| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Rządy kafelka

Rządy kafelka

Obecnie płytki ceramiczne są na tyle atrakcyjne, że grzechem byłoby z nich rezygnować, szczególnie tam, gdzie chodzi o higienę.

Kontrast w dotyku

Trójwymiarowa wersja pokrytej płytkami powierzchni jest teraz bardzo modna. Dotyczy to przede wszystkim ścian. Wyrazista faktura daje wrażenie dużej ekspresji, wciąga użytkownika do optycznej gry – obraz może ulegać zmianie pod wpływem oświetlenia, co daje piękne efekty zwłaszcza w dużych łazienkach. Ze względu na ciekawe faktury płytki te mają często stonowane barwy. Dobrze prezentują się także zestawione z powierzchnią z metalu. Chropowaty kafelek może również stanowić intrygujący dekor w otoczeniu gładkich płytek.

Byty zmienne

Współczesne płytki chętnie naśladują materiały naturalne, takie jak granit czy piaskowiec. Lubią się podszywać pod beton. Kafle-naśladowcy są silną konkurencją zwłaszcza dla kamieni – są tańsze i mniej wymagające w eksploatacji. W tej grupie dobrze czują się gresy z mielonego kwarcu, skaleni i kaolinu. Kolorystyka płytek utrzymana jest w barwach ziemi – dominują czernie, szarości, brązy i beże.

Siła abstrakcji

Geometryczne motywy egzystują w łazience na podobnych prawach jak dekoracja roślinna. Lepiej stosować je z umiarem, łącząc z płytkami pozbawionymi wzoru. Dzięki temu ornament nie będzie zbyt nachalny. Kafelki z nadrukami mogą funkcjonować jako dekory – tworzyć ozdobne szlaki, które pojawiają się jako obramienie lustra czy brzegu wanny. Dobrze się prezentują zwłaszcza w kontrastowym połączeniu z jedno- lub wielobarwną mozaiką. Aby motywy geometryczne nie okazały się męczące, warto zestawiać je z jednokolorowymi płytkami.

Motyw z natury

Często floralne wzory kafelków nawiązują do malarstwa dawnego, a niektóre wręcz udają „spatynowany” zabytek sztuki dekoracyjnej, choć stylizowane kwiaty, liście, gałęzie drzew mogą tworzyć łazienkę na wskroś nowoczesną. Płytki i dekory z wzorami roślinnymi dostępne są zarówno w wersji monochromatycznej, jak i w bardzo żywych, wyrazistych barwach.

Bez granic

Nie mają wzoru, więc działają kolorem, bardzo różnorodnym, ale raczej jednym niż kilkoma. Bardzo chętnie kontrastują ze sobą na zasadzie mat – błysk. W jednobarwnej łazience dobrze wyglądają kafelki w różnych formatach. Płytki prostokątne zastępują te kwadratowe. Mogą mieć różne rozmiary, ale najmodniejsze są te duże, np. o wymiarach 30x60 cm. Pomieszczenie utrzymane w jednej barwie, zwłaszcza pastelowej, wygląda dobrze w połączeniu z egzotycznym drewnem.

Mozaika

Mozaika – kunsztowne dziedzictwo antyku. Jest dekoracyjna jak malarstwo, oferuje wielość rozwiązań uzyskiwanych nawet na małych powierzchniach, wymaga precyzji wykonania. Uważana jest za jedną z najszlachetniejszych metod wykańczania łazienkowych ścian i podłóg. Współczesne mozaiki zwykle tworzą małe ceramiczne, czasem szklane, kwadraty lub prostokąty (około 1x1, 2x2 cm), rzadziej kółka. Sprawdzają się zwłaszcza na powierzchniach nieregularnych, np. uformowanych w łuk, gdzie nie da się zmieścić tradycyjnych płytek. Dla wygody klientów i wykonawców mozaikowe kompozycje produkowane są na podkładach o wymiarach 30x30 cm – montaż nie wymaga więc benedyktyńskiej cierpliwości. Dużym powodzeniem cieszą się mozaiki skomponowane z kilku odcieni jednej barwy. Ich zastosowanie daje bardzo spektakularne efekty.

Przeczytaj dodatkowo:
Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie...

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku podstawowych...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.