| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kotły kondensacyjne a kotły konwencjonalne: różnice w użytkowaniu

Kotły kondensacyjne a kotły konwencjonalne: różnice w użytkowaniu

Wielu budujących domy wybiera ogrzewanie kotłem gazowym. Jeśli zdecydujemy się na taki kocioł, pozostaje jeszcze jeden dylemat: czy wybrać kocioł konwencjonalny, czy zapłacić więcej za zużywający mniej paliwa – kocioł kondensacyjny? Wskazujemy podstawowe różnice między nimi.

Kotły gazowe konwencjonalne, niekondensacyjne, spalając paliwo, nie wykorzystują całej zawartej w nim energii. Część, zwana ciepłem utajonym, jest tracona wraz z parą wodną ulatującą do komina ze spalinami. Aby wykorzystać tę część ciepła do ogrzewania, trzeba doprowadzić do skroplenia (kondensacji) pary wodnej. W tym celu należy schłodzić spaliny do odpowiednio niskiej temperatury.

Kotły konwencjonalne są tak konstruowane, aby podczas pracy temperatura spalin była utrzymywana na poziomie, przy którym nie dochodzi do kondensacji. W ten sposób traci się wprawdzie część energii, ale za to elementy kotła i komin nie są narażone na działanie agresywnych kwaśnych skroplin.

Wyprodukowanie wystarczająco trwałych kotłów odpornych na skropliny – a więc mogących „bezkarnie” kondensować – stało się możliwe dopiero po opanowaniu przez producentów technologii spawania elementów ze stali szlachetnej. Niestety, zarówno materiały, jak i technologie odporne na niszczące działanie kondensatu są kosztowne. Dlatego między innymi kotły kondensacyjne są droższe od tradycyjnych.

Kocioł konwencjonalny jest tańszy od kondensacyjnego; może być wiszący albo stojący z bardzo trwałym wymiennikiem żeliwnym; nie wytwarza tak dużej ilości kwaśnych skroplin jak kocioł kondensacyjny; zużywa więcej paliwa niż kondensacyjny; w wersji z otwartą komorą spalania zasysa powietrze do spalania z zewnątrz, powodując wychłodzenie pomieszczenia, w którym jest zainstalowany.

Kocioł kondensacyjny zużywa mniej paliwa niż konwencjonalny; różnica jest największa podczas łagodnej zimy; ma zamkniętą komorę spalania – jest więc bezpieczniejszy i nie wychładza pomieszczenia, w którym jest zainstalowany; jest droższy od zwykłego kotła; wytwarza dużo kwaśnych skroplin, więc elementy komina muszą być szczególnie odporne na korozję; trzeba odprowadzać z niego skropliny do kanalizacji; trudno znaleźć model o takiej trwałości, jaką mają niekondensacyjne stojące kotły żeliwne.

Jak doprowadzić do kondensacji?

Aby skroplić parę wodną zawartą w spalinach, trzeba je schłodzić do temperatury niższej od tak zwanego punktu rosy, czyli około 56oC dla gazu ziemnego, 52oC dla gazu płynnego i 47oC dla oleju opałowego. Dlatego kotły kondensacyjne mają wymienniki ciepła, które umożliwiają większe schłodzenie spalin niż w kotłach konwencjonalnych i sprawniej przekazują ciepło z kondensującej pary do wody kotłowej. W niektórych modelach­ kotłów kondensacyjnych­ są dwa wymienniki – w pier­wszym spaliny są wstępnie schładzane, w drugim ich temperatura obniża się do poziomu poniżej punktu rosy i dochodzi do kondensacji. Bardziej skomplikowana konstrukcja to kolejny powód wyższej ceny kotłów kondensacyjnych.

Kotły kondensacyjne to przede wszystkim urządzenia gazowe. Stosowanie kotłów kondensacyjnych zasilanych olejem opałowym jest mniej opłacalne ze względu na niższą zawartość wilgoci w spalinach, niższą temperaturę punktu rosy – a więc konieczność utrzymywania niższej temperatury wody w instalacji – i wreszcie obecność w oleju siarki powodującej powstawanie bardziej agresywnego kondensatu, co wymusza użycie droższych materiałów do budowy kotła. Tym niemniej kotły olejowe z wbudowanym urządzeniem do kondensacji pary wodnej ze spalin, odsiarczania i neutralizacji skroplin są produkowane i można je kupić w rozsądnej cenie.

Budowa kotła konwencjonalnego gazowego

Budowa kotła kondensacyjnego gazowego

Odprowadzenie spalin

Kotły gazowe konwencjonalne najczęściej mają otwartą komorę spalania. Spaliny są z nich usuwane za sprawą naturalnego ciągu kominowego, który jednocześnie powoduje dostarczanie do palnika powietrza niezbędnego do spalania gazu.

Niska temperatura spalin w kotłach kondensacyjnych powoduje, że ciąg w kominie nie jest dostatecznie silny. Dlatego takie kotły są zawsze wyposażone w wentylator zasysający powietrze niezbędne do spalania i wypychający spaliny przez dołączony do kotła przewód spalinowy. Z tego powodu mają zamkniętą komorę spalania – rozwiązanie to zapewnia większe bezpieczeństwo (spaliny nie mogą się przedostać do pomieszczenia) oraz mniejsze straty ciepła i wyższy komfort (zimne powietrze zasysane przez kocioł nie wychładza pomieszczenia, bo dopływa do niego z zewnątrz specjalnym przewodem).

Kotły z zamkniętą komorą spalania na ogół są wyposażone w specjalne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe,­ którymi jednocześnie doprowadza się powietrze i odprowadza spaliny. Jeśli moc kotła nie przekracza 21 kW i jest on zainstalowany w domu jednorodzinnym, przewód spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę. Z kotłów o większej mocy przewód musi być poprowadzony nad dach.

Zamkniętą komorę spalania i wentylator mogą mieć także kotły niekondensacyjne, ale jest to zawsze opcja dostępna za dopłatą.

Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator...

Jeżeli instalacja grzewcza zostanie zaopatrzona w specjalny sterownik ogrzewania, temperatura w domu zawsze...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Gaz jest paliwem wygodnym, uniwersalnym i ekologicznym. Szkoda, że nie dla wszystkich dostępnym i...

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki wykonane z tego materiału...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Groźne zatrucie czadem. Co zrobić, by ogrzewanie...

Zatrucie czadem jest dużo mniej prawdopodobne, jeśli przestrzegamy ustalonych zasad ogrzewania gazem. Ważny...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.