| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Konserwacja sauny

Konserwacja sauny

Naturalny proces brudzenia drewna w saunie zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku innych, domowych elementów z drewna.

Większość kabin to wnętrza wykonane z surowego, niczym nie zabezpieczonego drewna, które stwarza swoisty mikroklimat - drewno oddycha, pachnie, wydziela olejki eteryczne. Dlatego też bardzo ważne jest, aby sauna po każdym użyciu została dobrze wysuszona.
Jeśli na podłodze jest kratka (lub dywanik) trzeba ją podnieść, wytrzeć podłogę, zebrać rozlaną wodę, oprzeć o ścianę lub leżankę i pozwolić jej wyschnąć. Drzwi i otwór wentylacyjny należy otworzyć lub uchylić, zabrać mokre ręczniki. Sauna jest nagrzana i łatwo wyschnie pod warunkiem, że wilgoć będzie miała gdzie "uciec" z ciepłym powietrze. Pamiętajmy, że pleśń i grzyb w ciepłym i wilgotnym środowisku rozwija się błyskawicznie.

 

Naturalny proces brudzenia drewna w saunie zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku innych, domowych elementów z drewna. Jeśli zabrudzenia nie są duże, wystarczy systematycznie zmywać drewno miękką szczotką z proszkiem np. do prania, przetrzeć wilgotną ścierką dla usunięcia środków zmywających, a następnie wytrzeć do sucha i włączyć piec, który osuszy drewno. W sprzedaży są specjalne środki do czyszczenia wnętrza sauny, które przy okazji dezynfekują drewno.
Ściany wewnętrzne kabiny można polakierować specjalnym lakierem (wybierając lakier trzeba pamiętać o tym, że pod sufitem temperatura dochodzi do 110oC i typowe lakiery do drewna mogą ulec rozkładowi). Lakierować można także pozostałe elementów sauny, które są narażone na silniejsze zabrudzenie – pochwyt drzwi, próg, kratki podłogowe. Jednak w tym przypadku wybór lakieru nie będzie już takim problemem, gdyż na dole, przy podłodze panuje zdecydowanie niższa temperatura - około 40oC. Natomiast do zabezpieczenia leżanek można użyć specjalnych olejków penetrujących w głąb drewna. Dzięki nim powierzchnia jest mniej podatna na brudzenie i wilgoć, łatwiej ją też zmywać. Z zewnątrz kabinę zabezpiecza się dowolnie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wyposażenie sauny

Saunę warto wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, które uprzyjemnią korzystanie z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaka jest różnica między sauną a łaźnią parową?

Zarówno saunę, jak i łaźnię parową można urządzić w każdym domu, a nawet mieszkaniu. Warto dowiedzieć...

Piec do sauny i generator pary. Czym kierować się...

Dobór odpowiedniego pieca do sauny to podstawa. Zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. W...

Wyposażenie sauny

Saunę warto wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, które uprzyjemnią korzystanie z kąpieli...

Zaproś znajomych do sauny

Mieszkańcy Skandynawii od dawna znają dobroczynne działanie sauny. Korzystają z niej co najmniej dwa razy w...

Sauna - jedna kabina, wiele możliwości

Każdy, kto był w Skandynawii, miał szansę zetknąć się z sauną, bo w tamtejszych domach to niemal standard....

Sauna w domu. O czym pamiętać projektując domową...

Żeby móc skorzystać z kąpieli w saunie lub łaźni parowej, nie musisz iść do SPA. Saunę możesz zainstalować w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.