| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Wanna w obudowie z kamienia

Wanna w obudowie z kamienia

Wanna obudowana płytami kamiennymi i przykryta blatem z kamienia to rozwiązanie estetyczne, trwałe i praktyczne. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu pomysłowi na wykończenia łazienki.

Jedną z zalet zastosowania kamienia w łazience jest brak ograniczeń, jakie narzuca powtarzalny moduł płytki. Wymiary płyt kamiennych pozwalają na wycinanie dużych elementów. Możemy nie myśleć o fugach, które zawsze sprawiają kłopot, bo trudno je utrzymać w czystości. Technologia klejenia kamienia z wykorzystaniem pyłu powstałego w trakcie jego cięcia gwarantuje uzyskanie fugi o identycznym kolorze co kamień. Łączenie elementów jest wtedy prawie niewidoczne.

Kłopoty z płytkami ceramicznymi

Z kamienia można wyciąć prawie każdy kształt, natomiast wycinanie łuku z płytki jest trudne i efekt nie jest zadowalający. Ucięta krawędź jest ostra i poszarpana, a jeżeli jest to glazura, nie gres – widać podkład ceramiczny w innym kolorze. Do wykończenia zaokrąglonych powierzchni nadaje sie mozaika, ale nie każdemu odpowiada wzór drobnej kratki. Do ułożenia i przyklejenia płytek konieczne jest stabilne podłoże. Jest nim obudowa wanny – murowana, z płyt Wedi albo drewnopochodnych. Często płytkami wykańczamy także poziomą powierzchnię blatu przy wannie. Z prosto zakończoną krawędzią uporamy się bez kłopotu, ale przy owalu wanny pojawią się trudności. Zwykle radzimy sobie w ten sposób, że płytki wchodzą pod rant wanny, która przykrywa ucięte krawędzie. Wanna wystaje jednak ponad blat, w którym jest obsadzona na grubość rantu, czyli około 3 cm. Mamy wtedy problem z wodą stojącą na płytkach i zalewającą ich styk z wanną. Aby nie dopuścić do rozwoju pleśni, po każdej kąpieli trzeba wycierać blat.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wanna przykryta kamiennym blatem to rozwiązanie eleganckie i wygodne (fot. 1 i 2). Natomiast w wannie osadzonej na blacie wykończonym płytkami rant wanny przykrywa jej styk z blatem (fot. 3).

Kamienny blat na wannie

Alternatywą dla takiego wykończenia jest blat kamienny położony na wannie. Można w nim wyciąć łuk dopasowany do kształtu niecki, a krawędzie ładnie oszlifować. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że woda z blatu spływa wprost do niecki, nie zalegając w miejscu połączenia materiałów. Efekt jest taki jak w przypadku umywalki podblatowej. Dzięki takiemu przykryciu wanny mamy większą swobodę wkomponowania jej we wnętrze, i to bez konieczności żmudnego rozliczania fug. Blat może być dłuższy i szerszy niż wanna, więc możemy go dopasować do każdej wnęki. Jeśli zastosujemy wannę stalową – równą i odporną na odkształcenia – blat możemy położyć bezpośrednio na niej. Nie polecam nakrywania blatem wanien akrylowych. Uginają się od ciężaru wody i człowieka, a wtedy styk z kamieniem wygląda nieładnie i uszczelnienie szybciej się wykrusza. Blat położony na wannie powinien być ustabilizowany przy ścianach. Często wystarczy go oprzeć o krawędź pasa płytek na ścianie. Grubość glazury z klejem to około 1,2 cm – to wystarczy jako element stabilizujący. Jeśli blat jest dużo większy niż wanna, trzeba wymurować podpierające go ścianki lub słupki.

Połączenie blatu wanny ze ścianą

Jeżeli ściana łazienki jest wykończona płytkami ceramicznymi – glazurą czy gresem – należy zgrać poziom fugi z krawędzią kamienia. Dlatego wcześniej warto rozrysować poziomy na ścianie i zaplanować kolejność prac. Montaż kamiennego blatu po ułożeniu glazury jest trudniejszy i nie gwarantuje dobrego efektu. Wystarczy, że kąty w narożnikach nie będą idealnie proste, i zaczną się kłopoty. Nierówności ścian łatwiej zamaskować, gdy montujemy kamienny blat w surowej łazience, a dopiero potem wykańczamy ściany. Zaczyna się od ustawienia i wypoziomowania wanny. Ustalenie grubości kamiennej płyty oraz warstwy kleju łączącego blat z obudową wanny pozwoli wyznaczyć poziom przyszłej fugi, która ma się spotkać z krawędzią blatu. Dopiero po jego zamocowaniu układamy płytki na ścianie.

Jak szukać kamienia do obudowy wanny?

Możemy go zamówić u wykonawcy, ale najlepiej wybrać się do hurtowni kamienia i pooglądać duże płyty kamienne. To zupełnie co innego niż małe próbki w sklepach. Jaki kamień wybrać? Z praktycznego punktu widzenia nie ma lepszego rozwiązania niż granit. Ma on naturę krystaliczną, więc jest bardzo twardy. Ponieważ jest gęsty i zwarty, jest praktycznie niezniszczalny. Jednak nie wszyscy kochają wygląd tego kamienia, bo jest mało ozdobny. Marmury mają niezaprzeczalną urodę, która dla granitów jest nieosiągalna. Są jednak miękkie i nasiąkliwe – wymagają więc impregnowania, pielęgnacji i ostrożności w użytkowaniu. Nie polecałabym ich do toalety przy wejściu do domu. Ale w łazience przy sypialni – czemu nie? Do tego pomieszczenia wchodzimy, aby się zrelaksować, i rzadko używamy tam ciężkich przedmiotów. Łączenia elementów kamiennych mogą być niemal niewidoczne. Jest to jednak prawda tylko w przypadku, gdy kamień jest mało wzorzysty. Jeśli planujemy zastosować kamień mocno użylony, zwróćmy uwagę na to, jak będą się spo-tykały żyły kamienia na łączeniach. Wyraźne różnice można wyeksponować i zrobić z tego atut kompozycji, na przykład połączyć płyty, tak, aby uzyskać lustrzane odbicie użylenia. Odpowiednio zabezpieczony i pielęgnowany kamień będzie nas cieszył przez długie lata. Zaraz po ułożeniu kamienia wykonawca powinien go zaimpregnować. Raz na pół roku powtarzamy tę czynność sami – zaopatrzeni w specjalne preparaty. Zapytajmy wykonawcę, który poleca. Operacja polega na umyciu kamienia (są do tego specjalne środki), osuszeniu go i przetarciu impregnatem. Potem możemy go wypolerować szmatką i wygląda jak nowy. Impregnacja natłuszcza kamień, zatyka pory i uniemożliwia wnikanie zewnętrznych substancji. Nie powstaną więc na nim plamy po rozlanym kosmetyku. Uważajmy jednak z kwasami i zasadami. Nie myjmy kamienia popularnymi środkami do szorowania łazienek. Ręce i narzędzia po naprawie samochodu też lepiej umyć w innej łazience.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Płytki łazienkowe Ceramika Color

Planujesz remont łazienki? Zobacz galerię nowoczesnych płytek łazienkowych. Kolekcja Imperial, Borys oraz...

Urządzamy łazienkę za 15 tys. zł. Projekt...

Jeśli na urządzenie łazienki można przeznaczyć 15 tys. zł, trzeba uważać, by nie dać się ponieść rynkowym...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?...

Posadzka w łazience jest szczególnie narażona na zmiany wilgotności i temperatury, a nawet zalania...

Utrzymanie czystości w łazience. Wyposażenie...

Utrzymanie porządku w łazience nie jest łatwe. Odpowiednio dobierając wyposażenie łazienki, możesz jednak...

Luksusowe wykończenie łazienki za 25 tys. zł....

Duże fundusze na wykończenie łazienki pozwalają na urządzenie jej w dowolnie wybranym stylu. Zaprezentowany...