| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi przesuwne chowane w ścianie i ukryte zawiasy. Czym zaskakują drzwi wewnętrzne...

Drzwi przesuwne chowane w ścianie i ukryte zawiasy. Czym zaskakują drzwi wewnętrzne...

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest łatwy. Szczególnie, gdy chcemy, by spełniały one nasze potrzeby. Zarówno te estetyczne – ukryte zawiasy, jak i techniczne – drzwi przesuwne chowane w ścianie. Zobacz, czym mogą cię jeszcze zaskoczyć drzwi wewnętrzne.

Drzwi mogą mieć ukryte zawiasy

Zawiasy nie muszą już stanowić wątpliwej ozdoby drzwi. Podczas zakupu drzwi trzeba wybrać i dopasować do siebie wiele elementów, między innymi okucia. Klamki, szyldy, zawiasy powinny kolorystycznie pasować do siebie oraz skrzydła i ościeżnicy.

Konstrukcja zawiasów wpuszczanych pozwala zamontować je między ramiakiem skrzydła drzwi i wnętrzem ościeżnicy. W ten sposób staną się one niewidoczne z zewnątrz.

Zawiasami reguluje się trzy wymiary: wysokość drzwi, szerokość szczeliny i płaszczyznę wysunięcia skrzydła. Jeśli ukryte zawiasy umieści się w drzwiach bezprzylgowych (bezfelcowych), skrzydło drzwi będzie zlicowane z ościeżnicą i będzie znacznie mniej wystawać z powierzchni ściany. Miejsce to łatwiej będzie utrzymać w czystości, bo z drzwi nie będą wystawały dwa-trzy zawiasy (czasem bywa, że nawet cztery), na których stale zbiera się kurz.

Drzwi przesuwne mogą być chowane w ścianie

Drzwi przesuwne to popularny sposób zamykania i otwierania pomieszczeń, gdy mamy ograniczoną przestrzeń. I to zdecydowanie lepszy, wygodniejszy i ładniejszy niż drzwi harmonijkowe lub łamane. Drzwi chowane w ścianie otwiera się je lekko, przesuwając na bok.

Mechanizm otwierania jest schowany w kasecie w ścianie. Dlatego takie drzwi trzeba przewidzieć w projekcie, żeby ściana miała odpowiednią grubość (co najmniej 12 cm). W murowanej trzeba wykonać zagłębienie, w którym umieści się kasetę z mechanizmem otwierającym. Od zewnątrz można ją zasłonić okładziną z płyt gipsowo-kartonowych.

W ścianie szkieletowej z płyt gipsowo-kartonowych czy wiórowych trzeba przygotować kieszeń na tę kasetę. Prowadnice montuje się w otworze drzwiowym i kasecie lub kieszeni.

W systemie przesuwnym można zbudować drzwi podwójne, których kasety są schowane z obu stron otworu drzwiowego. Drzwi przesuwne mogą być wykonane także w systemie teleskopowym, to znaczy składać się z dwóch skrzydeł zachodzących na siebie i chowanych do jednej kasety. Jednak wtedy ściana musi mieć grubość co najmniej 17-18 cm.

Jeśli decyzję o montażu drzwi przesuwnych podejmiemy po zbudowaniu domu lub w trakcie jego remontu, kasetę można zabudować
na istniejącej ścianie.

Drzwi wewnętrzne mogą mieć niewidoczną ościeżnicę

Cienka i lekka, ale sztywna i wytrzymała aluminiowa ościeżnica może być ukryta w ścianie. Otwór drzwiowy z każdej strony musi być większy od wymiaru drzwi tylko o 1 cm.

Ościeżnicę mocuje się kotwami tak, że z jednej strony jest ona zlicowana ze ścianą. W ścianie murowanej łączy się ją dodatkowo podtynkową siatką montażową, którą umieszcza się w wyżłobieniu w ościeżnicy i zatapia w zaprawie na ścianie. Przestrzeń wokół ościeżnicy wypełnia się niskorozprężną pianą montażową, pokrywa zaprawą i wyrównuje.

Skrzydło drzwi ma drewnianą ramę i zwiększoną grubość – 5 cm. Z jednej strony otworu można je zlicować ze ścianą.

Schowanie ościeżnicy w grubości ściany pozwala na zupełnie nową aranżację wnętrza. Jeśli drzwi wykończymy tak samo jak ścianę obok, staną się one niemal niewidoczne. W tym celu także inne elementy (zawiasy, zamki magnetyczne, uszczelka, a nawet samozamykacz) są ukryte w skrzydle.

Jest wiele sposobów pokrycia skrzydła, które mogą być wykorzystane także jako dekoracja ścian w danym pomieszczeniu. Do wyboru mamy powleczenie go lustrem akrylowym, mozaiką, skórą, panelami o dowolnej fakturze, sztukaterią, tapetą, tynkiem strukturalnym, farbą akrylową w kolorach z palety RAL i NCS oraz fornirem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie...

Projektując przedpokój i korytarz w domu, w którym mieszka osoba poruszająca się na...

Dodatki do drzwi: zawiasy, okucia, zamki

Jakie dodatki mogą mieć drzwi?  

Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone? Do...

Drzwi wewnętrzne pełne stosujemy, aby zasłonić lub wyciszyć jakieś pomieszczenie w domu. Drzwi te znakomicie...

Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Drzwi chowane w ścianie

Jeśli chcemy, aby drzwi wewnętrzne swobodnie się otwierały i zamykały, a jednocześnie zależy nam na...

Wymiana drzwi - z węższych na szersze

W starych domach i blokach często drzwi do łazienki są wąskie, 70-centymetrowe. Przy okazji remontu warto je...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.