| muratordom.pl » Łazienka » Ceramika łazienkowa » Zbiorniki spłukujące do WC

Zbiorniki spłukujące do WC

Urządzając łazienkę nie zawsze decydujemy się na zainstalowanie w niej kompaktu lub zawieszenie miski ustępowej na stelażu. Tanim i estetycznym rozwiązaniem jest WC z dolnopłukiem. 

Nowoczesne kształty, niewielkie wymiary

Kształty zbiorników są maksymalnie uproszczone. Im mniej jest szczelin i załamań, tym mniej zbiera się w nich kurzu i brudu. Większość dolnopłuków ma kształt prostopadłościanu. Różnią się od siebie wymiarami. Jedne są bardzo wąskie, inne szerokie. Do łazienek, w których na montaż miski ustępowej jest mało miejsca, przeznaczone są zbiorniki o mniejszej głębokości - nawet około 10 cm.
Dolnopłuki w kształcie prostopadłościanu przystosowane są do montażu na ścianie bez załamań. Producenci oferują również zbiorniki o kształtach umożliwiających montaż w rogu łazienki.
Producenci zbiorników spłukujących zwykle podają odległość miski ustępowej od ściany, przy której możliwe jest zainstalowanie określonego zbiornika. Jest to ważne z punktu widzenia późniejszego użytkowania. Zamontowanie zbyt głębokiego zbiornika do miski ustępowej zainstalowanej bardzo blisko ściany spowoduje, że klapa sedesu będzie opadać i nie da się jej ustawić pionowo. Jeśli więc miska jest blisko ściany, poszukajmy w sklepach zbiornika spłukującego o małej głębokości.

Oszczędne spłukiwanie

W nowoczesnych zbiornikach spłukujących można regulować ilość wody, jaka będzie jednorazowo spłukiwała miskę ustępową. W większości zbiorników pojemność można ustawiać w granicach od 6 do 9 litrów. Ilość wody potrzebna do spłukania miski ustępowej zależy od jej kształtu. Starsze modele misek, z tak zwaną półką (wychodzące z użycia), wymagają spłukiwania większą ilością wody – zwykle około 9 litrów. Do jednorazowego spłukania nowszych modeli misek ustępowych – tak zwanych lejowych – wystarczy zwykle 6 litrów.
Uruchamianie spłuczki może odbywać się przez pociągnięcie do góry cięgna lub naciśnięcie przycisku umieszczonego na zbiorniku. Moda na oszczędne gospodarowanie wodą skłoniła producentów zbiorników do wyposażania swoich produktów w przyciski dwudzielne lub z funkcją STOP. Pierwszy wariant pozwala na wybór ilości wody spłukującej między całą objętością zbiornika lub jego połową. W drugim wariancie naciśnięcie przycisku STOP powoduje przerwanie strumienia wody w dowolnym momencie.

Trwałe materiały, różne kolory

Dolnopłuki produkuje się z tworzywa sztucznego (na przykład polipropylenu) o dobrych własnościach mechanicznych i chemicznych. Dobrej jakości tworzywo nie żółknie z upływem czasu, a gładkie powierzchnie łatwo jest utrzymać w czystości. Powierzchnie mogą być matowe lub błyszczące.
Podstawowy kolor zbiorników spłukujących to biały. Ale dostępne są też dolnopłuki w innych pastelowych kolorach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do ceramiki sanitarnej w łazience. Zbiorniki kolorowe są zwykle droższe. Rury odpływowe najczęściej mają kolor biały, ale można też kupić chromowane lub w tak zwanych kolorach sanitarnych (kolorach ceramiki sanitarnej).

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Zbiorniki spłukujące 1

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Zbiorniki spłukujące 2

Ciche napełnianie

Zbiorniki spłukujące powinny napełniać się cicho i szybko, co jest szczególnie ważne, gdy z WC korzysta się w nocy. Dolnopłuki bardzo często wyłożone są wewnątrz warstwą styropianu, która wygłusza odgłos przepływającej wody, a jednocześnie zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na ściankach.
Wlot wody wodociągowej do zaworu napełniającego może być wyposażony w specjalny wyciągany filtr siatkowy z tworzywa sztucznego. Ma on zabezpieczać zawory przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, które mogłyby zakłócić ich prawidłową pracę. Gdy nie ma filtra, zawory zamontowane w zbiorniku częściej się zapychają. Zapchany zawór się nie zamyka, a wtedy woda leje się bez przerwy.
Ważne jest, aby uszczelki były wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Łatwy montaż

Zbiornik podłącza się do instalacji wodnej za pomocą elastycznego wężyka. Należy używać tylko wężyków z aprobatą techniczną, aby mieć pewność, że są dobrej jakości. Pękające wężyki są główną przyczyną zalewania mieszkań. Zwykle możliwe jest podłączenie z prawej lub lewej strony, a także z tyłu. Na podłączeniu powinien być zamontowany zawór odcinający. Zamontowanie dolnopłuka nie jest trudne i można to zrobić samodzielnie.

Autor: Marcin Czechowicz

Zbiorniki spłukujące 3

Autor: Andrzej Szandomirski

Zbiorniki spłukujące 4

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Miski ustępowe

Na rynku dostępne są dwa rodzaje misek ustępowych: tradycyjne - stojące (montowane do podłogi za pomocą śrub,...

Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Miski ustępowe. Wiszące, stojące i kompakty [FILM]

Gdy rozglądasz się za miską sedesową do swojej łazienki lub toalety, do wyboru masz miski wiszące,...

Montaż stelaży podtynkowych w łazience do...

Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Nic dziwnego. Można na nich wygodnie...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.