| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi przesuwne chowane w ścianie i ukryte zawiasy. Czym zaskakują drzwi wewnętrzne...

Drzwi przesuwne chowane w ścianie i ukryte zawiasy. Czym zaskakują drzwi wewnętrzne...

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest łatwy. Szczególnie, gdy chcemy, by spełniały one nasze potrzeby. Zarówno te estetyczne – ukryte zawiasy, jak i techniczne – drzwi przesuwne chowane w ścianie. Zobacz, czym mogą cię jeszcze zaskoczyć drzwi wewnętrzne.

Drzwi mogą mieć ukryte zawiasy

Zawiasy nie muszą już stanowić wątpliwej ozdoby drzwi. Podczas zakupu drzwi trzeba wybrać i dopasować do siebie wiele elementów, między innymi okucia. Klamki, szyldy, zawiasy powinny kolorystycznie pasować do siebie oraz skrzydła i ościeżnicy.

Konstrukcja zawiasów wpuszczanych pozwala zamontować je między ramiakiem skrzydła drzwi i wnętrzem ościeżnicy. W ten sposób staną się one niewidoczne z zewnątrz.

Zawiasami reguluje się trzy wymiary: wysokość drzwi, szerokość szczeliny i płaszczyznę wysunięcia skrzydła. Jeśli ukryte zawiasy umieści się w drzwiach bezprzylgowych (bezfelcowych), skrzydło drzwi będzie zlicowane z ościeżnicą i będzie znacznie mniej wystawać z powierzchni ściany. Miejsce to łatwiej będzie utrzymać w czystości, bo z drzwi nie będą wystawały dwa-trzy zawiasy (czasem bywa, że nawet cztery), na których stale zbiera się kurz.

Drzwi przesuwne mogą być chowane w ścianie

Drzwi przesuwne to popularny sposób zamykania i otwierania pomieszczeń, gdy mamy ograniczoną przestrzeń. I to zdecydowanie lepszy, wygodniejszy i ładniejszy niż drzwi harmonijkowe lub łamane. Drzwi chowane w ścianie otwiera się je lekko, przesuwając na bok.

Mechanizm otwierania jest schowany w kasecie w ścianie. Dlatego takie drzwi trzeba przewidzieć w projekcie, żeby ściana miała odpowiednią grubość (co najmniej 12 cm). W murowanej trzeba wykonać zagłębienie, w którym umieści się kasetę z mechanizmem otwierającym. Od zewnątrz można ją zasłonić okładziną z płyt gipsowo-kartonowych.

W ścianie szkieletowej z płyt gipsowo-kartonowych czy wiórowych trzeba przygotować kieszeń na tę kasetę. Prowadnice montuje się w otworze drzwiowym i kasecie lub kieszeni.

W systemie przesuwnym można zbudować drzwi podwójne, których kasety są schowane z obu stron otworu drzwiowego. Drzwi przesuwne mogą być wykonane także w systemie teleskopowym, to znaczy składać się z dwóch skrzydeł zachodzących na siebie i chowanych do jednej kasety. Jednak wtedy ściana musi mieć grubość co najmniej 17-18 cm.

Jeśli decyzję o montażu drzwi przesuwnych podejmiemy po zbudowaniu domu lub w trakcie jego remontu, kasetę można zabudować
na istniejącej ścianie.

Drzwi wewnętrzne mogą mieć niewidoczną ościeżnicę

Cienka i lekka, ale sztywna i wytrzymała aluminiowa ościeżnica może być ukryta w ścianie. Otwór drzwiowy z każdej strony musi być większy od wymiaru drzwi tylko o 1 cm.

Ościeżnicę mocuje się kotwami tak, że z jednej strony jest ona zlicowana ze ścianą. W ścianie murowanej łączy się ją dodatkowo podtynkową siatką montażową, którą umieszcza się w wyżłobieniu w ościeżnicy i zatapia w zaprawie na ścianie. Przestrzeń wokół ościeżnicy wypełnia się niskorozprężną pianą montażową, pokrywa zaprawą i wyrównuje.

Skrzydło drzwi ma drewnianą ramę i zwiększoną grubość – 5 cm. Z jednej strony otworu można je zlicować ze ścianą.

Schowanie ościeżnicy w grubości ściany pozwala na zupełnie nową aranżację wnętrza. Jeśli drzwi wykończymy tak samo jak ścianę obok, staną się one niemal niewidoczne. W tym celu także inne elementy (zawiasy, zamki magnetyczne, uszczelka, a nawet samozamykacz) są ukryte w skrzydle.

Jest wiele sposobów pokrycia skrzydła, które mogą być wykorzystane także jako dekoracja ścian w danym pomieszczeniu. Do wyboru mamy powleczenie go lustrem akrylowym, mozaiką, skórą, panelami o dowolnej fakturze, sztukaterią, tapetą, tynkiem strukturalnym, farbą akrylową w kolorach z palety RAL i NCS oraz fornirem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przesłony zamiast drzwi

By nadać lekkości wnętrzu, zrezygnujmy z drzwi i zastąpmy je ciekawymi przesłonami.

Drzwi przesuwne naścienne i chowane w kasecie....

Gdy tradycyjne drzwi wewnętrzne zajmują zbyt dużo miejsca, lepiej montować drzwi przesuwne. Ten...

Wybór drzwi wewnętrznych. Co trzeba wiedzieć...

Dzielą nasz domowy świat. Mogą być najbardziej wyrafinowanym elementem aranżacji albo dyskretnie wtapiać się...

Drzwi w salonie, kuchni, holu. Jakie są...

Drzwi mogą być najbardziej wyrafinowanym elementem aranżacji albo dyskretnie wtapiać się w ścianę. Jak dobrać...

Wygodne otwieranie drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne otwieramy i zamykamy wiele razy dziennie, dlatego otwieranie drzwi powinno być wygodne i...

Drzwi przesuwne, drzwi składane a może...

To, w którą stronę - do środka czy na zewnątrz - będą się otwierały drzwi w naszym domu, zależy przede...