Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Plan kuchni doskonałej, czyli jak zaprojektować kuchnię

Plan kuchni doskonałej, czyli jak zaprojektować kuchnię

Jak zaprojektować kuchnię, żeby była funkcjonalna, a do tego świetnie się prezentowała? Plan kuchni doskonalej wymaga kompleksowego podejścia do tematu. Zobacz czego należy unikać, a na co warto zwrócić szczególną uwagę projektując wygodną kuchnię.

Jak zaprojektować kuchnię, na co uważać?

Jeśli mamy projekt kuchni sprzed kilku lat, jest bardzo prawdopodobne, że nie uwzględnia on nowych trendów w urządzaniu kuchni. Na pewno należy unikać:

  • zbyt niskich blatów. Dawniej przyjmowano standardową wysokość blatu 85 cm. Wielu projektantów nadal uważa to za normę, a tymczasem społeczeństwo rośnie. Jeżeli średnia wzrostu dorosłych domowników wynosi 185 cm, wygodniej będzie mieć blaty wyżej;
  • kuchenki w narożniku. Z niewiadomych powodów wciąż jeszcze zdarzają się takie aranżacje, tymczasem jest to zdecydowanie niewygodne. Blaty powinny być po obu stronach kuchenki;
  • układu, w którym zlewozmywak i kuchenka znajdują się przy przeciwległych ścianach. Jest to niepraktyczne, niewygodne, a nawet niebezpieczne. Lepiej, aby przenoszenie garnka z palnika do zlewozmywaka odbywało się nad blatem;
  • zbyt małych odległości między kuchenką a zlewozmywakiem i między zlewozmywakiem a lodówką. Potrzebujemy tam miejsca na odkładanie produktów lub gotowych potraw;
  • zbyt dużych odległości między urządzeniami. Jeżeli są od siebie zbyt oddalone, codzienne gotowanie będzie się wiązało z dalekimi wędrówkami. Szkoda nóg. W bardzo dużych kuchniach dobrym rozwiązaniem jest ustawiona pośrodku wyspa albo tradycyjny stół.
Autor: Andrzej Szandomirski

Elementy zabudowy kuchennej, w tym wyspę, można wymurować

Autor: Andrzej Szandomirski

Stan surowy to właściwy moment na usunięcie fragmentu ściany lub budowy nowej

Wybór sprzętu AGD do zabudowy kuchni

Sprzęt AGD tak się zmienia, że projektowanie kuchni stało się wyspecjalizowaną dziedziną. Zajmują się nią z powodzeniem firmy produkujące meble i sprzedające urządzenia. Skorzystanie z ich usług może być wygodne – decydujemy się na konkretne rozwiązanie i od razu wiemy, jak poprowadzić wszystkie instalacje.

W planowaniu kuchni naprawdę warto zacząć od wyboru urządzeń. Kuchnie są przecież bardzo różnej wielkości i choć w większości projektów przyjmuje się standardowe wymiary, często odkrywamy, że w wielodzietnym lub po prostu gościnnym domu wygodniej będzie się żyło z kuchnią pięcio- lub sześciopalnikową.

Nowoczesne zlewozmywaki bardzo się różnią między sobą. Mogą być małe, jednokomorowe (zmywa zmywarka!), albo rozbudowane, z dużą powierzchnią do mycia i obróbki warzyw. Możemy wybrać optymalny, stosownie do tego, jakie zadania mu stawiamy.

Bardzo duża lodówka z zamrażarką i wysoką szafą cargo może zastąpić spiżarnię.

Dobry plan kuchni musi uwzględniać również miejsce na segregację odpadków, gdyż zajmuje ono więcej miejsca niż jeden pojemnik na śmieci.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wybór odpowiedniej baterii do zlewozmywaka:...

Nowoczesna kuchnia powinna posiadać nie tylko funkcjonalne, ale i dekoracyjne elementy. Najlepiej, gdy są one...

Biała kuchnia - zdjęcia. 15 aranżacji wnętrz w...

Biała kuchnia jest ponadczasowa i sprawdzi się we wnętrzach zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Białe...

Jak zaplanować kuchnię w pełni funkcjonalną?...

Przy planowaniu kuchni kluczowe znaczenie ma jej funkcjonalność. Dlatego dobry projekt powinien być...

Jak dobrać okno do kuchni i łazienki, by zapewnić...

Okna do kuchni czy łazienki mają zwykle inne wymiary niż okna w pozostałych pomieszczeniach. Ich...

Czerwona kuchnia. Aranżacja kuchni w gorącej...

Czerwień w kuchni ma zielone światło. Kolor przewodni oddaje osobowość właścicieli mieszkania: oboje działają...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.