| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je zwalczać?

Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je zwalczać?

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w zdecydowanej większości pochodzą z rejonów o klimacie tropikalnym. Dlatego, tak ważna jest właściwa pielęgnacja roślin we wnętrzach. Niezależnie od tego, jak staranną opieką zostaną otoczone, dom będzie dla nich obcym środowiskiem. W takich warunkach często są osłabione, przez co stają się „łupem” dla szkodników roślin.

Autor: Konrad Kalbarczyk Ficus benjamina 'Exotica'

Szkodniki na roślinach pokojowych to problem, którego w rzeczywistości nie da się uniknąć. Nawet jeśli zieleń jest prawidłowo pielęgnowana, zawsze może dojść do gradacji. W przypadku wykonywania niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych takie ryzyko znacznie wzrasta. Rośliny są osłabione a ich odporność na żer jest mniejsza. Dlatego w walce ze szkodnikami ważna jest profilaktyka. Rośliny powinny mieć zapewnione optymalne oświetlenie, zrównoważone nawożenie, regularne podlewanie i umiarkowanie wilgotne powietrze. Szkodniki, które najczęściej atakują gatunki rosnące w pomieszczeniach to przędziorki, mszyce, tarczniki, miseczniki, wełnowce, wciornastki i miseczniki.

Przędziorki – łatwo je rozpoznać, gdyż w miejscu żerowania tworzą cienkie, delikatne pajęczynki. To drobne pajęczaki, które mają postać żółtych lub czerwonych punkcików. Ich występowaniu sprzyja suche powietrze. Żer prowadzi do zwijania liści i występowania żółto-białych przebarwień. Atakują wiele gatunków pokojowych. Szczególnie podatne są na nie fuksje. Inwazji można zapobiegać regularnie zraszając lub zamgławiając zieleń. Doraźnie szkodnika zwalcza się przemywając roślinę wodą z szarym mydłem (kilkakrotnie) lub stosując chemię (np.: Talstar).

Mszyce – mają niewielkie wydłużone ciało z charakterystycznymi cienkimi odnóżami. W czasie żerowaniu produkują lepką spadź, która przyczynia się do pojawienia się chorób wirusowych, grzybów sadzakowych i...mrówek. Mszyce wysysają sok z liści, łodyg lub kwiatów powodując  przebarwienia. Poszczególne fragmenty roślin z czasem marszczą się, zwijają i zamierają. Mszyca często żeruje na gatunkach o ozdobnych kwiatach (begonie, pelargonie, fuksje, anturium). Zwalcza się ją z użyciem preparatów Polysect lub Provado.

Miseczniki i tarczniki – posiadają obłe ciała, są chronione przez chitynowe tarczki. Zwalczanie chemią jest mało skuteczne (trzeba trafić w odpowiednią fazę rozwoju). Dlatego owady najlepiej zwalczać ręcznie usuwając je z roślin za pomocą drutu lub zaostrzonego patyka. Następnie roślinę zaleca się przetrzeć szmatką nasączoną alkoholem. Owady często żerują na spodniej stronie liści i na łodygach. Powodują stopniowe zamieranie roślin. Lubią rośliny tropikalne takie jak jukki, palmy, draceny i fikusy.

Wełnowce – to czerwce, których ciało pokryte jest białym lub różowawym nalotem (stąd nazwa). Wysysają sok z roślin. Często żerują na spodniej stronie liści. Porażona roślina posiada plamy, traci liście a przy dużej inwazji zamiera. Wełnowce żerują m.in. na fikusach i cytrusach. Można je zwalczać chemią (Confidor lub Fastac).

Wciornastki – to drobne brunatne lub żółtopomarańczowe owady o wydłużonym, smukłym ciele. Najczęściej występują na spodniej stronie liści. Powodują pojawianie się na liściach białych lub żółtych plam z czerwonymi obwódkami. Często atakują rośliny balkonowe. Zwalcza się je stosując m.in. Talstar i Provado.

Mączliki – to drobne (2mm) białe owady przypominające muszki. Łatwo je rozpoznać, gdyż po poruszeniu rośliny szybko unoszą się do góry, tworząc „mgiełkę”. Lubią wilgotne powietrze, dlatego najczęściej spotyka się je w ogrodach zimowych i oszklonych balkonach. Atakują szeroką grupę roślin. Powodują żółkniecie i opadanie liści. W wyniku ich żeru roślina może być porażana przez choroby grzybowe. Zaleca się je zwalczać z użyciem preparatu Apacz. Porażone części roślin warto przyciąć.

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona dekoracja urzędów, instytucji i powierzchni biurowych

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Modne rośliny pokojowe - 7 roślin pokojowych do...

Rośliny pokojowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej...