| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi dobrze dopasowane do wnętrza. Zobacz, jak to dobrze zrobić

Drzwi dobrze dopasowane do wnętrza. Zobacz, jak to dobrze zrobić

Do podłóg, ścian, a może lepiej do okien albo mebli – do czego dopasować drzwi wewnętrzne? Najważniejsze jest, by szukać drzwi wewnętrznych w momencie, gdy mamy już kompletną wizję wnętrza. Istotny jest cały ich wizerunek: materiał, kolor, dekoracje, rodzaj okuć, oprawa. Wszystko musi być skomponowane w całość tak, żeby nie zauważać elementów składowych.

Drzwi wewnętrzne - jaki kolor wybrać?

Kolor drzwi należy dopasować do całości wnętrza, a nie tylko do jednego z jego elementów – na przykład do podłogi. Warto przeanalizować też takie detale jak okna i meble. Można przyjąć, że nie popełnimy błędu, jeśli do drewnianych okien dobierzemy drewniane drzwi, a do okien malowanych farbą kryjącą – drzwi malowane w ten sam sposób (choć powoduje to spore ograniczenie w wyborze).

 • Białe. Reguła ta dotyczy zwłaszcza okien malowanych na biało, do których należy dopasować białe drzwi. Trzeba jednak pamiętać, że nadają się one do pomieszczeń jasnych i pełnych światła. Dobrze wyglądają we wnętrzach romantycznych, zwłaszcza gdy mają nutkę romantyzmu – na przykład mały witraż. Nie nadają się natomiast do mrocznych pokoi z ciemnymi meblami oraz do nowoczesnych pomieszczeń. Białe zdobione drzwi pasują do wnętrz wiktoriańskich i typu amerykańskiego, a filongowe do rustykalnych. Czy jednak do białych okien białe drzwi są obowiązkowe? Nie – można dopasować do nich także drzwi drewniane.
 • Drewniane. Jeżeli decydujemy się na zastosowanie drzwi drewnianych, musimy dobrze dobrać gatunek i odcień drewna, ponieważ nie wszystkie pasują do każdego wnętrza i do pozostałych jego elementów – podłogi czy mebli. Kolory drewna możemy podzielić na trzy grupy – jasne, średnie i ciemne. Jasne to na przykład klon, buk i jesion. Każdy z nich ma nieco inny ton i rysunek słojów. Klon ma prawie biały, lekko złocisty kolor i delikatny, mało kontrastowy rysunek słojów; buk jest różowawy i ma bardzo niewyraźne słoje; jesion zaś ma kolor słomkowy i szare, wyraźne słoje. Drzwi z jasnego drewna pasują do wnętrz nowoczesnych, w prostym – na przykład skandynawskim – stylu, pełnych światła oraz do pomieszczeń z dużymi płaszczyznami różnych kolorów. Ciemniejsze drewno to czereśnia, jasny orzech, dąb, badi i iroko. Mogą mieć one różne tony – od oliwki do pomarańczowego. Drzwi z takiego rodzaju drewna pasują zarówno do wnętrz stylowych, jak i nowoczesnych. Ciemne gatunki drewna to między innymi mahoń, orzech, wenge i palisander. Mahoń ma zwykle ton czerwonawy, orzech – brązowy. Ciemne drzwi stosujemy we wnętrzach stylowych, choć mogą być też istotnym elementem wystroju nowoczesnych wnętrz awangardowych. Trzeba jednak uważać, aby nie zdominowały pomieszczenia.

Uwaga! Zawsze powinniśmy się upewnić, czy wybrane przez nas drzwi będą pasowały kolorystycznie do pomieszczeń z obu stron.

Autor: Daniel Rumiancew

Do mebli. Zestawienie drzwi i mebli w podobnym odcieniu drewna daje efekt spójności i porządku

Autor: Andrzej Szandomirski

Do podłogi. Połączenie, które zwykle się sprawdza, to parkiet i drewniane drzwi w dopasowanym do niego kolorze. Ograniczenie kolorów i materiałów zwykle daje dobry efekt

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

W jakim stylu?

 • Pełne czy przeszklone. Trzeba pamiętać, że drzwi pełne – zwłaszcza gdy są ciemne – wyglądają dość ciężko. Jeśli pomieszczenia są małe i słabo oświetlone, warto zastosować drzwi wypełniane szkłem. Przepuszcza ono światło i daje wrażenie większej przestrzeni. Może to być szkło nieprzezroczyste, z przezroczystą fazą lub z ornamentem. Przeszklenia mogą mieć różną formę. Najczęściej spotykane są prostokątne pola podzielone poziomymi lub pionowymi szprosami. W zależności od ich liczby i grubości drzwi nabierają różnego charakteru. Szprosy grube nadają drzwiom solidny „dworkowy” charakter i dlatego takie drzwi mogą być stosowane we wnętrzach rustykalnych. Szprosy cienkie, delikatne tworzą na drzwiach grafikę, stanowią ich dekorację. Warto też spojrzeć na okna – podziały na drzwiach powinny do nich nawiązywać, aby nie stworzyć mieszanki stylów.
 • Proste czy zdobione. Jeśli wnętrze ma zdecydowany charakter – na przykład jest stylizowane na jakąś epokę – wtedy drzwi powinny mieć ten sam styl. We wnętrzach mieszczańskich, dworkowych powinno się stosować drzwi płycinowe lub filongowe, a we wnętrzach nowoczesnych płaskie, o ciekawym designie. We wnętrzach mieszanych stylistycznie można stosować zarówno drzwi pełne, jak i zdobione, w zależności od tego, ilu akcentów stylowych potrzebujemy.

  Drzwi dekoruje się na różne sposoby. W przypadku drzwi szklonych mogą to być ozdobne motywy czy ornamenty na szkle lub witraże. Dekoracją może też być sam kształt przeszklenia lub jego obramienie. W drzwiach płycinowych spotyka się wstawki innego koloru lub materiału oraz różne, nieraz bardzo fantazyjne kształty pól (od „czapki Napoleona” do trapezów czy trójkątów). Czasem obramienia tych pól mają inny kolor, a listwy przytrzymujące wypełnienia – różne kształty. Drzwi fornirowane można zdobić deseniami z różnych odcieni lub tworzyć na nich wzory, naklejając materiał w różnych kierunkach. Dekoracją mogą być również opaska i portal drzwiowy. Wpływ na dekoracyjność drzwi ma też kształt, kolor i materiał, z którego jest zrobiona klamka. Trzeba pamiętać, że wszystkie elementy dekoracji podlegają pewnym modom. Popularny ostatnio trend poziomego układu słojów drewna na płaszczyźnie lub bulaje za kilka lat będą niemodne – czy wtedy nasze drzwi będą nam się dalej podobały? Jeśli stanowią spójną całość z wnętrzem – pewnie tak, ale jeżeli ulegliśmy modzie tylko w tym jednym wypadku – z pewnością będą nas razić.

Jakie okucia?

 Mogą być proste lub ozdobne, złote, srebrne, matowe. Najważniejsze, by pasowały do stylu drzwi, do całego wnętrza i do innych elementów metalowych. Złote okucia harmonizują z drzwiami bogato rzeźbionymi, niezależnie od tego, czy są drewniane, czy malowane. Matowe złoto czy mosiądz są dyskretniejsze, więc proste okucia w tym kolorze można stosować do drzwi o spokojnej stylizacji i nowoczesnych. Do wnętrz awangardowych należy wybierać proste formy okuć w kolorze srebrnym, chyba że we wnętrzu przeważa metal w kolorze złota. Bogato zdobiona, fantazyjna klamka może dobrze wyglądać w drzwiach nowoczesnych. Jest wtedy jak broszka uatrakcyjniająca spokojną płaszczyznę. W drzwiach klasycznych klamka i zamek powinny się znajdować na wspólnym szyldzie. Dwa oddzielne szyldy powodują, że drzwi nie są już całkiem stylowe. Do nowoczesnych drzwi mogą pasować wynalazki najnowszej generacji, jak klamka ze szkła. Jeśli drzwi mają metalowe wstawki, okucia powinny być w tym samym kolorze.

PAMIĘTAJ
 • Wybierając drzwi do wnętrza, warto wziąć pod uwagę swój temperament – jedni lubią duże kontrasty i nietypowe kształty, drudzy klasyczne rozwiązania.
 • Zastanówmy się, czy wybrane drzwi nie zablokują w przyszłości możliwości odmienienia – chociażby tylko kolorystycznego – wnętrza.
 • Fantazyjne wzory, agresywne zdobienia i wymyślne kształty nudzą się po pewnym czasie. Upewnijmy się więc, czy o naszym wyborze nie zdecydował chwilowy impuls, a najlepiej odłóżmy decyzję na kilka dni.
 • Po określeniu stylu wnętrza nie rozpraszajmy uwagi tymi modelami, które do niego nie pasują. To ułatwi i ograniczy wybór.
 • Wszystkie drzwi widoczne z pomieszczenia powinny mieć ten sam wzór – jeśli więc łączymy na przykład drzwi szklone z pełnymi, powinniśmy sprawdzić, czy wybrany producent oferuje je w tej samej linii wzorniczej.
 • Do pomieszczeń reprezentacyjnych wybierzmy drzwi wyższe, dwuskrzydłowe albo mocno przeszklone z dekoracją szkła, ale z tej samej serii co pozostałe.
 • Gdy chcemy ukryć drzwi, malujemy je na kolor ściany (powinny być całkiem gładkie).
 • Do drewnianej podłogi niekoniecznie musimy wybrać drewniane drzwi w identycznym kolorze. Wystarczy, by były dobrane do siebie kolorystycznie.
 • Jeśli okna przysłaniamy firankami czy zasłonami, ich kolor nie ma tak dużego wpływu na wybór drzwi.

Rodzaje drzwi wewnętrznych. Zobacz, jakie są kryteria wyboru drzwi

Wydawałoby się, że wybrać drzwi wewnętrzne to nic trudnego – wystarczy, żeby się podobały....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Dodatki do drzwi: zawiasy, okucia, zamki

Jakie dodatki mogą mieć drzwi?  

Wymiana drzwi - z węższych na szersze

W starych domach i blokach często drzwi do łazienki są wąskie, 70-centymetrowe. Przy okazji remontu warto je...

Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone? Do...

Drzwi wewnętrzne pełne stosujemy, aby zasłonić lub wyciszyć jakieś pomieszczenie w domu. Drzwi te znakomicie...

Wygodne otwieranie drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne otwieramy i zamykamy wiele razy dziennie, dlatego otwieranie drzwi powinno być wygodne i...