Brodziki

Wybór odpowiedniego brodzika jest równie ważny jak wybór kabiny. Brodzik może być wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są brodziki akrylowe.

Wybór odpowiedniego brodzika jest równie ważny jak wybór kabiny. Brodzik może być wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są brodziki akrylowe (są lekkie, dostępne w wielu kształtach i kolorach, łatwo się je montuje, a ich konserwacja nie jest kłopotliwa). Droższe są te wykonane ze stali. Najmniejszym powodzeniem, również ze względu na cenę, cieszą się brodziki ceramiczne. Oczywiście każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny model. Do produkcji jeszcze innych używane są materiały wzmacniające akryl. Ich zaletą są większe w porównaniu z tradycyjnym akrylem wytrzymałość oraz izolacyjność akustyczna i cieplna. Powierzchnia brodzika jest gładka lub pokryta antypoślizgową powłoką. Może być z siedziskiem lub bez niego.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Brodziki 2

Autor: Krzysztof Zasuwik

Brodziki 3

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Brodziki mają różne wymiary i kształty – możemy wybrać odpowiedni do miejsca, w którym zamierzamy go ustawić. Minimalne wymiary to 70 x 70 cm. Najczęściej brodziki są większe: 80 x 80 cm, 90 x 90 cm i 100 cm. Są kwadratowe, prostokątne, okrągłe, półokrągłe, pięciokątne i eliptyczne. Różna jest także głębokość brodzików – od bardzo płytkich 4, 5-centymetrowych do głębokich, blisko 30-centymetrowych. Taki głęboki brodzik jest przydatny zwłaszcza wtedy, gdy w łazience jest tylko kabina. Zawsze można w nim namoczyć pranie czy wykąpać małe dziecko. Wybierając głębokość brodzika, pamiętajmy o tym, że pod dnem musi się zmieścić syfon, a więc po zamontowaniu wysokość brodzika będzie o 10-20 cm większa od jego głębokości.

Autor: Andrzej Szandomirski

Do większości brodzików można dobrać plastikową obudowę. Częściej jednak decydujemy się na obmurowanie brodzika i wyłożenie jego boków płytkami ceramicznymi. Niektórzy wolą brodziki murowane, wyłożone terakotą. Jest to rozwiązanie stosowne wtedy, gdy kabina ma nietypowy kształt lub wymiary.
Brodzik i obudowa kabiny muszą być idealnie dopasowane, podobnie jak profil kabiny i ściana łazienki. Szczelne musi być również zamknięcie drzwiczek kabiny. Szczeliny między ścianą łazienki a profilem kabiny oraz między obudową a brodzikiem wypełniane są najczęściej silikonem. Inaczej jest z połączeniami profili z szybami – do ich uszczelniania wykorzystuje się gumowe uszczelki, stosowane także w zamknięciach drzwiczek. W niektórych modelach kabin szczelność zamknięcia zapewniają magnesy.

Wszystko o panelach prysznicowych

Dysze, słuchawki prysznicowe, pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody – wszystko...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż kabiny prysznicowej KROK PO KROKU....

Kabinę prysznicową złożysz z kilku elementów według instrukcji producenta. Musisz ją jeszcze...

Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze...

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach....

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Pusta kabina natryskowa nie ma racji bytu. Żeby funkcjonowała jak trzeba musisz zamontować w niej panel...

Jak kupować i montować kabiny prysznicowe?

Kabina prysznicowa powinna pasować do miejsca, w którym ma być ustawiona w łazience, i... do...

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku

Zobacz, jak powinien przebiegać montaż wanny, jej poziomowanie i podłączanie syfonu wannowego.