| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Szybkie stopnie - wybieramy schody gotowe z drewna i metalu

Szybkie stopnie - wybieramy schody gotowe z drewna i metalu

Coraz częściej zamiast schodów żelbetowych wybieramy schody drewniane lub metalowe montowane na etapie wykańczania domu. Do wyboru są schody z katalogu, na zamówienie oraz gotowe ze sklepu

Schody gotowe prawdzą się zwłaszcza tam, gdzie na komunikację przeznaczono niewiele miejsca i schody żelbetowe wyglądałyby zbyt ciężko lub nie zmieściłyby się. Można je dobrać do wnętrza w każdym stylu – z drewna i metalu łatwiej wykonać nietypową konstrukcję niż z żelbetu, gdyż wybór form i kształtów jest w zasadzie nieograniczony. Dlatego łatwo je dopasować do charakteru wnętrza, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy schody są usytuowane w salonie lub w stylowym holu.

Zarówno lekkie ażurowe, jak i pełne zdobią wnętrze i przypominają raczej mebel lub rzeźbę. Można je zamontować nawet tam, gdzie pierwotnie nie były przewidziane, a więc doskonale sprawdzą się przy adaptacji poddasza. Są lżejsze od żelbetowych, a ich wykonanie jest szybsze i mniej kłopotliwe. Rozwiązania systemowe sprawiają, że można je szybko zainstalować. Standardowe schody gotowe mają od 270 do 310 cm wysokości i do 100 cm szerokości, ale wykonane na zamówienie mogą mieć dowolne wymiary ograniczone jedynie ich konstrukcją.

Ponadczasowe schody drewniane

Najpopularniejsze są schody w całości wykonane z drewna litego lub klejonego warstwowo. Wykonuje się je z rodzimego drewna drzew liściastych, takich jak buk, brzoza, orzech, jesion, dąb, klon, wiśnia. Rzadziej wykorzystywane jest drewno iglaste, które jest miękkie – najczęściej stosuje się sosnowe. Coraz popularniejsze jest droższe od krajowego drewno egzotyczne, na przykład mahoń, heban, tek. Cena takich schodów może być jednak nawet o 30% wyższa niż w przypadku schodów z rodzimych gatunków drzew. Drewno musi być wysezonowane, suche, o wilgotności w granicach 8-12% i bez sęków, w przeciwnym razie schody mogą się odkształcać lub pękać. Powinno mieć też gęsto rozmieszczone słoje.

Wszystkie elementy nośne schodów powinny być wykonane z drewna klasy I, stopnie z litego lub klejonego warstwowo co najmniej II klasy. Drewno niekiedy zastępuje się płytami ze sklejki lub MDF-u, jednak niedopuszczalne jest stosowanie płyt stolarskich budowlanych listwowych i listewkowych. Schody drewniane są ciepłe wizualnie i dotykowo, doskonale współgrają z tradycyjnymi meblami oraz naturalnymi materiałami, które dominują w takich aranżacjach.

3 pomysły na zgranie schodów z wnętrzem

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Schody z metalu na czasie

Moda na minimalizm i wnętrza industrialne sprawiła, że coraz częściej spotyka się schody metalowe. Pozwalają one stworzyć nastrój nowoczesności w domach tradycyjnych, a w nowoczesnych minimalistycznych podkreślają czystość form i urodę materiałów. Są też alternatywą dla tradycyjnych schodów drewnianych – mogą tak jak one przyjmować formy inspirowane tradycją.

Najlepszym i najczęściej wykorzystywanym materiałem zarówno na elementy nośne, jak i stopnice jest stal kwasoodporna. To materiał trwały, wyglądający dobrze nawet kilkadziesiąt lat. Jest droższa od aluminium i stali nierdzewnej, ale trudniejsza w obróbce, co podnosi koszt schodów. Stal nierdzewna jest rzadko używana jako materiał na schody i chociaż jest odporna na wilgoć i działanie kwasów, to z czasem pokrywa się rudym nalotem, dlatego wykonane z niej schody należy pomalować farbami proszkowymi, co znacznie przedłuży ich trwałość. Stal nierdzewna jest od 20 do 30% tańsza od kwasoodpornej. Najlepiej gdy stopnie schodów są wykonane ze stali kwasoodpornej tłoczonej na zimno - jest ona bardzo twarda i odporna na zarysowania. Stopnie powinny być antypoślizgowe, dlatego najczęściej robi się je z blachy ryflowanej. Wytłoczenia sprawiają, że stopnice mają większą przyczepność i trudno się na nich poślizgnąć. Stopnice z fakturą łezki, kratek są równocześnie bardzo dekoracyjne. Na stopnie stosuje się stal podłogową grubości minimum 3 mm, którą można przykleić na płytę wiórową. Tak wykonane schody są cichsze niż te ze stopnicami robionymi tylko ze stali.

Blacha stalowa może być sama wygięta w stopień, wtedy powinna mieć grubość 4-5 mm. Lżejsze, cieplejsze i tańsze od stali jest aluminium. To materiał miękki – wgniata się w niego piasek, łatwo się rysuje i odkształca, dlatego najczęściej wykonuje się z niego konstrukcję schodów. Ponieważ stopnice aluminiowe utleniają się i brudzą, najlepiej wybierać te pomalowane farbami proszkowymi lub polakierowane fabrycznie. Można je też pomalować ręcznie po zainstalowaniu, jednak tak położona farba wyciera się szybciej. Pokryte farbą o metalicznym połysku do złudzenia przypominają schody z niczym niezabezpieczonej stali.

WARTO WIEDZIEĆ

Sprawdź materiał na schody

Optycznie stal kwasoodporna i nierdzewna są nie do odróżnienia. Aby sprawdzić, z jakiej stali wykonane są schody, można wykorzystać magnes - przyciąga go stal nierdzewna. 

Schody z drewna i metalu

Można też zdecydować się na schody z różnych materiałów, na przykład do konstrukcji stalowej dobrać stopnie drewniane, szklane czy kamienne. Niezwykle efektowne są połączenia metalu i szkła na stopnicy. Na perforowanej blasze, która jest elementem stopnicy, montuje się szklaną taflę (szkło hartowane lub budowlane). Wtedy przez szklaną przejrzystą powierzchnię przenika dziurkowana blacha. Połączone na stopniach szkło i metal wnoszą do wnętrza dodatkowy wymiar – schody są przejrzyste, prześwietlone i powiększają przestrzeń. Najczęściej stosuje się stopnie z drewna (dąb, jesion, buk); rzadziej drewniane w obudowie ze stali lub aluminium; czasem też metalowe (ewentualnie z gumowymi nakładkami); rzadko – z polerowanego kamienia (marmur, granit), szkła, pleksi. Ciekawą propozycją są schody drewniane z kamiennymi wstawkami (z konglomeratu lub kamienia naturalnego – granitu, marmuru). Można też wybrać schody żeliwne z elementami ze szkła lub kamienia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele...

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...