| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Kwiecień w ogrodzie - prace ogrodowe na kwiecień

Kwiecień w ogrodzie - prace ogrodowe na kwiecień

Nadeszła pora intensywnych prac w ogrodzie. Przekopujemy, siejemy i sadzimy – od tego, co teraz zrobimy, zależy późniejszy rozwój roślin, a więc i wygląd ogrodu.

Autor: Jupiterimages

Sprzątamy po zimie

Zdejmujemy z bylin okrycia zimowe, wszelkie resztki wygrabiamy, glebę spulchniamy i nawozimy.
Możemy teraz rozmnażać przez podział byliny kwitnące późnym latem i jesienią. Kępę bylin po wykopaniu dzielimy, rozcinając łopatą, rozdzielając widłami amerykańskimi lub rozrywając rękami.
Możemy już wysadzić rozsadę roślin, które zniosą lekkie przymrozki:

 • jednoroczne: lewkonie i lwie paszcze,
 • dwuletnie: niezapominajki, bratki, stokrotki, złocień marunę (teraz ma nową nazwę: wrotycz maruna).

W oczyszczoną z chwastów i wzbogaconą nawozami glebę możemy już na początku kwietnia wysadzać drobne cebulki mieczyków (duże najlepiej sadzić dopiero na przełomie kwietnia i maja). 
Z roślin przechowywanych w pomieszczeniach (pelargonie, fuksje, datury, ołowniki, oleandry) możemy wykonać sadzonki. Pojemniki z sadzonkami przenosimy do ciepłych (18-20°C) pomieszczeń, gdzie po około 2-3 tygodniach ukorzenią się i zaczną rosnąć. Wtedy uszczykujemy im wierzchołki, aby ładnie się rozkrzewiły. Zwróćmy uwagę, czy na roślinach hodowanych w pojemnikach, a zimujących w pomieszczeniach, nie pojawiły się szkodniki. Jeśli są to mszyce, można zwalczać je tak, jak później w ogrodzie. Często rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach atakowane są przez wełnowce.

Jak ciąć róże?

Wszystkim różom usuwamy pędy najstarsze oraz chore, suche i słabe. A oprócz tego:

 • miniaturowym – skracamy pędy o połowę,
 • pnącym – pozostawiamy najwyżej 6 najsilniejszych pędów, które możemy nieco skrócić,
 • piennym – pozostawiamy pędy długości około 20 cm,
 • wielko- i wielokwiatowym – skracamy pędy słabsze (nad 5-6 pąkiem), a silniejsze pozostawiamy nieco dłuższe.

Po zakończeniu cięcia dobrze jest zasilić róże specjalnym nawozem do róż lub kompostem. Kwitnące wczesną wiosną forsycje, porzeczki alpejskie i wierzby szczepione na pniu przycinamy po przekwitnięciu. Forsycjom skracamy te pędy, które kwitły, o połowę, a wierzbom wszystkie pędy, pozostawiając tylko 2-5 cm.
Bardzo efektownie wygladają przycięte żywopłoty z forsycji, które sadzimy późną jesienią, lub wczesną wiosną. Na glebach lekkich, które szybciej wysychają, lepiej jest posadzić rośliny jesienią, na ciężkich i wilgotnych – wiosną. Zawsze wiosną lepiej sadzić graby, buki i głogi.

Sadzenie drzew i krzewów

Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Krzewy liściaste posadzone jako żywopłot formowany przycinamy po posadzeniu (im słabiej rozgałęzione, tym niżej tniemy – nawet 10 cm nad ziemią). Możemy też jeszcze ciąć żywopłoty starsze, chyba że gnieżdżą się w nich ptaki.

Autor: Marek Sternicki

Jak sadzić drzewa z odkrytymi korzeniami

Nawożenie

W miejscach, gdzie zamierzamy kiedyś sadzić rośliny ozdobne lub użytkowe, warto wcześniej wysiać nawozy zielone. W kwietniu mogą to być: bobik, facelia, łubin, koniczyna perska i aleksandryjska, szpinak, owies, wyka siewna, słonecznik. Po kilku tygodniach, zanim zakwitną, skosimy je i zieloną masę (najlepiej kiedy już zwiędnie) przykopiemy, czyli wymieszamy lekko z wierzchnią warstwą gleby. Zetnijmy i przykopmy nawozy zielone ozime wysiane późnym latem i jesienią.

Staw

Zanim uruchomimy wyłączone na zimę pompy i filtry biologiczne, oczyśćmy je. Aby mikroorganizmy jak najszybciej osiągnęły aktywność, uzupełnijmy kulturę bakteryjną w złożu filtracyjnym. W filtrze, który nie był wyłączony, zwiększamy stopniowo przepływ wody. Jeżeli nie jest zbyt zimno, możemy rozmnażać i przesadzać rośliny strefy przybrzeżnej. Jeżeli temperatura ustabilizowała się (około 10°C) możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach.

 • Wykopujemy dół tak duży, aby można było swobodnie umieścić w nim korzenie krzewu czy drzewa, na dno sypiemy kopczyk ziemi (tej wydobytej z dołu podczas kopania, lub – jeśli nie była żyzna – kompostu czy ziemi próchnicznej).
 • Korzenie sadzonego drzewa czy krzewu skracamy przed umieszczeniem w dole, a zranione czy złamane odcinamy powyżej uszkodzenia. 
 • Korzenie rozkładamy na kopczyku ziemi nasypanej na dno dołu. Ważne jest, aby sadzonka po zasypaniu i udeptaniu ziemi rosła na takiej głębokości, jak poprzednio w szkółce.
 • Formujemy wgłębienie w ziemi i obficie podlewamy posadzoną roślinę.
 • Przycinamy pędy korony: przewodnik skracamy o połowę, a pędy boczne o 1/3 długości.
 • Po 2-3 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą już nowe korzenie – nawozimy (kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub nawozami wieloskładnikowymi).

Sadząc drzewa i krzewy sprzedawane z bryłą ziemi lub w pojemnikach (możemy je sadzić przez cały sezon wegetacyjny), dbamy, aby bryła korzeniowa nie uległa rozkruszeniu. Po posadzeniu obficie podlewamy. Aby zmniejszyć parowanie i utratę wilgoci, drzewom i krzewom liściastym przycinamy pędy (nie więcej niż o 2/3), a iglaste okrywamy matą lub siatką cieniującą. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmijmy okrycia zimowe z krzewów zimozielonych i róż. Róbmy to w dni pochmurne, etapami: najpierw odsłońmy pędy, a po kilku dniach rozgarnijmy kopczyki ziemi, usypane u nasady krzewów. Około dwóch tygodni po odsłonięciu róż możemy przeprowadzić ich wiosenne cięcie.

Rośliny cebulowe i bulwiaste

Te rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimowały w gruncie (accidanterę dwubarwną, babianę, błonczatkę czyli ismenę, galtonię białawą, kroksomię ogrodową, tygrysówkę pawią, zawilec wieńcowaty) sadzimy od połowy kwietnia. Rośliny cebulowe nawozimy przed lub w trakcie kwitnienia.

Przekwitające wczesne rośliny cebulowe – szafrany, tulipany botaniczne, wczesne odmiany narcyzów i hiacyntów ogławiamy, odcinając pozostałość kwiatostanu. Łodyga i liście powinny pozostać, aby procesy życiowe rośliny nie zostały zahamowane. Dzięki temu cebule będą jeszcze rosły.
Pikujemy rośliny jednoroczne wysiane w poprzednich miesiącach. Możemy też uszczykiwać (nad 3-4 parą listków) heliotrop, szałwię błyszcząca, werbenę, żeniszek. Pod koniec kwietnia hartujemy sadzonki przed wysadzeniem do gruntu. W tym celu przez około tydzień – codziennie coraz dłużej – wystawiamy rośliny na świeże powietrze (na przykład na parapet otwartego okna, na balkon lub do ogrodu).
Jeżeli nie jest zbyt chłodno i ziemia nie jest zmrożona, możemy wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, nasturcji, powoju trójbarwnego, rezedy, słonecznika, smagliczki, wilca. Posiadacze zimnych inspektów mogą w nich wysiać aksamitki, aster chiński, cynie, kosmos, suchołuski, zatrwian.

Trawnik

Sprężystymi miotłograbiami oczyśćmy trawnik z ubiegłorocznych liści i suchej trawy. Wykonajmy wertykulację, aby ułatwić dostęp powietrza, wody i światła do głębszych warstw murawy. Zagrabmy prostopadle lub skośnie do nacięć wertykulacji i jeżeli gleba jest zbyt zwarta, rozsypmy cienką warstwę piasku. Zasilmy ją kompostem lub nawozem do trawników. Dosiejmy mieszankę traw tam, gdzie trawa zmarniała i widać ziemię. Po zimie na trawniku możemy odkryć czerwone i różowe przebarwienia, biały mączysty nalot, brązowo-zielone, śliskie wykwity na ziemi, ciemniejące i tworzące po jakimś czasie skorupę. Możemy kosić trawnik, gdy zielona trawa osiągnie około 10 cm wysokości.Kwiecień to dobry czas na zakładanie trawników.

Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...

Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Poznaj...

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie...

Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i...

Cięcie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wszystkie krzewy ogrodowe...

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...