| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je zwalczać?

Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je zwalczać?

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w zdecydowanej większości pochodzą z rejonów o klimacie tropikalnym. Dlatego, tak ważna jest właściwa pielęgnacja roślin we wnętrzach. Niezależnie od tego, jak staranną opieką zostaną otoczone, dom będzie dla nich obcym środowiskiem. W takich warunkach często są osłabione, przez co stają się „łupem” dla szkodników roślin.

Autor: Konrad Kalbarczyk Ficus benjamina 'Exotica'

Szkodniki na roślinach pokojowych to problem, którego w rzeczywistości nie da się uniknąć. Nawet jeśli zieleń jest prawidłowo pielęgnowana, zawsze może dojść do gradacji. W przypadku wykonywania niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych takie ryzyko znacznie wzrasta. Rośliny są osłabione a ich odporność na żer jest mniejsza. Dlatego w walce ze szkodnikami ważna jest profilaktyka. Rośliny powinny mieć zapewnione optymalne oświetlenie, zrównoważone nawożenie, regularne podlewanie i umiarkowanie wilgotne powietrze. Szkodniki, które najczęściej atakują gatunki rosnące w pomieszczeniach to przędziorki, mszyce, tarczniki, miseczniki, wełnowce, wciornastki i miseczniki.

Przędziorki – łatwo je rozpoznać, gdyż w miejscu żerowania tworzą cienkie, delikatne pajęczynki. To drobne pajęczaki, które mają postać żółtych lub czerwonych punkcików. Ich występowaniu sprzyja suche powietrze. Żer prowadzi do zwijania liści i występowania żółto-białych przebarwień. Atakują wiele gatunków pokojowych. Szczególnie podatne są na nie fuksje. Inwazji można zapobiegać regularnie zraszając lub zamgławiając zieleń. Doraźnie szkodnika zwalcza się przemywając roślinę wodą z szarym mydłem (kilkakrotnie) lub stosując chemię (np.: Talstar).

Mszyce – mają niewielkie wydłużone ciało z charakterystycznymi cienkimi odnóżami. W czasie żerowaniu produkują lepką spadź, która przyczynia się do pojawienia się chorób wirusowych, grzybów sadzakowych i...mrówek. Mszyce wysysają sok z liści, łodyg lub kwiatów powodując  przebarwienia. Poszczególne fragmenty roślin z czasem marszczą się, zwijają i zamierają. Mszyca często żeruje na gatunkach o ozdobnych kwiatach (begonie, pelargonie, fuksje, anturium). Zwalcza się ją z użyciem preparatów Polysect lub Provado.

Miseczniki i tarczniki – posiadają obłe ciała, są chronione przez chitynowe tarczki. Zwalczanie chemią jest mało skuteczne (trzeba trafić w odpowiednią fazę rozwoju). Dlatego owady najlepiej zwalczać ręcznie usuwając je z roślin za pomocą drutu lub zaostrzonego patyka. Następnie roślinę zaleca się przetrzeć szmatką nasączoną alkoholem. Owady często żerują na spodniej stronie liści i na łodygach. Powodują stopniowe zamieranie roślin. Lubią rośliny tropikalne takie jak jukki, palmy, draceny i fikusy.

Wełnowce – to czerwce, których ciało pokryte jest białym lub różowawym nalotem (stąd nazwa). Wysysają sok z roślin. Często żerują na spodniej stronie liści. Porażona roślina posiada plamy, traci liście a przy dużej inwazji zamiera. Wełnowce żerują m.in. na fikusach i cytrusach. Można je zwalczać chemią (Confidor lub Fastac).

Wciornastki – to drobne brunatne lub żółtopomarańczowe owady o wydłużonym, smukłym ciele. Najczęściej występują na spodniej stronie liści. Powodują pojawianie się na liściach białych lub żółtych plam z czerwonymi obwódkami. Często atakują rośliny balkonowe. Zwalcza się je stosując m.in. Talstar i Provado.

Mączliki – to drobne (2mm) białe owady przypominające muszki. Łatwo je rozpoznać, gdyż po poruszeniu rośliny szybko unoszą się do góry, tworząc „mgiełkę”. Lubią wilgotne powietrze, dlatego najczęściej spotyka się je w ogrodach zimowych i oszklonych balkonach. Atakują szeroką grupę roślin. Powodują żółkniecie i opadanie liści. W wyniku ich żeru roślina może być porażana przez choroby grzybowe. Zaleca się je zwalczać z użyciem preparatu Apacz. Porażone części roślin warto przyciąć.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Jesienne liście i sezonowe dodatki do wnętrz....

Zobacz jak dobrać kolory w jesiennej aranżacji wnętrz. Ociepl charakter swojego domu przy pomocy jesiennych...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Jajka wielkanocne w kształcie zwierzątek

Prezentujemy słodkie dekoracje wielkanocne dla dzieci. Stwórz razem z nami ozdoby w kształcie...

Jak pielęgnować storczyki? Doniczka do storczyka...

Pielęgnacja storczyków jest wymagająca. Niezwykle ważne jest ustawienie ich w odpowiednim miejscu i...

Rolety okienne z pomocą w słoneczne dni

Rolety wewnętrzne nie tylko zapewniają intymność wieczorami podczas użytkowania sztucznego oświetlenia, ale i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.