| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Szybkie stopnie - wybieramy schody gotowe z drewna i metalu

Szybkie stopnie - wybieramy schody gotowe z drewna i metalu

Coraz częściej zamiast schodów żelbetowych wybieramy schody drewniane lub metalowe montowane na etapie wykańczania domu. Do wyboru są schody z katalogu, na zamówienie oraz gotowe ze sklepu

Schody gotowe prawdzą się zwłaszcza tam, gdzie na komunikację przeznaczono niewiele miejsca i schody żelbetowe wyglądałyby zbyt ciężko lub nie zmieściłyby się. Można je dobrać do wnętrza w każdym stylu – z drewna i metalu łatwiej wykonać nietypową konstrukcję niż z żelbetu, gdyż wybór form i kształtów jest w zasadzie nieograniczony. Dlatego łatwo je dopasować do charakteru wnętrza, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy schody są usytuowane w salonie lub w stylowym holu.

Zarówno lekkie ażurowe, jak i pełne zdobią wnętrze i przypominają raczej mebel lub rzeźbę. Można je zamontować nawet tam, gdzie pierwotnie nie były przewidziane, a więc doskonale sprawdzą się przy adaptacji poddasza. Są lżejsze od żelbetowych, a ich wykonanie jest szybsze i mniej kłopotliwe. Rozwiązania systemowe sprawiają, że można je szybko zainstalować. Standardowe schody gotowe mają od 270 do 310 cm wysokości i do 100 cm szerokości, ale wykonane na zamówienie mogą mieć dowolne wymiary ograniczone jedynie ich konstrukcją.

Ponadczasowe schody drewniane

Najpopularniejsze są schody w całości wykonane z drewna litego lub klejonego warstwowo. Wykonuje się je z rodzimego drewna drzew liściastych, takich jak buk, brzoza, orzech, jesion, dąb, klon, wiśnia. Rzadziej wykorzystywane jest drewno iglaste, które jest miękkie – najczęściej stosuje się sosnowe. Coraz popularniejsze jest droższe od krajowego drewno egzotyczne, na przykład mahoń, heban, tek. Cena takich schodów może być jednak nawet o 30% wyższa niż w przypadku schodów z rodzimych gatunków drzew. Drewno musi być wysezonowane, suche, o wilgotności w granicach 8-12% i bez sęków, w przeciwnym razie schody mogą się odkształcać lub pękać. Powinno mieć też gęsto rozmieszczone słoje.

Wszystkie elementy nośne schodów powinny być wykonane z drewna klasy I, stopnie z litego lub klejonego warstwowo co najmniej II klasy. Drewno niekiedy zastępuje się płytami ze sklejki lub MDF-u, jednak niedopuszczalne jest stosowanie płyt stolarskich budowlanych listwowych i listewkowych. Schody drewniane są ciepłe wizualnie i dotykowo, doskonale współgrają z tradycyjnymi meblami oraz naturalnymi materiałami, które dominują w takich aranżacjach.

3 pomysły na zgranie schodów z wnętrzem

Schody z metalu na czasie

Moda na minimalizm i wnętrza industrialne sprawiła, że coraz częściej spotyka się schody metalowe. Pozwalają one stworzyć nastrój nowoczesności w domach tradycyjnych, a w nowoczesnych minimalistycznych podkreślają czystość form i urodę materiałów. Są też alternatywą dla tradycyjnych schodów drewnianych – mogą tak jak one przyjmować formy inspirowane tradycją.

Najlepszym i najczęściej wykorzystywanym materiałem zarówno na elementy nośne, jak i stopnice jest stal kwasoodporna. To materiał trwały, wyglądający dobrze nawet kilkadziesiąt lat. Jest droższa od aluminium i stali nierdzewnej, ale trudniejsza w obróbce, co podnosi koszt schodów. Stal nierdzewna jest rzadko używana jako materiał na schody i chociaż jest odporna na wilgoć i działanie kwasów, to z czasem pokrywa się rudym nalotem, dlatego wykonane z niej schody należy pomalować farbami proszkowymi, co znacznie przedłuży ich trwałość. Stal nierdzewna jest od 20 do 30% tańsza od kwasoodpornej. Najlepiej gdy stopnie schodów są wykonane ze stali kwasoodpornej tłoczonej na zimno - jest ona bardzo twarda i odporna na zarysowania. Stopnie powinny być antypoślizgowe, dlatego najczęściej robi się je z blachy ryflowanej. Wytłoczenia sprawiają, że stopnice mają większą przyczepność i trudno się na nich poślizgnąć. Stopnice z fakturą łezki, kratek są równocześnie bardzo dekoracyjne. Na stopnie stosuje się stal podłogową grubości minimum 3 mm, którą można przykleić na płytę wiórową. Tak wykonane schody są cichsze niż te ze stopnicami robionymi tylko ze stali.

Blacha stalowa może być sama wygięta w stopień, wtedy powinna mieć grubość 4-5 mm. Lżejsze, cieplejsze i tańsze od stali jest aluminium. To materiał miękki – wgniata się w niego piasek, łatwo się rysuje i odkształca, dlatego najczęściej wykonuje się z niego konstrukcję schodów. Ponieważ stopnice aluminiowe utleniają się i brudzą, najlepiej wybierać te pomalowane farbami proszkowymi lub polakierowane fabrycznie. Można je też pomalować ręcznie po zainstalowaniu, jednak tak położona farba wyciera się szybciej. Pokryte farbą o metalicznym połysku do złudzenia przypominają schody z niczym niezabezpieczonej stali.

WARTO WIEDZIEĆ

Sprawdź materiał na schody

Optycznie stal kwasoodporna i nierdzewna są nie do odróżnienia. Aby sprawdzić, z jakiej stali wykonane są schody, można wykorzystać magnes - przyciąga go stal nierdzewna. 

Schody z drewna i metalu

Można też zdecydować się na schody z różnych materiałów, na przykład do konstrukcji stalowej dobrać stopnie drewniane, szklane czy kamienne. Niezwykle efektowne są połączenia metalu i szkła na stopnicy. Na perforowanej blasze, która jest elementem stopnicy, montuje się szklaną taflę (szkło hartowane lub budowlane). Wtedy przez szklaną przejrzystą powierzchnię przenika dziurkowana blacha. Połączone na stopniach szkło i metal wnoszą do wnętrza dodatkowy wymiar – schody są przejrzyste, prześwietlone i powiększają przestrzeń. Najczęściej stosuje się stopnie z drewna (dąb, jesion, buk); rzadziej drewniane w obudowie ze stali lub aluminium; czasem też metalowe (ewentualnie z gumowymi nakładkami); rzadko – z polerowanego kamienia (marmur, granit), szkła, pleksi. Ciekawą propozycją są schody drewniane z kamiennymi wstawkami (z konglomeratu lub kamienia naturalnego – granitu, marmuru). Można też wybrać schody żeliwne z elementami ze szkła lub kamienia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele...

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...