| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Baterie łazienkowe

Baterie łazienkowe

Do wszystkich urządzeń sanitarnych można kupić modele baterii utrzymane w jednolitej stylistyce. W skład serii wchodzą zwykle: bateria umywalkowa, bidetowa, wannowo-prysznicowa i prysznicowa.

Autor: Joanna Siedlar

Typy i rodzaje

Większość baterii ma jeden uchwyt do regulowania natężenia strumienia i temperatury wypływającej wody. Jest to wygodniejsze niż przy bateriach dwuuchwytowych, w których strumień wody reguluje się za pomocą dwóch pokręteł.
Baterie umywalkowe i bidetowe to w większości baterie stojące (sztorcowe) – montuje się je bezpośrednio w ceramice łazienkowej.

Autor: Andrzej Szandomirski

baterie_lazienkowe

Z kolei wśród baterii wannowo-prysznicowych i prysznicowych najwięcej jest ściennych. Dostępne są też ekskluzywne baterie trzy-, cztero- i pięciootworowe montowane na obrzeżu wanny, które mają pokrętła do ustawiania ciepłej i zimnej wody, osobno wylewkę oraz rączkę prysznicową i przełącznik. Przy wannie lub kabinie prysznicowej można też zamontować baterie podtynkowe. Widoczna jest wówczas tylko płytka montażowa z uchwytem lub pokrętłem do regulowania strumienia wody oraz wylewka i przełącznik. Reszta armatury ukryta jest w ścianie lub suficie (w przypadku kabiny). W kabinie można również zamiast tradycyjnej baterii zamontować panel prysznicowy z dyszami, słuchawkami prysznicowymi, pokrętłami do ustawiania temperatury i strumienia wody oraz dodatkowymi udogodnieniami (na przykład wylewką bidetową).

Oszczędność, bezpieczeństwo i komfort korzystania z ciepłej wody zapewniają baterie termostatyczne. Niezależnie od wahań temperatury wody w instalacji zawsze wypływa z nich woda o temperaturze ustawionej przez użytkownika. Najwięcej jest baterii termostatycznych natryskowych, gdyż właśnie pod prysznicem najbardziej nieprzyjemne są gwałtowne zmiany temperatury wody.
Nowoczesne baterie łazienkowe mają funkcje oszczędzania wody (ograniczania natężenia strumienia wody i temperatury) oraz ochrony przed poparzeniem. Na oszczędność wody pozwalają także baterie bezdotykowe. Wypływ wody jest uruchamiany w momencie włożenia rąk pod wylewkę. Dzieje się tak dzięki czujnikowi podczerwieni, który reaguje na ciepło rąk.

Autor: Marcin Czechowicz

baterie_lazienkowe

Autor: Andrzej Szandomirski

baterie_lazienkowe

Owale kontra kanty

W modnej łazience obowiązują miękkie formy. Nowością są baterie kaskadowe o szerokich wylewkach, imitujące strumień lub wodospad. Producenci chętnie podkreślają ich walory... akustyczne (szum wody), jak i wizualne (jednolita tafla spływającej wody). Na tle promowanych miękkości intrygują ostre krawędzie, spotykane najczęściej w bateriach trzyotworowych. Ich uchwyty (kurki do ciepłej i zimnej wody) przybierają często formy dźwigniowe, gwiazdowe, krzyżowe, itp.

Błysk kontra mat

Nadal najpopularniejszy jest polerowany chrom. Jednak atrakcyjna matowa stal również zdobyła już wielu zwolenników. Zaletą stali jest odporność na substancje chemiczne i to, że można ją dowolnie kształtować (stąd właśnie niekiedy tak wyszukane formy baterii).
To, czy od armatury oczekujemy błysku czy matu najczęściej zależy od materiałów, jakich użyliśmy do wykończenia łazienki.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Deszczownica w łazience - kąpiel w strugach...

Deszczownica - nazywana też deszczownią - to element prysznica, który dzięki rozproszeniu...

Jak urządzić łazienkę dla dzieci?

Łazienka przyjazna dziecku to łazienka bezpieczna. Kolorowa aranżacja to nie wszytsko, zadbać trzeba przede...

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii – rachunki za wodę to poważna...

Aranżacja nowoczesnej łazienki: czy warto...

Ostatni krzyk mody w łazience to ukryte w ścianie baterie. Jak prezentują się w łazience? Zobacz, czy warto...

Pomysłowa aranżacja nowoczesnej łazienki: jakie...

Aranżacja łazienki jest niezwykle wymagającym zadaniem. Pod względem funkcjonalności musi ona sprostać...

Baterie termostatyczne – gdzie warto je...

Baterie termostatyczne to baterie gwarantujące, że woda ma zawsze taką temperaturę, na jaką została ustawiona...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.