczyć z kosztem blisko 120 zł/mkw.  (panele przeznaczone do układania w wilgotnych pomieszczeniach, z klasą ścieralności AC5).

Wysoką cenę podłogi z paneli zrekompensuje niski koszt ich ułożenia – 20 zł/mkw.

Dzięki różnym wzorom – imitującym płytki ceramiczne albo drewno – panele mogą z powodzeniem stać się elementem dowolnej układanki aranżacyjnej.

Żywica epoksydowa z piaskiem kwarcowym

W przeciwieństwie do posadzek z samych żywic epoksydowych te można układać w holach i korytarzach bez lęku o pojawienie się rys. To dodatek piasku sprawia, że posadzka jest odporniejsza na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Ponieważ żywicom epoksydowym szkodzi promieniowanie UV, posadzkę na koniec należy zabezpieczyć lakierem poliuretanowym z filtrami chroniącymi przed odbarwieniami spowodowanymi promieniami słońca. Posadzki mogą być wykonywane z piasków kwarcowych o różnej granulacji i kolorystyce oraz lakierów, które też różnią się barwą. W efekcie możliwe jest uzyskanie bardzo wielu kombinacji powstałych przez nakładanie się barwy lakieru i piasku.

Posadzki żywiczne powinny być układane przez autoryzowanych przedstawicieli producentów materiału posadzkowego. Cena zależy od wielkości zlecenia – przy zamówieniu posadzki epoksydowej na powierzchnię 80-100 m/kw.  trzeba się liczyć z kosztem rzędu 155-180 zł/mkw.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...