| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Plan kuchni doskonałej, czyli jak zaprojektować kuchnię

Plan kuchni doskonałej, czyli jak zaprojektować kuchnię

Jak zaprojektować kuchnię, żeby była funkcjonalna, a do tego świetnie się prezentowała? Plan kuchni doskonalej wymaga kompleksowego podejścia do tematu. Zobacz czego należy unikać, a na co warto zwrócić szczególną uwagę projektując wygodną kuchnię.

Jak zaprojektować kuchnię, na co uważać?

Jeśli mamy projekt kuchni sprzed kilku lat, jest bardzo prawdopodobne, że nie uwzględnia on nowych trendów w urządzaniu kuchni. Na pewno należy unikać:

  • zbyt niskich blatów. Dawniej przyjmowano standardową wysokość blatu 85 cm. Wielu projektantów nadal uważa to za normę, a tymczasem społeczeństwo rośnie. Jeżeli średnia wzrostu dorosłych domowników wynosi 185 cm, wygodniej będzie mieć blaty wyżej;
  • kuchenki w narożniku. Z niewiadomych powodów wciąż jeszcze zdarzają się takie aranżacje, tymczasem jest to zdecydowanie niewygodne. Blaty powinny być po obu stronach kuchenki;
  • układu, w którym zlewozmywak i kuchenka znajdują się przy przeciwległych ścianach. Jest to niepraktyczne, niewygodne, a nawet niebezpieczne. Lepiej, aby przenoszenie garnka z palnika do zlewozmywaka odbywało się nad blatem;
  • zbyt małych odległości między kuchenką a zlewozmywakiem i między zlewozmywakiem a lodówką. Potrzebujemy tam miejsca na odkładanie produktów lub gotowych potraw;
  • zbyt dużych odległości między urządzeniami. Jeżeli są od siebie zbyt oddalone, codzienne gotowanie będzie się wiązało z dalekimi wędrówkami. Szkoda nóg. W bardzo dużych kuchniach dobrym rozwiązaniem jest ustawiona pośrodku wyspa albo tradycyjny stół.
Autor: Andrzej Szandomirski

Elementy zabudowy kuchennej, w tym wyspę, można wymurować

Autor: Andrzej Szandomirski

Stan surowy to właściwy moment na usunięcie fragmentu ściany lub budowy nowej

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wybór sprzętu AGD do zabudowy kuchni

Sprzęt AGD tak się zmienia, że projektowanie kuchni stało się wyspecjalizowaną dziedziną. Zajmują się nią z powodzeniem firmy produkujące meble i sprzedające urządzenia. Skorzystanie z ich usług może być wygodne – decydujemy się na konkretne rozwiązanie i od razu wiemy, jak poprowadzić wszystkie instalacje.

W planowaniu kuchni naprawdę warto zacząć od wyboru urządzeń. Kuchnie są przecież bardzo różnej wielkości i choć w większości projektów przyjmuje się standardowe wymiary, często odkrywamy, że w wielodzietnym lub po prostu gościnnym domu wygodniej będzie się żyło z kuchnią pięcio- lub sześciopalnikową.

Nowoczesne zlewozmywaki bardzo się różnią między sobą. Mogą być małe, jednokomorowe (zmywa zmywarka!), albo rozbudowane, z dużą powierzchnią do mycia i obróbki warzyw. Możemy wybrać optymalny, stosownie do tego, jakie zadania mu stawiamy.

Bardzo duża lodówka z zamrażarką i wysoką szafą cargo może zastąpić spiżarnię.

Dobry plan kuchni musi uwzględniać również miejsce na segregację odpadków, gdyż zajmuje ono więcej miejsca niż jeden pojemnik na śmieci.

Kuchnia w centrum domu

Wiele współczesnych projektów zostawia nierozstrzygnięty spór: kuchnia zamknięta czy otwarta.  Inwestor może bowiem to pomieszczenie wydzielić lub połączyć z pokojem dziennym. Ważne, aby wybierając rozwiązanie, być konsekwentnym.

Tradycyjna kuchnia powinna być przestronnym miejscem rodzinnych posiłków. Nie należy więc zamykać jej, jeśli nie mieści się w niej stół. Modne wyspy i półwyspy w wydzielonych kuchniach mają sens tylko wtedy, gdy są to bardzo duże pomieszczenia. Wtedy wyspa jest nowoczesną wersją tradycyjnego stołu, przy którym mogło pracować kilka osób.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Połączenie kuchni z jadalnią wymaga dobrego zaplanowania materiału posadzki i sposobu jej ułożenia

Autor: Łukasz Zandecki

Decyzja o zainstalowaniu kuchni na wyspie wiąże się z koniecznością specjalnego przygotowania instalacji

Wyspa lub półwysep pomaga zamienić czynności kuchenne w towarzyskie, dlatego bardzo przydaje się w kuchni otwartej. Może się stać atrakcyjnym elementem wyznaczającym granicę kuchni i salonu. Oferuje wtedy dostępną z dwóch stron płaszczyznę pracy.

Najbardziej integrująco działa wyspa, na której są urządzenia, czyli płyta kuchenna i zlew. Takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego przygotowania instalacji elektrycznej i wodnej. (Najłatwiej na wyspie instalować płytę elektryczną, z kuchnią gazową byłoby dużo kłopotów).

Decydując się na połączenie kuchni z salonem, pamiętajmy, że sensem tego rozwiązania nie jest ekspozycja niepozmywanych naczyń. Jeżeli siedzący w salonie domownicy widzą tylko plecy pracującej w kuchni osoby, to i tak mają z nią niewielki kontakt.

Kuchnia otwarta wymaga decyzji w sprawie posadzki – zmywalny gres nie zawsze jest chętnie stosowany w salonie, z kolei drewniana podłoga w kuchni jest narażona na zniszczenie. Trzeba wybrać materiał, który dobrze zniesie warunki użytkowania na całej powierzchni albo przemyśleć sposób połączenia dwóch rodzajów posadzek. Przypadkowa linia i zderzenie płytek układanych w karo z parkietem w jodełkę nie będzie eleganckie.

Jeszcze przed wykończeniem domu warto też zrealizować jeden z pomysłów na częściowe otwarcie lub zamknięcie kuchni. Może to być ścianka ażurowa, ścianka niepełnej wysokości lub murowany barek. Pamiętajmy, że montaż drzwi przesuwnych, elegancko chowających się w ścianie, wymaga wykonania otworu dwukrotnie szerszego niż docelowy.

PAMIĘTAJ

Wymiary, które trzeba znać

  • Wygodna wysokość blatu – 15 cm poniżej zgiętego łokcia. Zwykle 90-100 cm
  • Wysokość barku – 110-115 cm
  • Szerokość blatu barowego – min. 30 cm
  • Łączna długość blatów  – min. 200 cm

Kuchnia otwarta na salon. Ścianka, barek, stół - jak połączyć kuchnię z salonem

Kuchnia otwarta na salon to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Jak jednak połączyć kuchnię z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kuchnia bez wad - ARTYKUŁ DO POBRANIA

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim....

Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu...