| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Rządy kafelka

Rządy kafelka

Obecnie płytki ceramiczne są na tyle atrakcyjne, że grzechem byłoby z nich rezygnować, szczególnie tam, gdzie chodzi o higienę.

Kontrast w dotyku

Trójwymiarowa wersja pokrytej płytkami powierzchni jest teraz bardzo modna. Dotyczy to przede wszystkim ścian. Wyrazista faktura daje wrażenie dużej ekspresji, wciąga użytkownika do optycznej gry – obraz może ulegać zmianie pod wpływem oświetlenia, co daje piękne efekty zwłaszcza w dużych łazienkach. Ze względu na ciekawe faktury płytki te mają często stonowane barwy. Dobrze prezentują się także zestawione z powierzchnią z metalu. Chropowaty kafelek może również stanowić intrygujący dekor w otoczeniu gładkich płytek.

Byty zmienne

Współczesne płytki chętnie naśladują materiały naturalne, takie jak granit czy piaskowiec. Lubią się podszywać pod beton. Kafle-naśladowcy są silną konkurencją zwłaszcza dla kamieni – są tańsze i mniej wymagające w eksploatacji. W tej grupie dobrze czują się gresy z mielonego kwarcu, skaleni i kaolinu. Kolorystyka płytek utrzymana jest w barwach ziemi – dominują czernie, szarości, brązy i beże.

Siła abstrakcji

Geometryczne motywy egzystują w łazience na podobnych prawach jak dekoracja roślinna. Lepiej stosować je z umiarem, łącząc z płytkami pozbawionymi wzoru. Dzięki temu ornament nie będzie zbyt nachalny. Kafelki z nadrukami mogą funkcjonować jako dekory – tworzyć ozdobne szlaki, które pojawiają się jako obramienie lustra czy brzegu wanny. Dobrze się prezentują zwłaszcza w kontrastowym połączeniu z jedno- lub wielobarwną mozaiką. Aby motywy geometryczne nie okazały się męczące, warto zestawiać je z jednokolorowymi płytkami.

Motyw z natury

Często floralne wzory kafelków nawiązują do malarstwa dawnego, a niektóre wręcz udają „spatynowany” zabytek sztuki dekoracyjnej, choć stylizowane kwiaty, liście, gałęzie drzew mogą tworzyć łazienkę na wskroś nowoczesną. Płytki i dekory z wzorami roślinnymi dostępne są zarówno w wersji monochromatycznej, jak i w bardzo żywych, wyrazistych barwach.

Bez granic

Nie mają wzoru, więc działają kolorem, bardzo różnorodnym, ale raczej jednym niż kilkoma. Bardzo chętnie kontrastują ze sobą na zasadzie mat – błysk. W jednobarwnej łazience dobrze wyglądają kafelki w różnych formatach. Płytki prostokątne zastępują te kwadratowe. Mogą mieć różne rozmiary, ale najmodniejsze są te duże, np. o wymiarach 30x60 cm. Pomieszczenie utrzymane w jednej barwie, zwłaszcza pastelowej, wygląda dobrze w połączeniu z egzotycznym drewnem.

Mozaika

Mozaika – kunsztowne dziedzictwo antyku. Jest dekoracyjna jak malarstwo, oferuje wielość rozwiązań uzyskiwanych nawet na małych powierzchniach, wymaga precyzji wykonania. Uważana jest za jedną z najszlachetniejszych metod wykańczania łazienkowych ścian i podłóg. Współczesne mozaiki zwykle tworzą małe ceramiczne, czasem szklane, kwadraty lub prostokąty (około 1x1, 2x2 cm), rzadziej kółka. Sprawdzają się zwłaszcza na powierzchniach nieregularnych, np. uformowanych w łuk, gdzie nie da się zmieścić tradycyjnych płytek. Dla wygody klientów i wykonawców mozaikowe kompozycje produkowane są na podkładach o wymiarach 30x30 cm – montaż nie wymaga więc benedyktyńskiej cierpliwości. Dużym powodzeniem cieszą się mozaiki skomponowane z kilku odcieni jednej barwy. Ich zastosowanie daje bardzo spektakularne efekty.

Łazienka bez barier. Jak zaprojektować wygodną łazienkę dla osób niepełnosprawnych i starszych?

Łazienka, z której ma korzystać osoba niepełnosprawna powinna być usytuowana w miejscu łatwo...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowości w ofercie GEBERIT

GEBERIT – producent zaawansowanych systemów sanitarnych, wyposażenia łazienek oraz...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Mała łazienka funkcjonalnie urządzona

Projektowanie wygodnej, małej łazienki dla całej rodziny może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego też...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Urządzamy małą łazienkę – 4 projekty łazienki o...

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Pokazane projekty przekonują, że...