| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja w domu energooszczędnym

Wentylacja w domu energooszczędnym

Nawet 50% strat ciepła może powodować wentylacja grawitacyjna. Jednak z wymiany powietrza w domu nie możemy zrezygnować. Sprawdźcie, jak zapewnić w domu odpowiednią wentylację i jednocześnie obniżyć zapotrzebowanie na energię.

Po co nam wentylacja?

Gdy dom jest starannie ocieplony, konieczność ogrzewania pomieszczeń wynika przede wszystkim z tego, że na skutek działania wentylacji na zewnątrz usuwane jest powietrze ogrzane wcześniej przez instalację grzewczą, a jego miejsce zajmuje świeże, ale zimne powietrze, które trzeba ogrzać, aby w domu panowała stała temperatura. Udział strat ciepła uciekającego przez wentylację w całkowitych stratach ocieplonego domu wynosi nawet 50%.
Z wymiany powietrza w pomieszczeniach nie można zrezygnować. Niedostateczna wentylacja oznacza brak dopływu tlenu niezbędnego do oddychania przebywającym we wnętrzu osobom, utrzymywanie się nieprzyjemnych zapachów, zaduch, czyli brak komfortu, a wręcz atmosferę szkodliwą dla zdrowia, bowiem we współczesnych wnętrzach bardzo często znajdują się elementy (na przykład wykładziny czy meble) zawierające substancje szkodliwe. Oprócz tego wykonywanie normalnych domowych czynności takich jak pranie, gotowanie, mycie powoduje, że w powietrzu zwiększa się zawartość pary wodnej – staje się ono wilgotne. Jeśli nie usuwa się go z pomieszczeń, dochodzi do zawilgocenia ścian domu, a to w krótkim czasie prowadzi do ich zagrzybienia, które potem bardzo trudno wyeliminować.

Oszczędna wymiana powietrza

Dom raczej nie osiągnie standardu energooszczędnego, jeśli funkcjonuje w nim najprostszy, typowy system wentylacji grawitacyjnej. Aby zapewnić w domu skuteczną wentylację i jednocześnie obniżyć zapotrzebowanie na energię do jego ogrzewania, warto zainstalować urządzenie do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli rekuperator. Jego zastosowanie pozwala obniżyć zużycie energii do ogrzewania świeżego powietrza mniej więcej o połowę, a nawet więcej w przypadku urządzeń najwyższej jakości i najbardziej zaawansowanych technicznie. Warunkiem jest całkowita szczelność domu. Jedynym otworem, przez który do wnętrza może dostawać się powietrze, jest czerpnia – otwór będący początkiem kanału wentylacyjnego, którym świeże powietrze zasysane jest przez wentylator rekuperatora. Wszelkie szczeliny w stolarce okiennej i drzwiowej są przyczyną napływu zimnego powietrza bezpośrednio do wnętrza i w konsekwencji zwiększonego zużycia paliwa, które jest niezbędne do podgrzania tego powietrza. Wówczas oszczędności są oczywiście mniejsze.

Pamiętajmy jednak, że rozwiązania energooszczędne należy wprowadzać rozsądnie, by nie obniżać komfortu mieszkania w domu.

WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie składające się z dwóch wentylatorów: nawiewnego i wywiewnego oraz z wymiennika ciepła, w którym ciepłe powietrze usuwane z wnętrza domu ogrzewa zimne powietrze świeże zasysane z zewnątrz. Powietrze jest transportowane do poszczególnych pomieszczeń specjalnymi kanałami wentylacyjnymi.

Wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja albo regeneracja

Wentylacja, która jednocześnie umożliwa odzysk ciepła może działać na dwa sposoby. Może...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...

Cicha, innowacyjna wentylacja w kuchni

Nikt nie lubi głośnych wentylatorów w okapach kuchennych zagłuszających nawet nasze myśli. Do tej pory...

Czyste powietrze w każdym domu! Healthbox –...

Inteligentna wentylacja wyciągowa reguluje ilość powietrza usuwanego z mieszkania, w zależności od...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.