| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Pnącza pełne zalet

Pnącza pełne zalet

Nagrzewające się mury, przesuszone powietrze, coraz więcej spalin, a coraz mniej miejsca dla roślin poprawiających mikroklimat - oto nasza rzeczywistość. Ratunkiem mogą być pnącza porastające ściany. Warto je sadzić, bo są nie tylko dekoracyjne - przynoszą też wiele pożytku.

Tagi: pnącza

Pnącza to szczególne rośliny - do rozwoju wystarczy im niewielki kawałek żyznej ziemi i podpora utrzymująca je w pionie. Jedne pną się po gładkich ścianach korzeniami czepnymi lub specjalnymi przylgami, inne owijają się wokół podpór pędami, wąsami lub ogonkami liściowymi. Niektóre trzeba przywiązywać do podpór (tak zwane pnącza prymitywne, na przykład róże).

Rośliny pełne zalet

Pnącza obrastające ściany poprawiają wygląd budynków, dodając szlachetności nawet nieładnym domom. Ale rośliny te mają też inne zalety. Silnie rosnące pnącza już po kilku latach wzrostu wytwarzają taką ilość liści, jak duże drzewo. Mają też podobne znaczenie dla mikroklimatu: podnoszą wilgotność powietrza, zatrzymują znaczne ilości zanieczyszczeń, produkują tlen.
Wszystko to powinno zachęcać do sadzenia pnączy, jednak wiele osób obawia się, że mogą one szkodzić budynkom: niszczyć elewację i powodować zawilgocenie ścian. Nie jest to prawda, bo dobrze wykonanej elewacji i prawidłowym spoinom między cegłami pnącza nie zagrażają, przeciwnie - chronią elewację.
W lecie liśćmi osłaniają ściany przed deszczem i zbyt silnym nagrzewaniem przez słońce, w zimie pnącza chronią ściany przed utratą ciepła i wyziębianiem przez wiatry - zwłaszcza jeśli porastają ściany północne (szczególnie pnącza zimozielone). Pnącza osuszają też grunt wokół budynku, intensywnie pobierając wodę z gleby.

Autor: Andrzej Szandomirski

Korzenie i przylgi nie szkodzą

Przylgi i korzenie czepne nie szkodzą budynkom - nie pobierają ani nie wydzielają wody - a jedynie przytwierdzają roślinę do podłoża. Jeśli jednak elewacja jest popękana lub są duże szczeliny między cegłami, gromadzi się w nich wilgoć - może się wtedy zdarzyć, że korzenie czepne zaczną wrastać w szpary i tam się rozwijać.

Zaczepy do pnączy

Pnącze, które zamiast wspinać się po murze, płoży się po ziemi, można przyczepić do ściany specjalnymi plastikowymi zaczepami (można je kupić w sklepach ogrodniczych). Z czasem, gdy na pędach wyrosną korzenie czepne lub przylgi, roślina sama zacznie piąć się po murze.

Odmiany berberysa Thunberga: berberys Aurea, berberys Atropurpurea Nana

Wybierz do ogrodu ciekawe odmiany berberysa Thunberga - popularnego krzewu liściastego, cenionego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dopasować rośliny do ogrodu według Twojego...

Sprawdź o czym powinieneś pamiętać przystępując do projektowania ogrodu. Wybór roślin powinien być...

Kamień w ogrodzie. Jaki rodzaj kamienia...

Kamień to naturalny budulec powszechnie stosowany w ogrodzie. Poszczególne kamienie ogrodowe...

Czy można zrywać owoce z drzewa sąsiada? Co z...

Sadzenie drzew i krzewów w granicy działki, tuż przy ogrodzeniu to częste źródło...

Krzewy i drzewa owocowe – uprawa rzadkich gatunków

W Polsce tradycyjnie uprawia się jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Owoce wykorzystuje się...

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Czerwone kwiaty w ogrodzie - kolorowy powiew...

Wraz z czerwonymi kwiatami do ogrodowych wnętrz wkracza swobodny letni klimat. Czerwone kwiaty w ogrodzie...