| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Ogrzewacze gazowe z odprowadzaniem spalin

Ogrzewacze gazowe z odprowadzaniem spalin

Ogrzewacze gazowe wyglądem przypominają grzejniki elektryczne, ale ciepło wytwarzają nie z prądu a z gazu. 

Shcemat ogrzewaczaOgrzewacze z odprowadzeniem spalin mają zamkniętą komorę spalania. Spaliny rozgrzewają ścianki komory, a nagrzewające się od nich powietrze wypływa przez odpowiednio wyprofilowane szczeliny i ogrzewa pomieszczenie.

Pobór powietrza i odprowadzanie spalin

Powietrze potrzebne do spalania jest zasysane z zewnątrz ogrzewanego pomieszczenia przewodem powietrzno-spalinowym. Tym samym przewodem odprowadzane są spaliny. Przewód ten składa się z dwóch współśrodkowo ułożonych rur (to układ zwany „rura w rurze”), wychodzących przez ścianę budynku i szczelnie połączonych z komorą spalania ogrzewacza. Powietrze doprowadzane jest rurą zewnętrzną, a spaliny – odprowadzane wewnętrzną. W ten sposób powietrze zewnętrzne – zanim jeszcze dopłynie do komory spalania – jest ogrzewane ciepłem wypływających spalin. To zmniejsza straty ciepła uchodzącego wraz ze spalinami.

Regulacja

Ogrzewacze mogą być zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Mają kilkustopniowy system regulacji mocy bądź termoregulator, który steruje pracą urządzenia zależnie od żądanej temperatury w pomieszczeniu. Aby ogrzane powietrze było lepiej rozprowadzane, ogrzewacz może mieć zamontowany specjalny wentylator.

Bezpieczna praca i montaż

Ze względów bezpieczeństwa ogrzewacze wyposażone są w zabezpieczenia, które odcinają dopływ gazu z chwilą, gdy zgaśnie płomień palnika. Ich zaletą jest tez to, że pracują bezgłośnie, jedynie modele wyposażone w wentylatory mogą stanowić źródło niewielkiego szumu.

Podobnie jak tradycyjne grzejniki, ogrzewacze umieszcza się na przykład pod oknami. Do każdego trzeba doprowadzić przewód gazowy. Instalacja gazowa musi być wykonana zgodnie z zatwierdzonym projektem i przez osobę z uprawnieniami. Osoba instalująca ogrzewacz także powinna mieć takie uprawnienia.

Bezpieczna instalacja gazu płynnego

Gaz płynny będzie niebezpieczny jeśli nieprawidłowo będziemy się z nim obchodzić...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...

Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...

Wymiana kotła węglowego na gazowy: ile...

Zmiana sposobu ogrzewania domu z węglowego na gazowy to przede wszystkim znaczne korzyści dla środowiska. Co...