| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Wiosenne porządki w ogrodzie: grabienie trawnika, przycinanie roślin

Wiosenne porządki w ogrodzie: grabienie trawnika, przycinanie roślin

Wiosenne porządki w ogrodzie to między innymi przycinanie roślin, grabienie trawnika i czyszczenie terenu wokół domu. Podpowiadamy, jak wiosną w ogrodzie zorganizować prace, tak by ich efekty były widoczne przez cały sezon.

Wiosna w ogrodzie to pracowity okres. Pierwszymi zabiegami, jakie trzeba przeprowadzić, są posprzątanie terenu wokół domu i przycięcie roślin.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Kiedy miną mrozy, zdejmujemy okrycia, którymi jesienią zabezpieczyliśmy rośliny. Nie należy tego opóźniać, bo gdy nadejdą ciepłe wiosenne dni, szybko ruszy wegetacja. Rozwijające się pod osłoną młode liście będą delikatne, więc nawet niewielki przymrozek może je uszkodzić. Rośliny najlepiej odkrywać w bezwietrzny, pochmurny i wilgotny dzień. Jeżeli jest sucho i świeci ostre słońce, łatwo o przypalenie listków, które już mogły się pojawić.

  • Rabaty. Wycinamy suche pędy bylin oraz roślin jednorocznych. Usuwamy część roślin, które za bardzo się rozprzestrzeniły i zasłoniły inne gatunki. Teraz możemy podzielić byliny i przesadzić je w nowe miejsce.
  • Trawnik. Grabimy go najlepiej ostrymi drucianymi grabiami, którymi łatwo usunąć suche źdźbła tworzące zbitą warstwę. Jeżeli jest ona gruba i przypomina filc, należy przeprowadzić wertykulację, czyli pociąć darń wertykulatorem lub grabiami o zębach przypominających noże, a następnie dokładnie ją wygrabić. Po takim zabiegu trawa będzie lepiej rosła, bo do korzeni będzie docierało więcej wody i nawozów. Brzeg murawy wyrównujemy szpadlem (zwykłym lub specjalnym do trawników o zaokrąglonym ostrzu). Dzięki temu darń będzie wyglądała schludnie.
  • Oczko wodne. Czyścimy je, usuwając zaschnięte rośliny wodne i zanieczyszczenia, które wpadły z zewnątrz. Jeśli dawno tego nie robiliśmy, a zbiornik jest płytki – wybieramy z dna muł, który nagromadził się przez lata z rozłożonej materii organicznej. Pracę ułatwi odkurzacz do oczka wodnego. Warstwa mułu niepotrzebnie spłyca zbiornik, a wydzielające się z niej gazy są niebezpieczne dla ryb i innych stworzeń mieszkających w wodzie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wiosenne cięcie krzewów

Krzewy i drzewa przycinamy, gdy minie okres dużych mrozów, mniej więcej od połowy do końca marca. Pamiętajmy, żeby nie formować roślin, gdy gniazdują w nich ptaki.

Regularnie cięte krzewy mają ładniejszy kształt, obficiej kwitną i są zdrowe, bo systematycznie są usuwane pojedyncze zainfekowane gałęzie. Krzewy kwitnące wiosną i wczesnym latem na ubiegłorocznych pędach tniemy oszczędnie. Usuwamy pędy zrakowaciałe, z łuszczącą się korą, suche, nadłamane i przemrożone, a także te, które są już stare, rosną zbyt gęsto, wzajemnie się zacieniają i psują ładny pokrój rośliny. Tak postępujemy m.in. z jaśminowcami, kalinami, kolkwicjami, krzewuszkami, pięciornikami, pigwowcami, porzeczkami ozdobnymi, różami parkowymi i żylistkami. Podobnie przycinamy krzewy owocowe: agrest, aronię, borówki wysokie i porzeczki.

Krzewy, które kwitną latem i tworzą pąki na tegorocznych pędach, tniemy bardziej intensywnie – skracamy wszystkie gałęzie o 2/3 długości. Dzięki temu zabiegowi wyrosną nowe silne pędy, na których rozwinie się wiele kwiatów. W ten sposób przycinamy budleję Dawida, lawendę, hortensję bukietową i krzewiastą, tawułę japońską, drobną i wierzbolistną oraz róże wielo- i wielkokwiatowe. Pędy skracamy kilka milimetrów nad pąkiem, nie wyżej – co jest częstym błędem. Pozostawione kikuty gałązek z czasem i tak zaschną, szpecąc roślinę.

Wiosenne cięcie drzew

Usuwamy tylko suche, przemrożone i połamane gałęzie. Tniemy je tuż za obrączką, czyli charakterystycznym zgrubieniem gałęzi u nasady jej połączenia z pniem lub konarem. Rany powstałe w tym miejscu szybciej się goją. Większe rany warto zasmarować maścią ogrodniczą, która ochroni odsłonięte tkanki przed rozwojem bakterii i grzybów powodujących choroby drewna.

Jeżeli drzewka są szczepione na podkładce, usuwamy wszystkie pędy, które z niej wyrastają (wycinamy je tuż przy pniu), bo mogą zagłuszyć zaszczepioną odmianę. Prześwietlamy drzewka owocowe, usuwając te pędy, które są zbyt blisko siebie, krzyżują się i wzajemnie zacieniają, oraz te, które rosną w kierunku wnętrza korony (gorzej oświetlone gałęzie rodzą drobniejsze i mniej smaczne owoce).

Wiosenne cięcie żywopłotów

Na młodych żywopłotach skracamy o połowę zeszłoroczne przyrosty. Starsze żywopłoty tniemy intensywniej – jeżeli osiągnęły już planowaną wielkość, możemy przyciąć prawie całe zeszłoroczne przyrosty.

WARTO WIEDZIEĆ

Co z resztkami roślinnymi?

Odpadki organiczne, takie jak zaschnięte pędy roślin czy zgrabione zeszłoroczne liście, warto przeznaczyć na kompost – po rozłożeniu powstanie z nich bardzo dobry nawóz. Jeżeli w ogrodzie rośnie sporo krzewów i drzew, przydatna będzie rozdrabniarka do gałęzi. Pocięte na zrębki gałęzie można dołożyć na kompost, zastosować na rabatach jako ściółkę lub wysypać nimi ścieżki. Do kompostowania nadaje się również muł wydobyty z oczka wodnego. Lepiej go jednak nie układać warstwowo, ale wymieszać z innymi „lżejszymi” resztkami organicznymi.

Czyszczenie nawierzchni w ogrodzie po zimie

  • Podjazd i ścieżki. Bruk kamienny, klinkierowy i betonowy myjemy silnym strumieniem wody (np. myjką ciśnieniową). Plam z oleju oraz uciążliwego, trudnego do usunięcia brudu najłatwiej się pozbyć, stosując jeden ze specjalistycznych preparatów do czyszczenia nawierzchni. Z kolei chwasty, które wyrastają w fugach między elementami nawierzchni, możemy usunąć specjalnym nożem lub twardą szczotką. Po zimie naprawy mogą wymagać nawierzchnie żwirowe. Jeżeli powstały w nich zagłębienia, należy je przegrabić, wyrównać i ew. uzupełnić materiałem, z którego są zrobione, a następnie dokładnie zwałować.
  • Taras. Po zamieceniu myjemy go ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, np. płynu do mycia naczyńalbo szarego mydła, a jeżeli plamy wniknęły głęboko – stosujemy preparat czyszczący do drewna, płytek ceramicznych, kamiennych lub betonowych, zależnie od tego, jakim materiałem wykończony jest taras. Tarasy drewniane olejowane co roku pokrywamy nową warstwą oleju do drewna. Co kilka lat impregnujemy podłogę tarasów z wapienia i piaskowca, a także z betonowych elementów.

Polecamy film: Ogród po zimie. Prace w ogrodzie przed sezonem wiosennym. Więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...

Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...

Szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnik,...

Aby zwalczyć szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnika, miodownicę, miseczniki, trzeba zastosować...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...