| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Kąpiel z bąbelkami

Kąpiel z bąbelkami

Dzięki wannie z hydromasażem, łazienka, nawet mała, może stać się miejscem relaksu i odpoczynku po męczącym dniu.

Hydroterapia polecana jest w chorobach układu mięśniowego, krążenia, przy problemach ortopedycznych i reumatycznych. Wpływa również dobrze na stan skóry poprzez dotlenienie i polepszenie jej ukrwienia.

Kierując się własnymi upodobaniami i zaleceniami lekarzy, możemy wybrać masaż powietrzny, wodny lub ich kombinacje. Spotyka się też rozwiązania z zastosowaniem ultradźwięków oraz z ozonowaniem wody. Niecki wanien do hydromasażu wytłaczane są z akrylu lub jego odmian, co pozwala na kształtowanie dowolnych form.

Autor: Andrzej Szandomirski

Co sprawdzić przed zainstalowaniem?

Pomieszczenie. Różnorodność oferty pozwala na zainstalowanie wanny nawet w niewielkiej łazience. Najmniejsze wanny z hydromasażem mają 140 cm długości i 75 cm szerokości. Ważne jest, by łazienka miała sprawną wentylację. Podłoże, na którym ma stanąć wanna, powinno być wypoziomowane.

Uwaga! Zdaniem specjalistów, aby hydromasaż spełniał swoje zadanie, łazienka powinna mieć powierzchnię co najmniej 6-7 m2. Wówczas uniknie się skraplania wody na ścianach i suficie. Zbyt mała wanna nie zapewni odpowiedniej odległości ciała od dyszy, która powinna wynosić około 10 cm, żeby masaż był skuteczny.

Instalacja elektryczna. Instalacja elektryczna w domu powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym oraz bezpiecznikiem. Wielkość bezpiecznika określa producent wanny, ponieważ zależy ona od wielkości urządzenia. W nowo wykonywanych instalacjach wyłączniki różnicowoprądowe są montowane standardowo. Czasem producenci montują je także w skrzynkach sterujących pracą hydromasażu. Podłączenie urządzenia najlepiej powierzyć autoryzowanemu serwisantowi producenta lub elektrykowi z uprawnieniami.

Instalacja wodna i kanalizacyjna. Zamontowanie wanny z hydromasażem nie wymaga szczególnych rozwiązań instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niektóre wanny są fabrycznie wyposażone w baterie.
Wanna powinna być tak podłączona, aby po każdej kąpieli możliwe było całkowite odprowadzenie zużytej wody z niecki i przewodów oraz osuszenie pompy. Dlatego przewody, w których krąży woda, będą ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu, a pompa powinna mieć tak zwany drenaż.

Na swoim miejscu

Kupując wannę, otrzymujemy najczęściej dokładną instrukcję montażu z rysunkami. Czasem w cenę wanny są wliczone nogi montażowe wraz z szynami. Szyny mocuje się od spodu wanny (dokładne miejsce zamocowania jest podane w instrukcji) i do nich przykręca nóżki, a za pomocą pokręteł, w które są wyposażone, poziomuje się wannę po ustawieniu jej na miejscu. Wannę można także ustawić na specjalnym stelażu (który zwykle trzeba dokupić), umieścić ją w styropianowej formie albo posadowić w tradycyjny sposób, czyli na podmurówce z cegieł.
Montaż wanny z hydromasażem nie jest taki prosty. Musi być przeprowadzony bardzo dokładnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Lepiej po- wierzyć go fachowcom. Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów:

  • połączenie brzegu wanny ze ścianą – nie powinno być zrobione na sztywno, tylko wypełnione sprężystym silikonem. Podczas pracy hydromasażu cała wanna lekko drga, musi więc mieć możliwość delikatnego przemieszczania się. Jednocześnie połączenie to powinno być szczelne, aby woda nie dostawała się za wannę;
  • wypoziomowanie podłoża – równe i stabilne podłoże zapewni płynną, cichą pracę pompy i dmuchawy (około 50 dB);
  • izolacja akustyczna. Układa się ją między ścianą a wanną, a także w obudowie. Pod nóżki wanny można włożyć podkładki tłumiące. Dobra pompa pracuje na tyle cicho, że nie powinna przeszkadzać w rozmowie, hałas powodują raczej pracujące dmuchawy, które mogą być uciążliwe dla domowników;
  • odprowadzenie wody z wanny i przewodów systemu hydromasażu. Wszystkie rurki powinny być ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu do kanalizacji, tak aby umożliwić grawitacyjny odpływ wody po kąpieli;
  • odległość między pompą a otworem zasysającym – w wannie z masażem wodnym musi wynosić co najmniej 40 cm, aby pompa nie wciągała włosów;
  • obudowa – powinna umożliwiać swobodne krążenie powietrza wokół wanny. Do wanien z hydromasażem są polecane obudowy gotowe.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Jak wybrać wannę? Wanny akrylowe, wanny stalowe i...

Wybór wanny ogranicza tylko zasobnośc portfela i ilość miejsca w łazience. W sklepach królują...

Wanna i prysznic w jednej łazience. Zobacz...

Rano bierzesz szybki prysznic, a wieczorem lubisz się kąpać w wannie? Może zatem uda Ci się zmieścić wannę i...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Brodzik podłogowy w nowoczesnej łazience. Jak...

Woda lejąca się z prysznica wprost na posadzkę to coraz popularniejszy widok w nowoczesnej łazience. Jakie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.