| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Ognisko w ogrodzie: kiedy palenie liści w ogródku jest nielegalne i co robić z suchymi liśćmi?

Ognisko w ogrodzie: kiedy palenie liści w ogródku jest nielegalne i co robić z suchymi liśćmi?

Ognisko w ogrodzie to częsty widok jesienią. Przyczyną nie jest bynajmniej rozpoczęty sezon grzewczy, ale palenie w ogródkach suchych liści. Czy palenie liści w ogródku jest nielegalne? Zobacz, w jakich sytuacjach miniesz się z prawem.

Ognisko w ogrodzie: czy palenie liści jest zgodne z prawem?

Liście chore i zarażone szkodnikami najlepiej spalić. Jednak przepisy regulujące palenie ognisk są bardzo nieprecyzyjne. Ustawa o odpadach, mówi wyraźnie, że "Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gmin nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów”.

Przepisy dopuszczają więc palenie liści na własnej posesji pozostałości roślinnych, typu gałęzie i liście. Jednocześnie nie wolno nam powodować przy tym nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu.

Sąsiedzi mają bowiem prawo bronić się - nawet w sądzie - przed immisjami, czyli swądem i dymem z ogniska. Mogą też zażądać zaprzestania takich działań, a także usunięcia już zgromadzonych odpadów. Jeśli natomiast dym przedostaje się na ulicę w takiej ilości, że ogranicza widoczność kierowcom i zagraża bezpieczeństwu, to można spodziewać się interwencji policji lub straży miejskiej.

Zakaz spalania - gdzie obowiązuje

Warto jednak wiedzieć, że niektóre gminy wprowadzają całkowity zakaz palenia ognisk na swoim terenie, bez względu na to, czy chodzi o ogródek działkowy (działkowicze mają własne przepisy, zgodnie z którymi mogą spalać części roślin porażone przez choroby i szkodniki, ale od 1 maja do 30 września ognisko można rozpalić tylko nocą), czy przydomową działkę. Jeśli ktoś złamie zakaz, może zostać ukarany grzywną.

Suche liście do okrywania roślin

Suche i zdrowe liście można wykorzystać do osłonięcia roślin przed mrozem.

Liśćmi okrywa się byliny wrażliwe na niską temperaturę oraz byliny, które były posadzone jesienią. Robi się to dopiero po pierwszych przymrozkach.

Okrywanie roślin cebulowych wrażliwych na mróz wykonuje się, gdy ziemia będzie już lekko zmrożona. Jeśli okrycie z suchych liści rozłożymy zbyt wcześnie, stworzymy dobrą kryjówkę dla gryzoni, które chętnie zjadają cebule roślin ozdobnych. Miejsca sadzenia cebul przykrywamy 2-3 centymetrową warstwą liści.

Suche liście przydadzą się również do ściółkowania (warstwa ściółki powinna mieć 5 centymetrów grubości) powierzchni wokół pni zimozielonych krzewów liściastych i iglastych.

Autor: Andrzej T. Papliński

Suche i zdrowe liście można wykorzystać do okrycia roślin przed mrozem, a wiosną przeznaczyć na kompost

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Suche liście na kompost

Liście, które wykorzystywane były do okrywania roślin na zimę, można wiosną zebrać i przenieść na kompost, łącząc z innymi składnikami lub składując w oddzielnym kompostowniku. Suche liście zawierają mało azotu, należy więc dodać do nich saletry amonowej albo nawozu kurzego.

Do kompostowania nie nadają się liście orzecha włoskiego oraz wszelkie chore i zarażone szkodnikami.

Pamiętaj! Pod karą grzywny, a nawet aresztu, nie wolno rozniecać ognia bliżej niż 100 m od lasu!

Polecamy film: Zmiatarki ręczne. Nowy wymiar czyszczenia nawierzchni. Więcej filmów na Murator.tv

Zapomnij o podlewaniu

Podlewanie wężem ogrodowym zajmuje wiele czasu. Latem nawet codziennie trzeba dostarczyć roślinom...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...

Mrówki w domu i w ogrodzie. Poznaj sposób na...

Mrówki żyją w doskonale zorganizowanych społeczeństwach. Mrówki w domu są niepożądane,...