| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co powinny być wyposażone baterie łazienkowe?

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co powinny być wyposażone baterie łazienkowe?

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać uwagę nie tylko na ich design, lecz także na funkcje, które podczas kąpieli zagwarantują bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z wyposażenia łazienki. Jakie funkcje powinna mieć armatura łazienkowa?

Bateria wannowa

Baterie wannowe, czy też wannowo-natryskowe, producenci wyposażają w coraz bardziej innowacyjne funkcje, które mają zapewnić jak wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu. Najważniejszą z nich bez wątpienia jest moduł termostatu nie tylko służący do precyzyjnego ustawienia temperatury wody na najprzyjemniejszym dla nas lub też pożądanym w danej sytuacji poziomie, lecz także chroniący przed poparzeniami.

Tę ostatnią funkcję docenią więc zwłaszcza rodzice małych dzieci oraz opiekunowie osób starszych lub niesamodzielnych. Z perspektywy tych właśnie najbardziej wrażliwych użytkowników łazienek duże znaczenie ma stosowana w nowoczesnych bateriach łazienkowych blokada bezpieczeństwa uniemożliwiająca przypadkowe zwiększenie temperatury wody powyżej 38ºC. Moduł taki, stosowany m.in. w bateriach wannowo-natryskowych marki TEKA, również natychmiast odcina dopływ gorącej wody w przypadku awarii dopływu wody zimnej, a także dostosowuje pracę baterii do wahań ciśnienia w instalacji wodnej.

Każdy z użytkowników doceni z kolei walory takich funkcji baterii wannowych i wannowo-natryskowych jak reduktor szumów ograniczający emisję hałasu podczas nalewania wody do wanny. Pożądanym rozwiązaniem jest też ogranicznik przepływu, który zmniejsza strumień wody, dzięki czemu zapobiega marnowaniu zasobów, a także znana z baterii TEKA głowica ECO ograniczająca niepożądane zużycie wody gorącej, a więc i energii służącej do jej podgrzania.

Pod względem sposobu montażu armatura wannowo-natryskowa występuje w różnych wariantach – obok standardowych baterii natynkowych znajdziemy nowoczesne baterie podtynkowe, a także baterie sztorcowe (3-otworowe, czasem 4- lub 5-otworowe), montowane w kołnierzu wanny lub na jej obudowie. Dwa ostatnie rozwiązania są szczególnie godne uwagi ze względu na atrakcyjny wygląd.

Bateria prysznicowa

Baterie prysznicowe, zwane też bateriami natryskowymi, powinny mieć te same funkcje co nowoczesne baterie wannowe – termostat i blokadę bezpieczeństwa, by zapobiegać oparzeniom, ogranicznik przepływu oraz głowicę ECO, dzięki której można oszczędzić, i reduktor szumów dla naszego komfortu, zwłaszcza gdy po ciężkim dniu chcemy się zrelaksować, nie narażając przy tym na hałas ani siebie samych, ani domowników lub sąsiadów.

Funkcją specjalną, którą mogą mieć systemy natryskowe, jest możliwość różnicowania typu i natężenia strumieni wody. Wybierając baterię prysznicową, zwróćmy uwagę na łatwość sterowania poszczególnymi elementami systemu. Pamiętajmy, że od niej właśnie w znacznej mierze zależeć będzie komfort korzystania z natrysku.

Podczas zakupu baterii prysznicowej warto też przyjrzeć się rozwiązaniom ułatwiającym konserwację armatury – usuwanie osadu, który nie tylko szpeci powierzchnię dźwigni lub wylewek, lecz przede wszystkim odkłada się na otworach wylotowych. Wybierajmy więc te głowice oraz rączki natryskowe, których konstrukcja pozwala w szybki i łatwy sposób pozbyć się osadu wapiennego – na przykład przez naciśnięcie otworów wylotowych opuszkiem palca, co wystarcza do ich oczyszczenia w produktach marki TEKA.

Przeczytaj dodatkowo:
Pomysłowa aranżacja nowoczesnej łazienki: jakie...

Aranżacja łazienki jest niezwykle wymagającym zadaniem. Pod względem funkcjonalności musi ona sprostać...

Aranżacja nowoczesnej łazienki: czy warto...

Ostatni krzyk mody w łazience to ukryte w ścianie baterie. Jak prezentują się w łazience? Zobacz, czy warto...

Sprawdzamy jak Polacy korzystają z wody i czy...

22 marca to Światowy Dzień Wody. Problem dostępu do wody pitnej staje się ważnym tematem w skali globu. ONZ...

Nowoczesna armatura łazienkowa. Jak dobrać...

Armatura łazienkowa powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także efektowna. Zobacz baterie o niestandardowym...

Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...