Kotły gazowe konwencjonalne a kondensacyjne: różnice w użytkowaniu
Kotły gazowe są coraz bardziej popularne wsród budujących domy. Jeśli zdecydujemy się na taki kocioł, pozostaje jeszcze jeden dylemat: czy wybrać kocioł konwencjonalny, czy zapłacić więcej za zużywający mniej paliwa – kocioł kondensacyjny? Wskazujemy podstawowe różnice między kotłam konwencjonalnym a kondensacyjnym.
Autor: archiwum muratordom
Kocioł konwencjonalny jest tańszy od kondensacyjnego; może być wiszący albo stojący z bardzo trwałym wymiennikiem żeliwnym; nie wytwarza tak dużej ilości kwaśnych skroplin jak kocioł kondensacyjny; zużywa więcej paliwa niż kondensacyjny; w wersji z otwartą komorą spalania zasysa powietrze do spalania z zewnątrz, powodując wychłodzenie pomieszczenia, w którym jest zainstalowany.
Kotły gazowe konwencjonalne, niekondensacyjne, spalając paliwo, nie wykorzystują całej zawartej w nim energii. Część, zwana ciepłem utajonym, jest tracona wraz z parą wodną ulatującą do komina ze spalinami. Aby wykorzystać tę część ciepła do ogrzewania, trzeba doprowadzić do skroplenia (kondensacji) pary wodnej. W tym celu należy schłodzić spaliny do odpowiednio niskiej temperatury.
Kotły konwencjonalne są tak konstruowane, aby podczas pracy temperatura spalin była utrzymywana na poziomie, przy którym nie dochodzi do kondensacji. W ten sposób traci się wprawdzie część energii, ale za to elementy kotła i komin nie są narażone na działanie agresywnych kwaśnych skroplin.
Wyprodukowanie wystarczająco trwałych kotłów konwencjonalnych odpornych na skropliny – a więc mogących „bezkarnie” kondensować – stało się możliwe dopiero po opanowaniu przez producentów technologii spawania elementów ze stali szlachetnej. Niestety, zarówno materiały, jak i technologie odporne na niszczące działanie kondensatu są kosztowne. Dlatego między innymi kotły kondensacyjne są droższe od tradycyjnych.
Przeczytaj również: Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy ogrzewania gazowego
Autor: archiwum muratordom
Kocioł konwencjonalny jest tańszy od kondensacyjnego; może być wiszący albo stojący z bardzo trwałym wymiennikiem żeliwnym; nie wytwarza tak dużej ilości kwaśnych skroplin jak kocioł kondensacyjny; zużywa więcej paliwa niż kondensacyjny; w wersji z otwartą komorą spalania zasysa powietrze do spalania z zewnątrz, powodując wychłodzenie pomieszczenia, w którym jest zainstalowany.
Kotły gazowe - różnice w działaniu
Aby skroplić parę wodną zawartą w spalinach, trzeba je schłodzić do temperatury niższej od tak zwanego punktu rosy, czyli około 56oC dla gazu ziemnego, 52oC dla gazu płynnego i 47oC dla oleju opałowego. Dlatego kotły kondensacyjne mają wymienniki ciepła, które umożliwiają większe schłodzenie spalin niż w kotłach konwencjonalnych i sprawniej przekazują ciepło z kondensującej pary do wody kotłowej. W niektórych modelach kotłów kondensacyjnych są dwa wymienniki – w pierwszym spaliny są wstępnie schładzane, w drugim ich temperatura obniża się do poziomu poniżej punktu rosy i dochodzi do kondensacji. Bardziej skomplikowana konstrukcja to kolejny powód wyższej ceny kotłów kondensacyjnych.
Kotły kondensacyjne to przede wszystkim urządzenia gazowe. Stosowanie kotłów kondensacyjnych zasilanych olejem opałowym jest mniej opłacalne ze względu na niższą zawartość wilgoci w spalinach, niższą temperaturę punktu rosy – a więc konieczność utrzymywania niższej temperatury wody w instalacji – i wreszcie obecność w oleju siarki powodującej powstawanie bardziej agresywnego kondensatu, co wymusza użycie droższych materiałów do budowy kotła. Tym niemniej kotły olejowe z wbudowanym urządzeniem do kondensacji pary wodnej ze spalin, odsiarczania i neutralizacji skroplin są produkowane i można je kupić w rozsądnej cenie.
Przeczytaj również: Kotły kondensacyjne: na czym polega kondensacja?
Autor: archiwum muratordom
Budowa kotła konwencjonalnego gazowego
Odprowadzenie spalin w kotłach gazowych
Kotły gazowe konwencjonalne najczęściej mają otwartą komorę spalania. Spaliny są z nich usuwane za sprawą naturalnego ciągu kominowego, który jednocześnie powoduje dostarczanie do palnika powietrza niezbędnego do spalania gazu.
Niska temperatura spalin w kotłach kondensacyjnych powoduje, że ciąg w kominie nie jest dostatecznie silny. Dlatego takie kotły są zawsze wyposażone w wentylator zasysający powietrze niezbędne do spalania i wypychający spaliny przez dołączony do kotła przewód spalinowy. Z tego powodu mają zamkniętą komorę spalania – rozwiązanie to zapewnia większe bezpieczeństwo (spaliny nie mogą się przedostać do pomieszczenia) oraz mniejsze straty ciepła i wyższy komfort (zimne powietrze zasysane przez kocioł nie wychładza pomieszczenia, bo dopływa do niego z zewnątrz specjalnym przewodem).
Kotły z zamkniętą komorą spalania na ogół są wyposażone w specjalne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, którymi jednocześnie doprowadza się powietrze i odprowadza spaliny. Jeśli moc kotła nie przekracza 21 kW i jest on zainstalowany w domu jednorodzinnym, przewód spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę. Z kotłów o większej mocy przewód musi być poprowadzony nad dach.
Zamkniętą komorę spalania i wentylator mogą mieć także kotły konwencjonalne (niekondensacyjne), ale jest to zawsze opcja dostępna za dopłatą.
Przeczytaj również: Ogrzewacze gazowe z odprowadzaniem spalin