| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Kwiecień w ogrodzie - prace ogrodowe na kwiecień

Kwiecień w ogrodzie - prace ogrodowe na kwiecień

Nadeszła pora intensywnych prac w ogrodzie. Przekopujemy, siejemy i sadzimy – od tego, co teraz zrobimy, zależy późniejszy rozwój roślin, a więc i wygląd ogrodu.

Autor: Jupiterimages

Sprzątamy po zimie

Zdejmujemy z bylin okrycia zimowe, wszelkie resztki wygrabiamy, glebę spulchniamy i nawozimy.
Możemy teraz rozmnażać przez podział byliny kwitnące późnym latem i jesienią. Kępę bylin po wykopaniu dzielimy, rozcinając łopatą, rozdzielając widłami amerykańskimi lub rozrywając rękami.
Możemy już wysadzić rozsadę roślin, które zniosą lekkie przymrozki:

 • jednoroczne: lewkonie i lwie paszcze,
 • dwuletnie: niezapominajki, bratki, stokrotki, złocień marunę (teraz ma nową nazwę: wrotycz maruna).

W oczyszczoną z chwastów i wzbogaconą nawozami glebę możemy już na początku kwietnia wysadzać drobne cebulki mieczyków (duże najlepiej sadzić dopiero na przełomie kwietnia i maja). 
Z roślin przechowywanych w pomieszczeniach (pelargonie, fuksje, datury, ołowniki, oleandry) możemy wykonać sadzonki. Pojemniki z sadzonkami przenosimy do ciepłych (18-20°C) pomieszczeń, gdzie po około 2-3 tygodniach ukorzenią się i zaczną rosnąć. Wtedy uszczykujemy im wierzchołki, aby ładnie się rozkrzewiły. Zwróćmy uwagę, czy na roślinach hodowanych w pojemnikach, a zimujących w pomieszczeniach, nie pojawiły się szkodniki. Jeśli są to mszyce, można zwalczać je tak, jak później w ogrodzie. Często rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach atakowane są przez wełnowce.

Jak ciąć róże?

Wszystkim różom usuwamy pędy najstarsze oraz chore, suche i słabe. A oprócz tego:

 • miniaturowym – skracamy pędy o połowę,
 • pnącym – pozostawiamy najwyżej 6 najsilniejszych pędów, które możemy nieco skrócić,
 • piennym – pozostawiamy pędy długości około 20 cm,
 • wielko- i wielokwiatowym – skracamy pędy słabsze (nad 5-6 pąkiem), a silniejsze pozostawiamy nieco dłuższe.

Po zakończeniu cięcia dobrze jest zasilić róże specjalnym nawozem do róż lub kompostem. Kwitnące wczesną wiosną forsycje, porzeczki alpejskie i wierzby szczepione na pniu przycinamy po przekwitnięciu. Forsycjom skracamy te pędy, które kwitły, o połowę, a wierzbom wszystkie pędy, pozostawiając tylko 2-5 cm.
Bardzo efektownie wygladają przycięte żywopłoty z forsycji, które sadzimy późną jesienią, lub wczesną wiosną. Na glebach lekkich, które szybciej wysychają, lepiej jest posadzić rośliny jesienią, na ciężkich i wilgotnych – wiosną. Zawsze wiosną lepiej sadzić graby, buki i głogi.

Sadzenie drzew i krzewów

Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Krzewy liściaste posadzone jako żywopłot formowany przycinamy po posadzeniu (im słabiej rozgałęzione, tym niżej tniemy – nawet 10 cm nad ziemią). Możemy też jeszcze ciąć żywopłoty starsze, chyba że gnieżdżą się w nich ptaki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Marek Sternicki

Jak sadzić drzewa z odkrytymi korzeniami

Nawożenie

W miejscach, gdzie zamierzamy kiedyś sadzić rośliny ozdobne lub użytkowe, warto wcześniej wysiać nawozy zielone. W kwietniu mogą to być: bobik, facelia, łubin, koniczyna perska i aleksandryjska, szpinak, owies, wyka siewna, słonecznik. Po kilku tygodniach, zanim zakwitną, skosimy je i zieloną masę (najlepiej kiedy już zwiędnie) przykopiemy, czyli wymieszamy lekko z wierzchnią warstwą gleby. Zetnijmy i przykopmy nawozy zielone ozime wysiane późnym latem i jesienią.

Staw

Zanim uruchomimy wyłączone na zimę pompy i filtry biologiczne, oczyśćmy je. Aby mikroorganizmy jak najszybciej osiągnęły aktywność, uzupełnijmy kulturę bakteryjną w złożu filtracyjnym. W filtrze, który nie był wyłączony, zwiększamy stopniowo przepływ wody. Jeżeli nie jest zbyt zimno, możemy rozmnażać i przesadzać rośliny strefy przybrzeżnej. Jeżeli temperatura ustabilizowała się (około 10°C) możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach.

 • Wykopujemy dół tak duży, aby można było swobodnie umieścić w nim korzenie krzewu czy drzewa, na dno sypiemy kopczyk ziemi (tej wydobytej z dołu podczas kopania, lub – jeśli nie była żyzna – kompostu czy ziemi próchnicznej).
 • Korzenie sadzonego drzewa czy krzewu skracamy przed umieszczeniem w dole, a zranione czy złamane odcinamy powyżej uszkodzenia. 
 • Korzenie rozkładamy na kopczyku ziemi nasypanej na dno dołu. Ważne jest, aby sadzonka po zasypaniu i udeptaniu ziemi rosła na takiej głębokości, jak poprzednio w szkółce.
 • Formujemy wgłębienie w ziemi i obficie podlewamy posadzoną roślinę.
 • Przycinamy pędy korony: przewodnik skracamy o połowę, a pędy boczne o 1/3 długości.
 • Po 2-3 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą już nowe korzenie – nawozimy (kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub nawozami wieloskładnikowymi).

Sadząc drzewa i krzewy sprzedawane z bryłą ziemi lub w pojemnikach (możemy je sadzić przez cały sezon wegetacyjny), dbamy, aby bryła korzeniowa nie uległa rozkruszeniu. Po posadzeniu obficie podlewamy. Aby zmniejszyć parowanie i utratę wilgoci, drzewom i krzewom liściastym przycinamy pędy (nie więcej niż o 2/3), a iglaste okrywamy matą lub siatką cieniującą. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmijmy okrycia zimowe z krzewów zimozielonych i róż. Róbmy to w dni pochmurne, etapami: najpierw odsłońmy pędy, a po kilku dniach rozgarnijmy kopczyki ziemi, usypane u nasady krzewów. Około dwóch tygodni po odsłonięciu róż możemy przeprowadzić ich wiosenne cięcie.

Rośliny cebulowe i bulwiaste

Te rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimowały w gruncie (accidanterę dwubarwną, babianę, błonczatkę czyli ismenę, galtonię białawą, kroksomię ogrodową, tygrysówkę pawią, zawilec wieńcowaty) sadzimy od połowy kwietnia. Rośliny cebulowe nawozimy przed lub w trakcie kwitnienia.

Przekwitające wczesne rośliny cebulowe – szafrany, tulipany botaniczne, wczesne odmiany narcyzów i hiacyntów ogławiamy, odcinając pozostałość kwiatostanu. Łodyga i liście powinny pozostać, aby procesy życiowe rośliny nie zostały zahamowane. Dzięki temu cebule będą jeszcze rosły.
Pikujemy rośliny jednoroczne wysiane w poprzednich miesiącach. Możemy też uszczykiwać (nad 3-4 parą listków) heliotrop, szałwię błyszcząca, werbenę, żeniszek. Pod koniec kwietnia hartujemy sadzonki przed wysadzeniem do gruntu. W tym celu przez około tydzień – codziennie coraz dłużej – wystawiamy rośliny na świeże powietrze (na przykład na parapet otwartego okna, na balkon lub do ogrodu).
Jeżeli nie jest zbyt chłodno i ziemia nie jest zmrożona, możemy wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, nasturcji, powoju trójbarwnego, rezedy, słonecznika, smagliczki, wilca. Posiadacze zimnych inspektów mogą w nich wysiać aksamitki, aster chiński, cynie, kosmos, suchołuski, zatrwian.

Trawnik

Sprężystymi miotłograbiami oczyśćmy trawnik z ubiegłorocznych liści i suchej trawy. Wykonajmy wertykulację, aby ułatwić dostęp powietrza, wody i światła do głębszych warstw murawy. Zagrabmy prostopadle lub skośnie do nacięć wertykulacji i jeżeli gleba jest zbyt zwarta, rozsypmy cienką warstwę piasku. Zasilmy ją kompostem lub nawozem do trawników. Dosiejmy mieszankę traw tam, gdzie trawa zmarniała i widać ziemię. Po zimie na trawniku możemy odkryć czerwone i różowe przebarwienia, biały mączysty nalot, brązowo-zielone, śliskie wykwity na ziemi, ciemniejące i tworzące po jakimś czasie skorupę. Możemy kosić trawnik, gdy zielona trawa osiągnie około 10 cm wysokości.Kwiecień to dobry czas na zakładanie trawników.

Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...

Pielęgnacja trawnika. Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Systematyczna pielęgnacja trawnika jest konieczna, by w pełni cieszyć się pięknym ogrodem. Trawnik jest...

Nawadnianie ogrodu - projekt i instalacja...

Nawadnianie ogrodu latem to konieczność, warto więc założyć system nawadniania, który podleje rośliny...