| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Baterie podtynkowe

Baterie podtynkowe

Baterie podtynkowe wybierane są najczęściej do kabiny prysznicowej lub nad wannę. Ich atutem jest to, że wszystkie podłączenia i rury pozostają ukryte w ścianach.

Baterie podtynkowe wybierane są najczęściej do kabiny prysznicowej lub nad wannę, chociaż dostępne są też modele przeznaczone do montażu nad umywalką. Ich atutem jest to, że wszystkie podłączenia i rury pozostają ukryte w ścianach.
Składają się z dwóch elementów – podtynkowego i natynkowego. Element podtynkowy umieszcza się w ścianie (zwykle w tym miejscu trzeba ją podkuć, żeby powstało zagłębienie) i podłącza do niego rury z ciepłą i zimną wodą. Natynkowy montuje się dopiero po wykończeniu ścian, na przykład ułożeniu na nich płytek ceramicznych. Po zakończeniu prac tylko on jest widoczny.
Rodzaj i rozmieszczenie pozostałych elementów, na przykład wylewki, główki natrysku, słuchawki prysznicowej czy dysz do hydromasażu, dopasowuje się do miejsca montażu baterii i preferencji użytkowników. Inny zestaw sprawdzi się w kabinie prysznicowej, a inny nad wanną. W obu miejscach zestawy mogą być mniej lub bardziej rozbudowane.

Autor: Grohe

Element podtynkowy baterii umieszcza się w ścianie i podłącza do niego rury z ciepłą i zimną wodą. Elemnt natynkowy montuje się dopiero po wykończeniu ścian, na przykład ułożeniu na nich płytek ceramicznych. Po zakończeniu prac tylko on jest widoczny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kombinacja elementów

Elementy podtynkowy i natynkowy, chociaż zazwyczaj sprzedawane osobno, dopiero wspólnie tworzą baterię. To, co wchodzi w skład jednego lub drugiego, jest różne u poszczególnych producentów. U niektórych w części podtynkowej baterii znajdują się nie tylko podłączenia do instalacji wodnej, ale także mieszacz (zwykle głowica ceramiczna). Część natynkowa to wtedy płytka maskująca z uchwytem lub pokrętłami do regulacji strumienia wody. Tak zbudowany element podtynkowy będzie inny nad wannę, inny do kabiny prysznicowej.
Jeżeli w elemencie podtynkowym baterii znajdują się tylko podłączenia instalacji wodnej (a mechanizm mieszający wodę, przełączniki oraz uchwyty lub pokrętła należą do elementu natynkowego), jest on uniwersalny, czyli taki sam do wanny i prysznica. Różne są natomiast elementy natynkowe. Mogą mieć tylko uchwyt do regulacji strumienia wody albo również przełącznik do przekierowywania strumienia wody na słuchawkę prysznicową lub główkę natrysku. Zawsze bezpieczniej jest kupić całą baterię podtynkową u jednego producenta. Można mieć wtedy pewność, że poszczególne elementy będą do siebie pasowały i ze sobą współdziałały. Element podtynkowy musi być trwały i szczelny. Jego obudowa powinna chronić przed przedostawaniem się wody na ścianę oraz tłumić szum powstający podczas przepływu wody w instalacji.
Element podtynkowy ukryty w ścianie (przykryty płytkami czy inną okładziną) musi działać niezawodnie przez długie lata. Dlatego bardzo ważne jest, aby był zrobiony z materiałów dobrej jakości. Zwykle jest z mosiądzu.
Element natynkowy, który po zamontowaniu baterii jest widoczny, najczęściej pokrywa się warstwą chromu wykończoną na połysk lub matową (satynową).

Komfort baterii termostatycznej

Czy denerwuje cię, gdy woda lecąca z kranu gwałtownie zmienia temperaturę? Jeśli tak, zainstaluj...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...

Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Baterie termostatyczne – gdzie warto je...

Baterie termostatyczne to baterie gwarantujące, że woda ma zawsze taką temperaturę, na jaką została ustawiona...

Bateria umywalkowa - jak wybrać najlepszą?

Z baterii umywalkowej korzystasz przynajmniej kilka razy dziennie. Warto, aby była nie tylko ładna, lecz...