| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Kąpiel z bąbelkami

Kąpiel z bąbelkami

Dzięki wannie z hydromasażem, łazienka, nawet mała, może stać się miejscem relaksu i odpoczynku po męczącym dniu.

Hydroterapia polecana jest w chorobach układu mięśniowego, krążenia, przy problemach ortopedycznych i reumatycznych. Wpływa również dobrze na stan skóry poprzez dotlenienie i polepszenie jej ukrwienia.

Kierując się własnymi upodobaniami i zaleceniami lekarzy, możemy wybrać masaż powietrzny, wodny lub ich kombinacje. Spotyka się też rozwiązania z zastosowaniem ultradźwięków oraz z ozonowaniem wody. Niecki wanien do hydromasażu wytłaczane są z akrylu lub jego odmian, co pozwala na kształtowanie dowolnych form.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co sprawdzić przed zainstalowaniem?

Pomieszczenie. Różnorodność oferty pozwala na zainstalowanie wanny nawet w niewielkiej łazience. Najmniejsze wanny z hydromasażem mają 140 cm długości i 75 cm szerokości. Ważne jest, by łazienka miała sprawną wentylację. Podłoże, na którym ma stanąć wanna, powinno być wypoziomowane.

Uwaga! Zdaniem specjalistów, aby hydromasaż spełniał swoje zadanie, łazienka powinna mieć powierzchnię co najmniej 6-7 m2. Wówczas uniknie się skraplania wody na ścianach i suficie. Zbyt mała wanna nie zapewni odpowiedniej odległości ciała od dyszy, która powinna wynosić około 10 cm, żeby masaż był skuteczny.

Instalacja elektryczna. Instalacja elektryczna w domu powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym oraz bezpiecznikiem. Wielkość bezpiecznika określa producent wanny, ponieważ zależy ona od wielkości urządzenia. W nowo wykonywanych instalacjach wyłączniki różnicowoprądowe są montowane standardowo. Czasem producenci montują je także w skrzynkach sterujących pracą hydromasażu. Podłączenie urządzenia najlepiej powierzyć autoryzowanemu serwisantowi producenta lub elektrykowi z uprawnieniami.

Instalacja wodna i kanalizacyjna. Zamontowanie wanny z hydromasażem nie wymaga szczególnych rozwiązań instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niektóre wanny są fabrycznie wyposażone w baterie.
Wanna powinna być tak podłączona, aby po każdej kąpieli możliwe było całkowite odprowadzenie zużytej wody z niecki i przewodów oraz osuszenie pompy. Dlatego przewody, w których krąży woda, będą ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu, a pompa powinna mieć tak zwany drenaż.

Na swoim miejscu

Kupując wannę, otrzymujemy najczęściej dokładną instrukcję montażu z rysunkami. Czasem w cenę wanny są wliczone nogi montażowe wraz z szynami. Szyny mocuje się od spodu wanny (dokładne miejsce zamocowania jest podane w instrukcji) i do nich przykręca nóżki, a za pomocą pokręteł, w które są wyposażone, poziomuje się wannę po ustawieniu jej na miejscu. Wannę można także ustawić na specjalnym stelażu (który zwykle trzeba dokupić), umieścić ją w styropianowej formie albo posadowić w tradycyjny sposób, czyli na podmurówce z cegieł.
Montaż wanny z hydromasażem nie jest taki prosty. Musi być przeprowadzony bardzo dokładnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Lepiej po- wierzyć go fachowcom. Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów:

  • połączenie brzegu wanny ze ścianą – nie powinno być zrobione na sztywno, tylko wypełnione sprężystym silikonem. Podczas pracy hydromasażu cała wanna lekko drga, musi więc mieć możliwość delikatnego przemieszczania się. Jednocześnie połączenie to powinno być szczelne, aby woda nie dostawała się za wannę;
  • wypoziomowanie podłoża – równe i stabilne podłoże zapewni płynną, cichą pracę pompy i dmuchawy (około 50 dB);
  • izolacja akustyczna. Układa się ją między ścianą a wanną, a także w obudowie. Pod nóżki wanny można włożyć podkładki tłumiące. Dobra pompa pracuje na tyle cicho, że nie powinna przeszkadzać w rozmowie, hałas powodują raczej pracujące dmuchawy, które mogą być uciążliwe dla domowników;
  • odprowadzenie wody z wanny i przewodów systemu hydromasażu. Wszystkie rurki powinny być ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu do kanalizacji, tak aby umożliwić grawitacyjny odpływ wody po kąpieli;
  • odległość między pompą a otworem zasysającym – w wannie z masażem wodnym musi wynosić co najmniej 40 cm, aby pompa nie wciągała włosów;
  • obudowa – powinna umożliwiać swobodne krążenie powietrza wokół wanny. Do wanien z hydromasażem są polecane obudowy gotowe.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku

Zobacz, jak powinien przebiegać montaż wanny, jej poziomowanie i podłączanie syfonu wannowego.

Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....

Brodzik podłogowy. Jak wykończyć go płytkami...

Po zamontowaniu syfonu brodzikowego i odpowiednim przygotowaniu podłoża można wykończyć brodzik podłogowy...

Odpływ liniowy w łazience

Odpływ liniowy odprowadza wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Nie potrzeba kabiny prysznicowej ani...