| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » 21 sposobów na małą lub wąską kuchnię: małe kuchnie aranżacje (ZDJĘCIA)

21 sposobów na małą lub wąską kuchnię: małe kuchnie aranżacje (ZDJĘCIA)

Mała lub wąska kuchnia może być piękna, ale jest też wymagająca. Na zagospodarowanie przestrzeni w małej kuchni potrzebny jest dobry pomysł. Jednak dzięki trudnościom z jej urządzeniem często małe kuchnie stają się ciekawsze i oryginalniejsze niż te, których przestrzeń nie stawia przed projektantem wyzwań. Dowodem mogą być poniższe aranżacje kuchni, które często po przeprowadzonej remontowej rewolucji, zostały otwarte na salon.

Aranżuj wnętrze twojego domu według upodobań. Poznaj nowoczesne systemy mebli.

Mała kuchnia wymaga dobrego zaplanowania. Meble nie mogą zajmować całej przestrzeni, a drzwi i drzwiczki szafek muszą się odpowiednio otwierać. Nawet duże, ale zagracone kuchnie, sprawiają wrażenie ciaśniejszej niż są w rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, by mała i wąska kuchnia została urządzona z rozmysłem.

Mała i wąska kuchnia: pomysły na aranżacje

Jeśli kuchnia jest bardzo mała, warto zastanowić się nad otwarciem jej na jadalnię albo salon. Zatarcie granicy między sąsiadującym z małą kuchnią pomieszczeniem to najbardziej oczywisty sposób powiększenia jej przestrzeni.

Jeśli nie chcesz małej otwartej kuchni, dostosuj rodzaj zabudowy meblowej do szerokości kuchni. W bardzo wąskiej kuchni ustaw jeden rząd szafek albo zabudowę w kształcie litery L. Jeśli chcesz mieć w małej kuchni dwa rzędy szafek, pamiętajmy, żeby odległość między nimi miała co najmniej 120 cm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Mała kuchnia: dobry projekt 

Kuchnia musi być dobrze przemyślana. Bez względu na to, czy twoja kuchnia jest mała czy duża, wąska czy przestrzenna, planując jej zabudowę, powinniśmy znać kilka uniwersalnych zasad, które uchronią cię przed popełnieniem poważnych błędów.

Chcąc wykorzystać do maksimum przestrzeń małej kuchni pamiętaj, że każda kuchnia, w której meble są od podłogi po sufit, sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż jest w rzeczywistości. A w małej kuchni jest to szczególnie widoczne i uciążliwe - w małym i zagraconym pomieszczeniu przygotowanie posiłku może stać się codziennym koszmarem.

Ustawione w szeregu duże bryły szafek o pełnych, jednolitych frontach, z wbudowanym sprzętem AGD (lodówka, piekarnik) przytłoczą małą kuchnię. Nawet zastosowanie najbardziej nowoczesnych urządzeń nie zrekompensuje wówczas dyskomfortu, jakim jest ograniczona przestrzeń.

Mała kuchnia wymusza niejako rezygnację z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu. W niedużym pomieszczeniu powinno się stosować wyłącznie szafki niskie, przeszklone lub półki, wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębia.

Meble do małej kuchni: drzwi do kuchni i drzwiczki do szafek

W bardzo małej kuchni należy zrezygnować z drzwi i drzwiczek otwieranych skrzydłowo na rzecz żaluzji, rolet lub drzwi przesuwnych. Niskie szafki zamykane przeszklonymi osłonami i podświetlane od wewnątrz, są polecane, zgodnie z obecną modą, nie tylko do małych kuchni. Coraz częściej są stosowane w aneksach kuchennych otwartych na pokój dzienny.

Jeśli już ktoś decyduje się na górną zabudowę w małej kuchni, to byłoby dobrze, aby fronty szafek były wykonane ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Meble kuchenne przezroczyste znajdujące się na poziomie oczu, dają iluzję przestrzeni i poczucie głębi.

Do małych kuchni szczególnie polecane są drzwi przesuwne, które zajmują wyjątkowo mało miejsca.

Mała kuchnia: rodzaje drzwi przesuwnych

Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje drzwi przesuwnych, które sprawdzą się w małej kuchni: system naścienny i system wewnątrzścienny.

W przypadku systemów naściennych drzwi przesuwne po otwarciu zachodzą na ścianę, zasłaniając jej fragment, w związku z tym nie może na niej nic wisieć i nie mogą stać przy niej meble. Innym rozwiązaniem są drzwi przesuwne chowane w ścianie, które gwarantują maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej. Po ich rozsunięciu skrzydła są niewidoczne, a sąsiadującą z nią ścianę można wykorzystać w dowolny sposób.

System przesuwny przeznaczony jest do zabudowy w ścianie. Składa się z kasety konstrukcyjnej oraz szyny z wózkami jezdnymi. Jego uzupełnieniem jest ościeżnica i skrzydło drzwiowe w wersji do drzwi przesuwnych. Drzwi po otwarciu chowają się w konstrukcja systemu ukryta w ścianie gipsowo- kartonowej, dzięki czemu możliwe jest dowolne wykorzystanie jej powierzchni.

Między blatem kuchennym a szafkami górnymi (ale nie więcej niż 30 cm nad blatem) można zawiesić niewysokie, płytkie szafeczki z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladkami. Można w nich przechowywać drobne przedmioty, niezbędne do pracy, nie zmniejszając przy tym płaszczyzny roboczej.

Szerszy blat kuchenny - ratunek dla małej kuchni

Praktycznym rozwiązaniem w małej kuchni jest też zwiększenie szerokości blatu do 80 cm. Dzięki temu pod ścianą (w pasie ok. 20 cm) można umieścić schowki na przechowywanie podręcznych narzędzi pracy: noży, łyżek, cedzaków niezbędnych przy przygotowywaniu posiłków. Poszerzając płaszczyznę blatu zyskujemy pod nim więcej miejsca na szafki, które mogą teraz mieć 60 cm głębokości. Dodane 20 cm to również miejsce na instalacje i niezbędne zawory. Dzięki poszerzeniu dolnych szafek możemy przechowywać w nich więcej przedmiotów, a funkcjonalne, wysuwane półki i szuflady umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Małe kuchnie: meble kuchenne lekkie i na nóżkach lub kółkach

Przestrzeń w małej kuchni możemy lepiej wykorzystać stosując w niej mobilne wyposażenie. Dzięki temu wszystko, co niezbędne do pracy, jest „pod ręką”, wszystko lekko się wysuwa i podjeżdża. Większość czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym spod blatu roboczego.

Szafki na kółkach, przypominające trochę wózki stewardes, mają często specjalne blaty do przygotowywania żywności. Szafki te są bardzo wygodne w użytkowaniu w małej kuchni, gdyż stanowią dodatkowe płaszczyzny do pracy, które można w każdej chwili wysunąć lub schować pod wspólny blat. Dzięki tej możliwości możemy również zorganizować sobie wygodną pracę przy blacie kuchennym w pozycji siedzącej (np. krojenie i obieranie jarzyn). Jest to ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujemy czynność przeciągającą się w czasie. Wówczas wygodna pozycja siedząca jest bardzo wskazana, szczególnie dla osób starszych i mniej sprawnych.

Drzwi przesuwne - idealne rozwiązanie do malej kuchni

Radzi ekspert firmy Porta, Krzyszto Doring

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, w zależności od sposobu ich otwierania. Najbardziej popularne są tradycyjne drzwi rozwieralne. Jednak ich montaż możliwy jest jedynie we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca. Z kolei w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na drzwi tradycyjnie, a do takich należy wąska czy mała kuchnia, znakomicie sprawdzają się drzwi przesuwne.

Otwieranie tego rodzaju drzwi nie powoduje bowiem zmniejszania powierzchni pomieszczeń, co jest niezmiernie ważne w przypadku miejsc o niewielkim metrażu takich jak: korytarze, małe pokoje, kuchnie, schowki czy garderoby.

Mała kuchnia dla singla. Jak zyskać dodatkowe miejsce w kawalerce?

Kuchnia o powierzchni niespełna pięciu metrów z powierzchnią do gotowania i spożywania posiłków....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim....

Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu...

Jak urządzić małą kuchnię? ABC kuchennej aranżacji

Mała kuchnia ma tę zaletę, że nie będziesz przemierzał w niej wielu kilometrów w poszukiwaniu...

Projektowanie kuchni w nowym mieszkaniu. Szybka,...

Projektowanie kuchni w nowym mieszkaniu: poradnik. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu zabudowy i...