Wanny dla wielbicieli kąpieli

2009-10-15 2:00

Łazienka to bardzo osobiste miejsce w domu. Urządzając ją, możemy puścić wodze fantazji. Ułatwiają nam to producenci wanien, oferując setki modeli - ładnych i funkcjonalnych.

Dla wielbicieli kąpieli
Autor: Andrzej Szandomirski|Hoesch|POOL-SPA|ROCA|SANITEC KOŁO Dla wielbicieli kąpieli

Mimo stale rosnącej popularności kabin natryskowych wanna wciąż pozostaje głównym elementem wielu łazienek. Najpopularniejszym materiałem, z którego obecnie produkuje się wanny, jest akryl. Ten wysokiej jakości jest bardzo twardy, odporny na zarysowania oraz niszczące działanie środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym. Ma dobrą izolacyjność termiczną, dzięki której woda w wannie długo jest ciepła, i akustyczną, która zapobiega dudnieniu podczas napuszczania wody i wchodzenia do wanny. Powierzchnia wanny jest gładka, przyjemna i ciepła w dotyku. Łatwo ją utrzymać w czystości, nie powstają na niej zacieki ani ślady rdzy.

Producenci oferują modele wanien w wersji antybakteryjnej – ze specjalną powłoką lub środkiem antybakteryjnym dodawanym w procesie produkcji do płyt akrylowych. Na powierzchni takiej wanny bakterie rozwijają się wolniej, łatwiej więc zachować higienę, a efekt mycia wanny jest trwalszy.

Dla wielbicieli kąpieli 1
Autor: Alicja Radej

Wanny żeliwne i stalowe znowu na topie

Wanny żeliwne emaliowane są bardzo trwałe. Nie tracą właściwości mimo upływu czasu. Można powiedzieć, że kupuje się je na całe życie. Ich konstrukcja nie ulega zniekształceniu, są odporne na uderzenia. Wanny żeliwne mają dużą bezwładność cieplną, dzięki czemu utrzymuje się w nich stała temperatura wody. Niestety, są bardzo ciężkie, toteż ich transport i montaż są kłopotliwe.
Dobra stalowa wanna to na pewno taka, którą wytłoczono z jednego arkusza blachy. Unika się w ten sposób łączeń (spawów) – miejsc, w których z czasem może się pojawić ognisko korozji. Stal wanny jest z reguły pokryta warstwą emalii. Im cieńsza warstwa, tym trwalsza staje się powłoka (cienka warstwa zachowuje większą elastyczność, a więc jest mniej podatna na odbicie). Z grubością stali jest odwrotnie – im grubsza, tym lepiej, bo stal nadaje wannie stabilność.

Kształty i wymiary wanien

Prostokątne. Mają klasyczną formę albo tak wyprofilowane wnętrze, aby wygodnie było w nich siedzieć lub leżeć podczas kąpieli. Mogą mieć miejsca na łokcie i głowę, wgłębienia na mydło, gąbkę czy żel do kąpieli.
Najmniejsze wanny prostokątne mają już od 100 cm długości i 70 cm szerokości, największe – odpowiednio 195 cm i 120 cm. Najpopularniejsze modele są zwykle w kilku wymiarach ze skokiem co 10 cm.
Narożne. Mogą być symetryczne – o bokach tej samej długości lub asymetryczne – z jednym bokiem krótszym i drugim dłuższym. Niektóre mają siedzisko i/lub oparcia na łokcie.Asymetryczne są oferowane w dwóch wersjach – prawej i lewej, zależnie od usytuowania krótszego boku wanny odpowiednio z prawej lub lewej strony. Komfort kąpieli w wannie asymetrycznej jest nie mniejszy niż w prostokątnej o porównywalnych wymiarach, ale wanna zajmuje mniej miejsca w łazience.
Najmniejsze wanny narożne mają wymiary 120 x 120 cm – symetryczne – lub 140 x 75 cm – asymetryczne. Największe – odpowiednio 175 x 175 cm i 160 x 100 cm.

Okrągłe, n-kątne i nieregularne. Do łask wracają wanny wolnostojące – w stylu retro lub klasycznie proste. Zwykle mają kształt koła lub elipsy. Wanny okrągłe i owalne mogą być również narożne lub przyścienne. Są też wanny pięcio-, sześcio- i ośmiokątne, w kształcie łzy i w innych nieregularnych kształtach. Doskonale prezentują się w bardzo dużych łazienkach. Wanny o nietypowych kształtach zwykle są bardzo duże, mają długość 180-200 cm i szerokość 80-100 cm.

Kolory wanny

Choć najpopularniejsze są wanny białe, wszystkie rodzaje wanien mogą mieć także inny kolor. Do wyboru jest zwykle kilkanaście kolorów w wykończeniu błyszczącym i kilka – w matowym. Ostatnio bardzo modny jest srebrny.

Ważny parametr – pojemność wanny

Pojemność wanny zależy nie tylko od jej wielkości, ale i kształtu. Im większa pojemność wanny, tym więcej wody i czasu potrzeba do jej napełniania. Najmniejsze wanny mają pojemność już od 75 litrów. W największych zmieści się ponad 400 litrów wody. Każdorazowa kąpiel w tak dużej wannie będzie się wiązała z bardzo dużym zużyciem wody i produkcją ścieków. Zwróćmy na to uwagę, wybierając wannę, nie tylko wtedy gdy rozliczamy się ze zużycia wody według wskazań wodomierza, ale również wtedy, gdy ciepła woda użytkowa w naszym domu jest przygotowywana w przepływowym podgrzewaczu albo mamy szambo.

Wybierając wannę do łazienki i decydując, jak będzie duża, pamiętajmy również o zachowaniu odpowiednich odległości między nią a innymi urządzeniami sanitarnymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie