| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Bezpieczna instalacja gazowa. Co zrobić, żeby uniknąć wycieku gazu i zagrożenia wybuchem?

Bezpieczna instalacja gazowa. Co zrobić, żeby uniknąć wycieku gazu i zagrożenia wybuchem?

Nieprawidłowo wykonana instalacja gazowa może być przyczyną groźnego wypadku. Przepisy prawa budowlanego oraz warunki techniczne dokładnie określają, jak należy przeprowadzać jej montaż, aby była bezpieczna. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę by w domu z instalacją gazową czuć się bezpiecznie...

Bezpieczne przyłącze gazu ziemnego

Obecnie gaz doprowadza się najczęściej do odbiorcy giętkimi rurami polietylenowymi. W przypadku domów jednorodzinnych mają one zwykle średnicę DN32. Układa się je pod ziemią na głębokości około 1 m. Rury są podłączane do sieci gazowej za pomocą trójnika. Ze względów bezpieczeństwa zasypuje się je warstwą ziemi, a następnie w wykopie umieszcza żółtą folię ostrzegawczą, by przypadkowo nie uszkodzić rury podczas jej odkopywania. Specjalna metalowa wkładka znajdująca się na folii ułatwi w razie potrzeby lokalizację rury z gazem po całkowitym zasypaniu wykopu.

Wszystkie miejsca krzyżowania się rury gazowej z innymi instalacjami powinny być zabezpieczone rurami osłonowymi. Tak samo postępuje się, gdy rury znajdują się w bliskim sąsiedztwie muf czy zasuw. Przewód gazowy doprowadza się do skrzynki gazowej. Są w niej gazomierz, reduktor ciśnienia oraz zawór główny (kurek główny).

Gazomierz zwykle umieszcza się na zewnątrz budynku. Nie musi się znajdować w skrzynce, może być zainstalowany w przeznaczonym na piony instalacyjne wentylowanym szybie z drzwiczkami lub w wydzielonym pomieszczeniu piwnicznym z oknem i wywiewną kratką wentylacyjną. W tym przypadku ważne jest, aby przewód wentylacji grawitacyjnej był wyprowadzony co najmniej 2,5 m powyżej terenu. Jego wylot z kolei powinien być oddalony od bocznej krawędzi okna, drzwi i innych otworów o co najmniej 0,5 m. Ponadto gazomierz powinien być zamontowany co najmniej 1 m (w rzucie poziomym) od palnika gazowego lub innego paleniska, w odległości większej niż 3 m od urządzenia gazowego, na wysokości nie mniejszej niż 0,5 m nad poziomem terenu lub 0,3-1,8 m nad poziomem podłogi, powyżej licznika i innych urządzeń iskrzących.

Autor: Mariusz Bykowski

Wykonaniem przyłącza, czyli odcinka łączącego naszą instalację z gazociągiem, zajmie się spółka gazownictwa

Autor: Piotr Mastalerz

Nasze zadanie to przygotowanie miejsca do zamontowania kurka głównego lub punktu redukcyjnego zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci gazowej i projektem

Reduktor pozwala obniżyć ciśnienie gazu ze średniego – panującego w sieci gazowej – do niskiego (poniżej 5 kPa), które jest wymagane, aby móc użytkować urządzenia gazowe w domu.

Zawór główny (gazowy) jest umownym punktem, w którym kończy się przyłącze wykonywane przez spółkę gazownictwa. Dalej jest już instalacja, o której wykonanie musimy zadbać sami. Zawór służy do odcinania dopływu gazu do instalacji odbiorczej. Jeśli ma być zlokalizowany przy ścianie domu lub we wnęce ściany, jego odległość od poziomu terenu, najbliższej krawędzi okna, drzwi czy innego otworu domu powinna wynosić nie mniej niż 0,5 m. Jest on zwykle wykonany z brązu lub mosiądzu.

Wentylowana skrzynka gazowa powinna być zrobiona z materiału niepalnego i umieszczona przy ścianie budynku, w jej wnęce lub w odległości nie większej niż 10 m od budynku. W przypadku domów jednorodzinnych skrzynkę gazową można zlokalizować także w nieco większej odległości – w linii ogrodzenia. Dostęp do skrzynki powinien być łatwy, aby w razie niebezpieczeństwa możliwe było szybkie odcięcie dopływu gazu. Skrzynkę należy także zabezpieczyć przed dostępem osób nieupoważnionych.

Bezpieczna instalacja gazowa w budynku

Wewnętrzna instalacja gazowa powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniała bezpieczeństwo użytkowania i możliwe było swobodne przeprowadzanie prac konserwacyjnych. W miejscu wyprowadzenia instalacjiz ziemi przed budynkiem zwykle instaluje się dodatkowy zawór odcinający (może tego wymagać spółka gazownictwa).

WARTO WIEDZIEĆ

Jak dobrać optymalną moc kotła?

Minimalizowanie strat ciepła, to obecny kierunek w jakim idą producenci materiałów budowlanych. Takie działania sprawiają, że zapotrzebowanie na moc dla potrzeb c.o. jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z wysokim zapotrzebowaniem dla przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Zapotrzebowanie na ciepło dla potrzeb c.o. występuje w sposób ciągły, natomiast zapotrzebowanie na c.w.u. występuje tylko w chwilach jej poboru. Opisane okoliczności tworzą sprzeczne założenia w zakresie doboru mocy kotłów dla tych dwóch potrzeb.

Dlatego też, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór kotła z palnikiem modulowanym - jego główną cechą jest możliwość pracy ze zmienną mocą.  Moc maksymalna jest wykorzystywana dla sprostania wymogom związanym z zapewnieniem komfortu korzystania z ciepłej wody, a możliwość pracy z niskimi mocami pozwala na płynne dopasowanie się do aktualnego zapotrzebowania na moc dla potrzeb c.o. Im większy jest zakres zmiennej mocy kotła, tym bardziej jest on w stanie dostosować się do aktualnych potrzeb, co optymalizuje pracę całego systemu grzewczego i w sposób zasadniczy wpływa na jego ekonomiczność. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się kotły o mocy maksymalnej w granicach od 20 do 30 kW.

Radzi Witold Twardowski, ekspert Immergas Polska

Przejście rury gazowej przez ścianę zewnętrzną domu zabezpiecza się dodatkową tuleją ochronną o większej średnicy. Ochroni ona rurę przed uszkodzeniem spowodowanym osiadaniem budynku. W domach jednorodzinnych instalację gazową na odcinku od 0,5 m przed zewnętrzną ścianą budynku do wyprowadzenia przez lico wewnętrzne tej ściany robi się z rur stalowych bez szwu lub rur stalowych przewodowych ze szwem.

Rury prowadzone w budynku zwykle są wykonane ze stali z połączeniami gwintowanymi lub jako miedziane lutowane lutem twardym. Przewody instalacji gazowej mogą przebiegać przez pomieszczenia mieszkalne, pod warunkiem że będą właśnie z miedzi i łączone lutem twardym, stalowe bez szwu lub stalowe przewodowe ze szwem, ale łączone przez spawanie. Przewody prowadzone w pomieszczeniach mieszkalnych można umieszczać w bruzdach ściennych osłoniętych nieszczelnymi ekranami, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych.

Innym rozwiązaniem jest wypełnienie bruzd z przewodami łatwo usuwalną masą tynkarską niepowodującą korozji rur (nie należytego robić, gdy instalacja jest z rur miedzianych). W pomieszczeniach niemieszkalnych, takich jak piwnice czy sutereny, rury powinny przebiegać po wierzchu ściany. Prowadzi się je w określonej odległości od innych instalacji i osprzętu – co najmniej 10 cm od pionowych przewodów wodnych i centralnego ogrzewania oraz od puszek instalacyjnych i elektrycznych (nad nimi), a także 60 cm od gniazd, włączników i innych urządzeń iskrzących.

Autor: Piotr Mastalerz

Przewody prowadzone w pomieszczeniach mieszkalnych można umieszczać w bruzdach ściennych osłoniętych nieszczelnymi ekranami. W pomieszczeniach niemieszkalnych, takich jak piwnice czy sutereny, rury powinny przebiegać po wierzchu ściany; przejścia rur przez ściany zabezpiecza się tulejami ochronnymi

Autor: Piotr Mastalerz

Po zgłoszeniu gotowości instalacji do napełnienia i dostarczeniu do BOK potwierdzających to dokumentów zostaje zamontowany układ pomiarowy i rozpoczyna się dostarczanie paliwa gazowego

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?...

O systemie ogrzewanie domu warto pomyśleć jeszcze zanim rozpoczniemy budowę. Jest to ważne...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Groźne zatrucie czadem. Co zrobić, by ogrzewanie...

Zatrucie czadem jest dużo mniej prawdopodobne, jeśli przestrzegamy ustalonych zasad ogrzewania gazem. Ważny...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...

Ogrzewanie domu gazem płynnym. Budowa instalacji...

Przed montażem instalacji zbiornikowej na gaz płynny należy dopełnić wszystkich formalności wymaganych przez...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.