| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Podłogówka i grzejniki w jednej instalacji c.o. - jak połączyć

Podłogówka i grzejniki w jednej instalacji c.o. - jak połączyć

Podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe, ma wiele zalet, ale nie zawsze pozwala zupełnie zrezygnować z tradycyjnych grzejników. Dlatego oba systemy, mimo że działają nieco odmiennie, często łączy się w jeden układ. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby mieć połączenie podłogówki i grzejników.

Ogrzewanie podłogowe z pewnością jest warte polecenia. Dobrze zaprojektowane i wykonane zapewnia wyższy komfort cieplny niż tradycyjne grzejniki, a dzięki nieco innej formie przekazywania ciepła pozwala zaoszczędzić trochę energii.

Podłogówka – na dole, grzejniki – na górze

Najczęściej spotykamy się z sytuacją, że na parterze domu – głównie w obszernym salonie, holu, czasem kuchni – instaluje się ogrzewanie podłogowe, a na wyższych kondygnacjach (piętrze, poddaszu), gdzie zwykle znajdują się sypialnie – tradycyjne grzejniki. W pomieszczeniach na parterze, często wyłożonych kamienną lub ceramiczną posadzką, można w ten sposób doskonale wykorzystać walory ogrzewania podłogowego, za to w sypialniach dzięki szybkiej reakcji grzejników na sygnały automatycznej regulacji łatwo dostosowywać temperaturę do zmiennych potrzeb (chłodniej w nocy i w ciągu dnia, gdy wszyscy są poza domem, cieplej wieczorem i rano).

W domach piętrowych ogrzewanie podłogowe najczęściej instaluje się w pomieszczeniach na parterze – salonie, kuchni, holu. W pokojach na wyższej kondygnacji z różnych powodów (większa bezwładność podłogówki, zwiększone obciążenie stropu) montuje się tradycyjne grzejniki.

Czasami ciepła podłoga nie wystarczy

Temperatura podłogi
Ponieważ podłoga nie może być zbyt ciepła (ze względów fizjologicznych byłaby źle tolerowana przez człowieka), moc grzejnika podłogowego nie może być dowolnie duża. W pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie (pokojach, kuchniach) powierzchnia podłogi nie może mieć temperatury wyższej niż 29°C. Cieplejsza może być jedynie w łazienkach, pomieszczeniach pomocniczych (33°C) oraz w pobliżu okien, w tak zwanej strefie brzegowej (35°C). Konsekwencją tego jest ograniczona do 80 W/m2 wydajność grzejnika podłogowego. Może się ona okazać niewystarczająca w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła, na przykład bardzo wysokich, z ogromnymi oknami, ze stropodachem, z więcej niż jedną ścianą zewnętrzną. Problem może się pojawić także w małych pomieszczeniach, na przykład w ciasnej łazience, gdzie po zabudowaniu wanny czy kabiny prysznicowej na podłodze pozostanie tylko niewielka powierzchnia, na której można ułożyć ogrzewanie.

Duży ciężar
Inna przeszkoda to większy ciężar i większa grubość stropu z instalacją ogrzewania podłogowego. Wynika z konieczności zastosowania dodatkowej 4-5-centymetrowej warstwy jastrychu. Na wyższych kondygnacjach, zwłaszcza w remontowanym domu, którego stropy nie są dostatecznie wytrzymałe, może to stanowić skuteczną barierę dla ogrzewania podłogowego. W takich przypadkach oprócz ogrzewania podłogowego trzeba dodatkowo zainstalować grzejniki. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników elektrycznych, ale to oznacza wzrost kosztów eksploatacji ogrzewania. Jeżeli w domu i tak już jest kotłownia, rozsądniej jest wykorzystać ją do zasilania obu instalacji (i podłogowej, i grzejnikowej), a nie tylko jednej z nich.

Autor: Piotr Mastalerz

Zestaw mieszający z pompą, czujnikami i termometrami, zamknięty w styropianowej obudowie, minimalizującej straty ciepła.

Trudna współpraca

Ogrzewanie podłogowe działa nieco inaczej niż grzejniki. Przede wszystkim ma większą bezwładność cieplną. Kiedy po uruchomieniu instalacji grzejniki ścienne zaczynają już grzać, ogrzewanie podłogowe jest jeszcze zimne. Za to po wyłączeniu kotła grzejniki robią się zimne w ciągu kilkunastu minut, a ogrzewanie podłogowe grzeje jeszcze nawet przez kilka godzin.

W instalacji ogrzewania podłogowego temperatura wody jest niższa niż w typowej instalacji grzejnikowej – nie może przekroczyć 55°C – aby podłoga nie była zbyt gorąca. Wprawdzie grzejniki również mogą być zasilane wodą o takich parametrach, ale żeby dostarczyć do pomieszczenia wymaganą ilość ciepła, muszą być wtedy bardzo duże – blisko dwukrotnie większe niż w typowej instalacji c.o. Dlatego zasilanie całej instalacji wodą o jednakowo niskiej temperaturze ma sens jedynie wtedy, gdy grzejników jest niewiele (dwa-trzy). Jeśli grzejnikami musi być ogrzewana większa liczba pomieszczeń, lepiej dostarczać do nich wodę o temperaturze wyższej niż wymagana do ogrzewania podłogowego. Doprowadzenie wody o różnych parametrach do odbiorników (grzejników tradycyjnych i podłogowych) znajdujących się w jednej instalacji wymaga zastosowania odpowiedniej armatury regulacyjnej.

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż instalacji KROK PO KROKU

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy...

Ogrzewanie podłogowe to najbliższy idealnemu sposób ogrzewania domu. Często jednak inwestor staje...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Kable grzewcze w instalacji ogrzewania...

Ogrzewanie podłogowe wykonane z elektrycznych przewodów grzejnych powinno być dobrze zaprojektowane...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Ogrzewanie podłogowe dla każdego. EKSTRA PORADNIK...

Wyjaśniamy sposób działania i zasady wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy,...

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...