Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Choroby drzew owocowych. Wiosenne opryski drzew owocowych

Choroby drzew owocowych. Wiosenne opryski drzew owocowych

Zwalczanie chorób drzew owocowych - brunatnej zgnilizny i kędzierzawości liści brzoskwini należy zacząć najpóźniej wczesną wiosną. Najlepszym ratunkiem dla porażonych roślin jest oprysk. Wiosenny oprysk drzew owocowych wykonuje się kiedy drzewa nie mają jeszcze liści. Zobacz, jakie preparaty będą najskuteczniejsze do oprysków.

Autor: Jupiterimages

Kędzierzawość liści jest poważną chorobą brzoskwini, a brunatna zgnilizna także śliw, wiśni, moreli i jabłoni. Zwalczanie tych chorób najlepiej zacząć na przełomie zimy i wiosny

Owoce z własnego sadu powinny być zdrowe (najlepiej uprawiane bez chemii). Dlatego tak ważne sadzenie odmian drzew owocowych odpornych na choroby – one po prostu nie będą wymagały oprysków. Trzeba również pamiętać, że rośliny posadzone w sprzyjających warunkach – w odpowiedniej glebie, dobrze oświetlone, nawiezione, przycięte – są silne, bardziej odporne na infekcje i rzadziej zasiedlane przez szkodniki.

Jeśli jednak nasz sad został porażony przez poważne choroby drzew owocowych - brunatną zgniliznę (śliwa, wiśnia, brzoskwinia, morela, jabłoń) bądź kędzierzawość liści (brzoskwinie), to najlepszym ratunkiem dla roślin jest oprysk. Zwalczanie tych chorób należy zacząć już na przełomie zimy i wiosny (najpóźniej wczesną wiosną), gdy drzewa nie mają jeszcze liści.

Kędzierzawość liści brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini jest chorobą grzybową, która prowadzi do poważnej deformacji liści. Zainfekowane liście stają się pofałdowane, grube i kruche. W początkowym stadium choroby mają one jasnozieloną barwę, z czasem robią się czerwone, usuchają i opadają (niekiedy już w czerwcu), co bardzo osłabia roślinę.

Chore drzewa wolniej rosną, rodzą mało owoców i są znacznie mniej odporne na mróz. Niestety, zwalczanie choroby latem, kiedy jej objawy są już widoczne, jest nieskuteczne. Jedynym ratunkiem dla roślin jest oprysk (opryski należy wykonać wczesną wiosną, kiedy drzewo nie ma liści, przed pękaniem pąków). Zabieg wykonany po tym terminie może być nieskuteczny. Jeżeli jest ciepło (kilka dni bez mrozu), oprysk możemy zrobić już pod koniec lutego. Wiosenny oprysk brzoskiwiń robi się Syllitem w stężeniu 0,5%.

Jeśli drzewa są bardzo porażone kędzierzawością, opryski należy zrobić również jesienią, po opadnięciu liści, stosując Miedzian 50 WP albo Efuzin 500 SC.

Jeżeli pomimo tych zabiegów w kolejnym roku na brzoskwini pojawią się ponownie zdeformowane liście, należy je wyciąć razem z pędami, na których rosną. 

Brunatna zgnilizna drzew

Brunatna zgnilizna drzew objawia się brązowieniem i zasychaniem liści i kwiatów (które jednak nie opadają), a następnie całych pędów. Jeśli choroba pojawi się później, atakuje owoce – gniją, a z czasem twardnieją, tworząc tak zwane mumie. To na nich zimują zarodniki grzyba. Dlatego przed nowym sezonem powinniśmy oberwać z gałęzi mumie i je zniszczyć (spalić, głęboko zakopać). Wiosną przed kwitnieniem porażone rośliny opryskujemy preparatem Topsin w stężeniu 0,1%.

Brunatna zgnilizna jest groźna dla drzew owocowych (może zniszczyć nawet cały plon) śliw, brzoskwiń, moreli, wiśni, a także jabłoni. Często atakuje ozdobne wiśnie i migdałka trójklapowego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Warzywa i zioła w ogrodzie - dobry pomysł na...

Warzywa i zioła w ogrodzie sadzimy zwykle oddzielnie, w mniej reprezentacyjnej części działki lub nie...

Kwiaty i rośliny cebulowe sadzone jesienią -...

Koniec października to dobry moment sadzenie kwiatów i roślin cebulowych takich jak tulipany, narcyzy,...

Opłaty za wycięcie drzewa 2013. Kiedy za wycinkę...

W niektórych sytuacjach za wycianie drzewa na działce trzeba uiścić opłatę i to wcale nie taką małą. Zobacz,...

Wycięcie drzewa: wniosek o pozwolenie na ścięcie...

Wycięcie drzewa na działce wiąże się często z uzyskaniem pozowlenia na ścięcie. Niektóre drzewa i krzewy na...

Pomysł na trawnik: jak sadzić i pielęgnować...

Krzewy okrywowe są ciekawym rozwiązaniem, które może zastąpić trawnik. Jeżeli pielęgnacja trawnika zabiera ci...

Lubisz układać bukiety? Weź udział w naszym...

Na czym polega konkurs? Ułóż bukiet bądź stwórz kompozycję z kwiatów i zrób zdjęcie. Wygraj książkę "Świat...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.