Nowoczesny fotel bujany: do salonu, pokoju dziecka, ogrodu

2019-07-03 16:04

Fotel bujany niegdyś kojarzył się z wiejskim gankiem czy ewentualnie z amerykańskim domem na prerii. Teraz wrócił do łask i potrafi przybrać designerskie kształty. Sami zobaczcie!

Meble do salonu: fotel bujany jak tradycyjny
Autor: BAMBIZI W pierwszej chwili aż trudno uwierzyć, że to fotel bujany, a nie tradycyjny, ale wystarczy przyjrzeć się jego nogom - kryją w sobie miłą niespodziankę dla tych, którzy w fotelu lubią się bujać (fot. BAMBIZI).

Coraz częściej jest ozdobą sypialni, salonów albo pokoi dziecięcych. Fotel bujany kojarzy się z komfortem i naprawdę trudno znaleźć taki, który nie jest wygodny. Stare fotele bujane są na pewno piękne i stanowią gratkę dla niejednego kolekcjonera antyków, ale jeśli zdecydujemy się na taki fotel, to raczej nie będzie on pełnił funkcji użytkowej. Po pierwsze,  mimo renowacji może być nadszarpnięty czasem, a po drugie - kiedyś ludzie byli niżsi niż obecnie. Tak więc w celach użytkowych lepiej szukać czegoś bardziej współczesnego!

Dobierz fotel bujany według swoich upodobań

Czy siedzisz prosto, czy raczej się garbisz? A może zwykle wolisz głębokie krzesła, w których wręcz się chowasz? Lubisz siedzieć wysoko czy nisko? To niektóre z pytań, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji o zakupie fotela bujanego. Jeśli właśnie siedzisz prosto, to klasyczny fotel bujany będzie najlepszym wyborem. Jeżeli lubisz się schować i trochę się garbisz, to niski jest pomysłem dla ciebie.

Przeczytaj też:

Fotel bujany to idealny mebel do czytania, oglądania telewizji, robienia na drutach. Jego zakup mogą także rozważać świeżo upieczeni rodzice. Dlaczego? Takie delikatne bujanie pomaga maluchom w zaśnięciu, ich uspakajaniu czy w karmieniu. To alternatywa dla noszenia na rękach – na pewno kręgosłup mamy czy taty będzie za to wdzięczny. A gdy dziecko podrośnie, taki fotel może się przydać do wspólnego czytania, rozmów i zabaw.

Fotel bujany do pokoju dziecka
Autor: gettyimages Gdy dziecko podrośnie fotel bujany może przydać się do wspólnego czytania, rozmów i zabaw.

Fotel bujany: wygodny, czyli jaki?

Oczywiście, kwestia estetyczna jest tu ważna, ale fotel przede wszystkim musi być wygodny. Taki z wysokim oparciem i głębszym siedziskiem jest najodpowiedniejszy do relaksu. Modele, które nie mają miękkiego siedziska nie są najlepszą opcją, więc albo warto zainwestować w tapicerowany fotel bujany, albo w poduchę do siedzenia.

Głębokość i szerokość samego siedziska fotela powinna wynosić co najmniej 40 cm, a materiał, z którego jest ono wykonane, powinien umożliwiać zagłębienie się osoby w nim siedzącej na 2-3 centymetry w dół. Dobrze, gdy taki fotel ma podnóżek – wtedy plecy są wsparte i w ten sposób można zachować odpowiednią pozycję. Niskie fotele na płozach natomiast to większe bezpieczeństwo – nie przewrócą się do tyłu, gdy je rozkołyszemy, co przy dzieciach na pewno jest dużym plusem, bo maluchy mogą same z nich korzystać.

Fotel bujany
Autor: gettyimages Meble wystawione na zewnątrz narażone są na deszcz, wahania temperatury, promienie UV czy wilgoć.

Fotel bujany: z drewna czy wikliny?

Fotele bujane są wykonywane z różnych materiałów: od drewna, przez wiklinę, na metalu kończąc. Każdy z nich ma wady i zalety, ale spełnia swoją funkcje. Jeśli chcemy wybrać fotel bujany do któregoś z pomieszczeń jak sypialnia czy salon, spokojnie możemy wybierać taki, na jakim nam zależy i trafia w gust. Inaczej wybieramy fotel bujany do ogrodu. Meble wystawione na zewnątrz narażone są na czynniki, takie jak: deszcz, różnica temperatury, promienie UV czy wilgoć. Stąd lepiej zakupić model z materiału, który jest trwały i poradzi sobie w trudnych warunkach.

Dzięki miękkiemu siedzisku, wygodnemu oparciu i dobrze wyprofilowanym podłokietnikom fotele bujane gwarantują komfortowe, długie i leniwe godziny w nim spędzone.

Sonda
Zamiawiasz meble na wymiar czy kupujesz gotowe w sklepie