| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Jak urządzić ciepłe i przytulne wnętrze? Piękne tkaniny dekoracyjne w aranżacji wnętrz [ZDJĘCIA]

Jak urządzić ciepłe i przytulne wnętrze? Piękne tkaniny dekoracyjne w aranżacji wnętrz [ZDJĘCIA]

Przemija moda na surowe wnętrza, wolne od tkanin dekoracyjnych. Do łask wracają zasłony, dekoracyjne poduchy i tapicerowane meble. Jakie materiały są modne i czym się kierować przy ich wyborze? Zobacz, jak udekorować wnętrze tkaninami dekoracyjnymi i stworzyć w nim przytulny klimat.

Tkanina dekoracyjna w aranżacji wnętrz

Tkaniny we wnętrzach są wszechobecne. Te najbardziej rzucające się w oczy to dekoracje okienne - zasłony, firany i rolety. Nie należy zapominać o meblach tapicerowanych, narzutach na łóżko, ozdobnych poduchach, obrusach czy pościeli. Coraz bardziej popularne jest również stosowanie tkanin, jako dekoracji ściennej, efektownej alternatywy dla tapet i farb. 

Obecność tkanin nie ogranicza się tylko do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego. Coraz częściej goszczą one również w kuchni czy salonie kąpielowym.

Warto zwrócić uwagę, że tkaniny są efektownym narzędziem, przy pomocy którego można dokonać szybkiego i stosunkowo taniego „liftingu” pomieszczenia. Oryginalne poduchy, pokrowce na meble czy narzuta w modnej kolorystyce mogą nadać wnętrzu nowego wyrazu bez potrzeby jego całościowej zmiany.

Dekoracje okienne – zasłony, firany, rolety

Zasłony i rolety to niewątpliwie obowiązkowy element aranżacji wnętrz utrzymanych w klasycznej stylistyce. Trudno wyobrazić sobie dom w stylu angielskim czy prowansalskim, którego okna pozbawione są tkanin dekoracyjnych. Tkaniny w aranżacji wnętrz pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, pozwalają również na regulację ilości światła w pomieszczeniu, wpływają na akustykę, ale przede wszystkim budują elegancki i przytulny klimat.

W zależności od przyjętej stylistyki wnętrza wybierzemy nie tylko wzornictwo tkanin okiennych, ale i samą tkaninę. Klasyczne wnętrza podkreśli aksamit i welur, a tak lubiane przez Polaków klimaty skandynawskie od lat zakochane są w bawełnie i lnie.

Jeżeli chodzi o kolorystykę to niezmiennie mocną pozycję posiadają uniwersalne biele, czernie i szarości. Należy pamiętać, że dekoracje okienne, aby zwracać na siebie uwagę nie muszą być krzykliwe, pstrokate i zdobne. Zamiast różnokolorowych, intensywnych wzorów kwiatowych warto pomyśleć o delikatnych, szlachetnych tkaninach, które dodatkowo ozdobią dekoracyjne chwosty i taśmy.

Meble tapicerowane

Jeżeli chodzi o stylistykę tkanin obiciowych to powoli przemija moda na bardzo wzorzyste barokowe materiały, które szybko mogą się znudzić domownikom. Ich miejsce zastąpiły dobre gatunkowo, gładkie tkaniny lub materiały udekorowane subtelnymi motywami geometrycznymi i florystycznymi.

Należy pamiętać, że tkaniny obiciowe mebli powinny być dostosowane do znajdujących się już we wnętrzu dekoracji, dywanów, podłogi i koloru ścian, tak aby finalny efekt był spójny stylistycznie.

Tapicerowanie nie jest formą wykończenia zarezerwowaną dla drogocennych antyków. Równie dobrze tkaniną obić można mebel z produkcji masowej, nadającym mu tym samym indywidualnego charakteru. W ostatnich latach bardzo modne są meble z lat 60-tych i 70-tych XX w. Można je ocalić przed zapomnieniem i przy-wrócić dawny blask poprzez pomysłową, nową tapicerkę.

Poza walorami dekoracyjnymi niezwykle ważna jest jakość wybieranych tkanin obiciowych, które muszą sprostać codziennemu bezpośredniemu użytkowaniu przez domowników. Warto wówczas podpytać tapicera o wyniki testów danej tkaniny na ścieralność, utratę barwy, supełkowanie oraz odporność na zaciąganie. Jeżeli wybierzesz tkaninę obiciową tkaną, zwróć uwagę na jej splot - im jest on gęstszy, tym materiał jest bardziej wytrzymały.

WIDEO: metamorfoza wnętrz, czyli jak przerobić PRL-owski salon w nowoczesne wnętrze

Przeczytaj dodatkowo:
Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Stroik bożonarodzeniowy z pomysłem - stroik z...

Stroik bożonarodzeniowy wykonany z pomysłem udekoruje wnętrze i napełni je świąteczną atmosferą. Pokazujemy...

Kwiaty do sypialni. Jakie rośliny warto wybrać do...

Kwiaty do sypialni - wbrew powszechnej opinii - to dobry pomysł, trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny do...

Wybieramy rolety do okien dachowych, żaluzje,...

Markizy i rolety do okien dachowych skutecznie ograniczają przepływ ciepła, nie dopuszczając do nagrzewania...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...