| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Choroby drzew owocowych. Wiosenne opryski drzew owocowych

Choroby drzew owocowych. Wiosenne opryski drzew owocowych

Zwalczanie chorób drzew owocowych - brunatnej zgnilizny i kędzierzawości liści brzoskwini należy zacząć najpóźniej wczesną wiosną. Najlepszym ratunkiem dla porażonych roślin jest oprysk. Wiosenny oprysk drzew owocowych wykonuje się kiedy drzewa nie mają jeszcze liści. Zobacz, jakie preparaty będą najskuteczniejsze do oprysków.

Autor: Jupiterimages

Kędzierzawość liści jest poważną chorobą brzoskwini, a brunatna zgnilizna także śliw, wiśni, moreli i jabłoni. Zwalczanie tych chorób najlepiej zacząć na przełomie zimy i wiosny

Owoce z własnego sadu powinny być zdrowe (najlepiej uprawiane bez chemii). Dlatego tak ważne sadzenie odmian drzew owocowych odpornych na choroby – one po prostu nie będą wymagały oprysków. Trzeba również pamiętać, że rośliny posadzone w sprzyjających warunkach – w odpowiedniej glebie, dobrze oświetlone, nawiezione, przycięte – są silne, bardziej odporne na infekcje i rzadziej zasiedlane przez szkodniki.

Jeśli jednak nasz sad został porażony przez poważne choroby drzew owocowych - brunatną zgniliznę (śliwa, wiśnia, brzoskwinia, morela, jabłoń) bądź kędzierzawość liści (brzoskwinie), to najlepszym ratunkiem dla roślin jest oprysk. Zwalczanie tych chorób należy zacząć już na przełomie zimy i wiosny (najpóźniej wczesną wiosną), gdy drzewa nie mają jeszcze liści.

Kędzierzawość liści brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini jest chorobą grzybową, która prowadzi do poważnej deformacji liści. Zainfekowane liście stają się pofałdowane, grube i kruche. W początkowym stadium choroby mają one jasnozieloną barwę, z czasem robią się czerwone, usuchają i opadają (niekiedy już w czerwcu), co bardzo osłabia roślinę.

Chore drzewa wolniej rosną, rodzą mało owoców i są znacznie mniej odporne na mróz. Niestety, zwalczanie choroby latem, kiedy jej objawy są już widoczne, jest nieskuteczne. Jedynym ratunkiem dla roślin jest oprysk (opryski należy wykonać wczesną wiosną, kiedy drzewo nie ma liści, przed pękaniem pąków). Zabieg wykonany po tym terminie może być nieskuteczny. Jeżeli jest ciepło (kilka dni bez mrozu), oprysk możemy zrobić już pod koniec lutego. Wiosenny oprysk brzoskiwiń robi się Syllitem w stężeniu 0,5%.

Jeśli drzewa są bardzo porażone kędzierzawością, opryski należy zrobić również jesienią, po opadnięciu liści, stosując Miedzian 50 WP albo Efuzin 500 SC.

Jeżeli pomimo tych zabiegów w kolejnym roku na brzoskwini pojawią się ponownie zdeformowane liście, należy je wyciąć razem z pędami, na których rosną. 

Brunatna zgnilizna drzew

Brunatna zgnilizna drzew objawia się brązowieniem i zasychaniem liści i kwiatów (które jednak nie opadają), a następnie całych pędów. Jeśli choroba pojawi się później, atakuje owoce – gniją, a z czasem twardnieją, tworząc tak zwane mumie. To na nich zimują zarodniki grzyba. Dlatego przed nowym sezonem powinniśmy oberwać z gałęzi mumie i je zniszczyć (spalić, głęboko zakopać). Wiosną przed kwitnieniem porażone rośliny opryskujemy preparatem Topsin w stężeniu 0,1%.

Brunatna zgnilizna jest groźna dla drzew owocowych (może zniszczyć nawet cały plon) śliw, brzoskwiń, moreli, wiśni, a także jabłoni. Często atakuje ozdobne wiśnie i migdałka trójklapowego.

Naturalne preparaty do oprysków drzew owocowych

Zamiast pryskać, lepiej zapobiegać – wycinać i niszczyć (na przykład zakopując) porażone części roślin, jesienią wygrabiać opadłe liście, bo zimują na nich patogeny, przywabić do ogrodu ptaki (wieszając budki lęgowe, stawiając poidełka z wodą, dokarmiając je zimą). Syntetyczne środki ochrony lepiej traktować jako ostateczność, a używać naturalnych.

W ekologicznych ogrodach powszechnie stosowany jest wyciąg z pokrzywy. Można go łatwo zrobić: 1 kg roślin zalać 10 l wody i pozostawić na dobę. Oprysk gotowym roztworem niszczy mszyce i inne szkodniki.

Warto też sięgnąć po gotowe naturalne środki do oprysków drzew owocowych:

  • Antifung – biologiczny środek grzybobójczy z wyciągiem z biohumusu i żywymi mikroorganizmammi. Dostępny jest w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Zapobiega wielu chorobom i pobudza rozwój roślin. Opryski z biopreparatu Antifung chronią rośliny przed mączniakiem prawdziwym. Może być też stosowany przy opadzinie liści porzeczek i agrestu oraz szarej pleśni na truskawkach. Rośliny mogą być opryskiwane zapobiegawczo lub dwu-, trzykrotnie po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.;
  • Promanal – wyprodukowany na bazie składników naturalnych (zawiera olej parafinowy) środek owadobójczy do ochrony drzew owocowych oraz drzew i krzewów ozdobnych przed szkodnikami: przędziorkiem, misecznikiem, ochojnikiem, mszyc, skoczków; należy go stosować w lutym, niszczy stadia zimujące szkodników;
  • Spruzit – preparat o naturalnym składzie (zawiera Pyrethrum - wyciąg z kwiatu chryzantemy i olej rzepakowy) do opryskiwania roślin przeciwko owadom. Skuteczny w eliminowaniu mszyc, wciornastków, mączlika szklarniowego, gąsienic zjadających liście, kwieciaka jabłkowca, kwieciaka malinowca, kistnika malinowca oraz innych. Spruzit zwalcza dorosłe insekty oraz ich larwy i jaja; nie niszczy roślin, jest nieszkodliwy dla pszczół i szybko się rozkłada pod wpływem światła i tlenu. Opryski należy wykonywać wyłącznie w godzinach porannych lub wieczornych, gdy nie ma ostrego słońca i wysokich temperatur.

Obejrzyj także: Jak zabezpieczyć drzewa przed szkodnikami i chorobami?

Drzewa w ogrodzie. Gdzie nie sadzić drzew?

Sadząc drzewa i krzewy w ogrodzie, sprawdźmy, czy jako dorosłe będą miały wystarczająco wiele...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO: Jak posadzić i pielęgnować róże w...

Zapraszamy do obejrzenia 20 filmów o 20 gatunkach róż w ogrodzie Moniki z Kielc. Ogrodniczka...

Pomysł na trawnik: jak sadzić i pielęgnować...

Krzewy okrywowe są ciekawym rozwiązaniem, które może zastąpić trawnik. Jeżeli pielęgnacja trawnika zabiera ci...

Kwiaty doniczkowe i rabatowe. Poznaj...

Na świecie można spotkać niemal 1500 odmian begonni. Wiele z nich znajdziesz w naszych sklepach ogrodniczych....

Kwiaty i rośliny cebulowe sadzone jesienią -...

Koniec października to dobry moment sadzenie kwiatów i roślin cebulowych takich jak tulipany, narcyzy,...

Pielęgnacja kwiatów. Co zrobić, aby kwiaty cięte...

Jak pielęgnować cięte kwiaty, aby jak najdłużej stały w wazonie? Dlaczego należy pozbyć się liści? Jak często...

Czy można zrywać owoce z drzewa sąsiada? Co z...

Sadzenie drzew i krzewów w granicy działki, tuż przy ogrodzeniu to częste źródło konfliktów sąsiedzkich,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.