| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Zbiorniki spłukujące do WC

Zbiorniki spłukujące do WC

Urządzając łazienkę nie zawsze decydujemy się na zainstalowanie w niej kompaktu lub zawieszenie miski ustępowej na stelażu. Tanim i estetycznym rozwiązaniem jest WC z dolnopłukiem. 

Nowoczesne kształty, niewielkie wymiary

Kształty zbiorników są maksymalnie uproszczone. Im mniej jest szczelin i załamań, tym mniej zbiera się w nich kurzu i brudu. Większość dolnopłuków ma kształt prostopadłościanu. Różnią się od siebie wymiarami. Jedne są bardzo wąskie, inne szerokie. Do łazienek, w których na montaż miski ustępowej jest mało miejsca, przeznaczone są zbiorniki o mniejszej głębokości - nawet około 10 cm.
Dolnopłuki w kształcie prostopadłościanu przystosowane są do montażu na ścianie bez załamań. Producenci oferują również zbiorniki o kształtach umożliwiających montaż w rogu łazienki.
Producenci zbiorników spłukujących zwykle podają odległość miski ustępowej od ściany, przy której możliwe jest zainstalowanie określonego zbiornika. Jest to ważne z punktu widzenia późniejszego użytkowania. Zamontowanie zbyt głębokiego zbiornika do miski ustępowej zainstalowanej bardzo blisko ściany spowoduje, że klapa sedesu będzie opadać i nie da się jej ustawić pionowo. Jeśli więc miska jest blisko ściany, poszukajmy w sklepach zbiornika spłukującego o małej głębokości.

Oszczędne spłukiwanie

W nowoczesnych zbiornikach spłukujących można regulować ilość wody, jaka będzie jednorazowo spłukiwała miskę ustępową. W większości zbiorników pojemność można ustawiać w granicach od 6 do 9 litrów. Ilość wody potrzebna do spłukania miski ustępowej zależy od jej kształtu. Starsze modele misek, z tak zwaną półką (wychodzące z użycia), wymagają spłukiwania większą ilością wody – zwykle około 9 litrów. Do jednorazowego spłukania nowszych modeli misek ustępowych – tak zwanych lejowych – wystarczy zwykle 6 litrów.
Uruchamianie spłuczki może odbywać się przez pociągnięcie do góry cięgna lub naciśnięcie przycisku umieszczonego na zbiorniku. Moda na oszczędne gospodarowanie wodą skłoniła producentów zbiorników do wyposażania swoich produktów w przyciski dwudzielne lub z funkcją STOP. Pierwszy wariant pozwala na wybór ilości wody spłukującej między całą objętością zbiornika lub jego połową. W drugim wariancie naciśnięcie przycisku STOP powoduje przerwanie strumienia wody w dowolnym momencie.

Trwałe materiały, różne kolory

Dolnopłuki produkuje się z tworzywa sztucznego (na przykład polipropylenu) o dobrych własnościach mechanicznych i chemicznych. Dobrej jakości tworzywo nie żółknie z upływem czasu, a gładkie powierzchnie łatwo jest utrzymać w czystości. Powierzchnie mogą być matowe lub błyszczące.
Podstawowy kolor zbiorników spłukujących to biały. Ale dostępne są też dolnopłuki w innych pastelowych kolorach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do ceramiki sanitarnej w łazience. Zbiorniki kolorowe są zwykle droższe. Rury odpływowe najczęściej mają kolor biały, ale można też kupić chromowane lub w tak zwanych kolorach sanitarnych (kolorach ceramiki sanitarnej).

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Zbiorniki spłukujące 1

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Zbiorniki spłukujące 2

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ciche napełnianie

Zbiorniki spłukujące powinny napełniać się cicho i szybko, co jest szczególnie ważne, gdy z WC korzysta się w nocy. Dolnopłuki bardzo często wyłożone są wewnątrz warstwą styropianu, która wygłusza odgłos przepływającej wody, a jednocześnie zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na ściankach.
Wlot wody wodociągowej do zaworu napełniającego może być wyposażony w specjalny wyciągany filtr siatkowy z tworzywa sztucznego. Ma on zabezpieczać zawory przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, które mogłyby zakłócić ich prawidłową pracę. Gdy nie ma filtra, zawory zamontowane w zbiorniku częściej się zapychają. Zapchany zawór się nie zamyka, a wtedy woda leje się bez przerwy.
Ważne jest, aby uszczelki były wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Łatwy montaż

Zbiornik podłącza się do instalacji wodnej za pomocą elastycznego wężyka. Należy używać tylko wężyków z aprobatą techniczną, aby mieć pewność, że są dobrej jakości. Pękające wężyki są główną przyczyną zalewania mieszkań. Zwykle możliwe jest podłączenie z prawej lub lewej strony, a także z tyłu. Na podłączeniu powinien być zamontowany zawór odcinający. Zamontowanie dolnopłuka nie jest trudne i można to zrobić samodzielnie.

Autor: Marcin Czechowicz

Zbiorniki spłukujące 3

Autor: Andrzej Szandomirski

Zbiorniki spłukujące 4

Umywalka z półpostumentem. Ważne wykończenie łazienki

Kupując umywalkę z półpostumentem należy pamiętać, że musi być dobrany tak, aby zakrywał...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont łazienki - 5 częstych dylematów związanych...

Remont łazienki to nie tylko kwestia wyboru płytek. Musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytania. Gdzie ułożyć...

Na co zwrócić uwagę wybierając miskę ustępową?

Aby nie mieć problemów z użytkowaniem miski ustępowej, należy wykonać między innymi odpowiednie...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Remont łazienki. Obudowa wanny, wymiana starej...

W trakcie remontu łazienki zamierzasz wymienić starą baterię, umywalkę, obudować wannę i zamontować stelaż...

Czym kierować się wybierając miskę ustępową:...

Miska ustępowa może być wykonana z ceramiki, stali czy kamienia. Który z materiałów jest...