| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Kolejność prac przy montażu ogrzewania podłogowego

Kolejność prac przy montażu ogrzewania podłogowego

Usprawnienie źle zrobionego ogrzewania podłogowego jest kłopotliwe, bo może wymagać zniszczenia podłogi. Zobacz, jak przygotować podłoże do montażu systemów ogrzewania podłogowego. Jaka powinna być właściwa kolejność prac przy układaniu rur i kabli.

Projekt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Jak w przypadku każdej instalacji powinno się zacząć od przygotowania projektu instalacji. Ułatwi on pracę wykonawcy i zdecydowanie zmniejszy ryzyko popełnienia przez niego błędu. Oczywiście pod warunkiem że projekt będzie poprawny.

Ogrzewanie podłogowe wykonuje się najczęściej „na mokro”, czyli układając na rurach lub kablach wylewkę betonową. Trzeba więc pamiętać, że usprawnienie źle zrobionego ogrzewania podłogowego będzie kłopotliwe, bo może wymagać zniszczenia podłogi.

Przygotowanie podłoża pod ogrzewanie podłogowe

Szczególnie przy wykonywaniu wodnego ogrzewania podłogowego bardzo ważne jest staranne przygotowanie podłoża. Musi być wyrównane i idealnie poziome, bo jeśli układane na nim płyty izolacji termicznej nie będą do niego przylegały na całej powierzchni, może dochodzić do pękania kolejnej warstwy, czyli jastrychu, w którym będą zatopione rury. Zwykle prowadzi to także do pękania rur w miejscu załamania wylewki.

Kable elektryczne są bardziej elastyczne, więc w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego takie problemy występują rzadziej.

Autor: Wiktor Greg

Dla ułatwienia precyzyjnego ułożenia i zamocowania rur, na folii nadrukowana jest siatka

Wzdłuż ścian pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym wykonuje się tak zwaną izolację brzegową, która oddzieli płytę grzejną od ściany. Oprócz ograniczenia strat ciepła jej zadaniem jest pochłanianie naprężeń powstających w wyniku rozszerzania i kurczenia się podłogi pod wpływem zmian temperatury. Izolację brzegową robi się z płyt tej samej grubości co izolację poziomą, a jej wysokość powinna się równać wysokości wylewki betonowej. W prosty sposób wykonuje się izolację brzegową z pianki polietylenowej sprzedawanej w postaci specjalnych taśm samoprzylepnych.

Następnie układa się izolację cieplną na podłodze – ze sztywnych płyt styropianowych lub z wełny mineralnej usztywnionej żywicami. Aby usprawnić prace, wykorzystuje się przeznaczone specjalnie do ogrzewanych podłóg płyty izolacyjne przyklejone do folii – rozwijane z rolki. Na folii nadrukowana jest siatka ułatwiająca precyzyjne ułożenie i zamocowanie rur. Niedopuszczalne jest pozostawienie szczelin między układanymi płytami. By nie dostał się między nie beton, najlepiej skleić je taśmą izolacyjną.

Aby zabezpieczyć izolację przed zawilgoceniem, powinno się ją osłonić od góry folią polietylenową grubości 0,2 mm lub folią aluminiową. W przypadku podłogi na gruncie izolację przeciwwilgociową należy ułożyć także pod izolacją cieplną.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: ciepła podłoga w łazience

Elektryczne ogrzewanie podłogowe coraz częściej spotyka się w mieszkaniach i domach. Nic dziwnego,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe: 7 najważniejszych...

Choć ogrzewanie podłogowe sprawia, że czujemy się dobrze, to raczej mniejsze zużycie energii i niewidoczna...

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym...

Zdarza się, że ogrzewanie podłogowe robi się w całym domu, we wszystkich pomieszczeniach, ale to rzadkość....

Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy...

Ogrzewanie podłogowe to najbliższy idealnemu sposób ogrzewania domu. Często jednak inwestor staje przed...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.