| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał uniwersalny dla wszystkich typów instalacji

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał uniwersalny dla wszystkich typów instalacji

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki miedziane znakomicie sprawdzą się w instalacjach sanitarnych, gazowych, przemysłowych oraz systemach solarnych. Sprawdź, jakie są zalety rur i kształtek miedzianych.

Popularność miedzi opiera się na wyjątkowej kombinacji jej właściwości. Miedź jest trwała, niezawodna i odporna na wysoką temperaturę oraz korozję. Rura miedziana powszechnie stosowana przez instalatorów jest produktem wysokiej jakości i wytwarzana jest w standardowych wymiarach według powszechnie obowiązujących norm europejskich. Łatwość montażu, możliwość prefabrykacji, dostępność kompatybilnej rury i złączki oraz duża żywotność powodują, że miedź jest ekonomicznie korzystnym wyborem.

Przeczytaj poradę eksperta: Miedź w instalacji wody użytkowej

Rury i kształtki miedziane są odporne na wysoką temperaturę i ogień

Instalacje miedziane wytrzymują temperaturę powyżej 1000 stopni Celsjusza. Według europejskich norm miedź została oznaczona symbolem A1. Jest to najwyższa klasa odporności na ogień. W odróżnieniu od tworzyw sztucznych, miedź nie wydziela szkodliwych gazów, które mogłyby być trujące dla osób przebywających w budynku w trakcie pożaru. Miedziane połączenia są odporne na wysoką temperaturę. W gazowych instalacjach miedzianych stosowane są dwie techniki łączenia rur - lutowanie twarde i zaprasowywanie, które w czasie pożaru przez dłuższy czas zapewniają szczelność instalacji w temperaturze powyżej 700 °C. Zapobiega to ewentualnym wybuchom gazu i umożliwia ewakuację ludzi z zagrożonego terenu.

Wytrzymałość miedzi na wysokie temperatury czyni ją najbezpieczniejszym materiałem do budowy instalacji gazowych w budynkach oraz w domach. Równie istotną zaletą tego typu instalacji jest ich szczelność. Ulatniający się gaz jest szczególnie niebezpieczny, gdyż stanowi realne zagrożenie dla życia. Zastosowanie rur i kształtek miedzianych wyklucza wystąpienie podobnych sytuacji, zwiększa tym samym bezpieczeństwo.

Przeczytaj również: Lutowanie rur miedzianych. Jak działa lutownica gazowa

Autor: Europejski Instytut Miedzi

Uniwersalność i łatwość montażu instalacji miedzianych

Rury miedziane i złączki są łatwe w montażu. Większość instalatorów posiada odpowiednie przeszkolenie i kwalifikacje do montowania wszystkich typów instalacji z wykorzystaniem miedzi. To duży plus, gdyż ułatwia i znacznie przyśpiesza proces montażu. Elementy, takie jak rury i kształtki miedziane, są uniwersalne i sprawdzą się do wszystkich typów instalacji w budynku: gazowych, wody ciepłej i zimnej, centralnego i powierzchniowego ogrzewania, instalacji chłodniczych, gazów medycznych, instalacji przemysłowych, systemów solarnych oraz tryskaczy ppoż. Dzięki temu, wystarczy jeden wykonawca, by zamontować wszystkie rodzaje instalacji w budynku.

Wszystkie elementy instalacji produkuje się i oznacza zgodnie z europejskimi normami, dlatego produkty miedziane są zamienne i łatwo dostępne w sprzedaży. Znormalizowane wymiary rur i złączek miedzianych są niezależne od producenta i dostawcy, a także zapewniają kompatybilność akcesoriów i narzędzi, dzięki czemu łatwo jest zarówno wykonać nowe instalacje, jak również naprawić już istniejące urządzenia. Wyroby z tworzyw sztucznych różnią się między sobą w zależności od producenta, przez co nie można ich stosować wymiennie, a to ogranicza ich powszechną dostępność u wszystkich dostawców.

Warto również zauważyć, że instalacje z rur miedzianych charakteryzują się mniejszymi średnicami w porównaniu do innych rur - na przykład stalowych. Oznacza to, że zajmują o wiele mniej miejsca. Dzięki tej właściwości istnieje większa możliwość efektywnego rozmieszczenia odcinków rur w budynku. Miedziane instalacje są ponadto wytrzymałe na pełen zakres ciśnień, które występują w typowych domowych instalacjach.

Miedź nie starzeje się, jak zdarza się to wielu tworzywom sztucznym – jest odporna na promieniowanie UV oraz zmiany temperatury. Wytrzymałość i sprawność rur i kształtek z miedzi nie ulega pogorszeniu wraz z upływem czasu. Materiał ten jest też antydyfuzyjny, gdyż stanowi nieprzepuszczalną barierę dla gazów.

Autor: Europejski Instytut Miedzi

Instalacje miedziane są przyjazne dla środowiska

W odróżnieniu od tworzyw sztucznych, miedź nadaje się do ponownego przetworzenia (100% recykling). Gdy kończy się okres trwałości użytkowej, nie ponosimy kosztów usunięcia odpadów, nie występują problemy związane z ochroną środowiska, natomiast sama miedź w recyklingu nie traci pierwotnych własności fizycznych i mechanicznych. Ilość energii potrzebnej do wytworzenia miedzi ze złomu tego metalu jest kilkakrotnie mniejsza od energii potrzebnej do produkcji tej samej ilości miedzi wytworzonej z rudy.

Bakteriobójcze właściwości instalacji miedzianych

Miedź zapewnia dodatkową ochronę przed obecnością organizmów chorobotwórczych i ryzykiem występowania chorób. Własności miedzi związane ze zwalczaniem drobnoustrojów sprawiają, że woda zachowuje jakość pod względem sanitarnym. Miedź przeciwdziała rozwojowi organizmów chorobotwórczych (na przykład bakterii legionella pneumophila) w rurociągach wody pitnej, a także w przewodach wentylacyjnych. Dzięki swoim mechanicznym właściwościom, rura miedziana jest w stanie wytrzymać wysokie temperatury, niezbędne w procesie dezynfekcji termicznej bakterii typu legionella oraz innych organizmów chorobotwórczych.

Ostatnio przeprowadzone badania, sponsorowane przez Związek na Rzecz Rozwoju Miedzi oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Miedzi, wykazały iż niczym niepowlekana miedź i jej stopy mogą hamować rozwój bakterii powszechnie wywołujących choroby jak na przykład pałeczki E.coli, paciorkowiec (streptococcus) czy gronkowiec (staphylococcus.) Ponadto powierzchnie wykonane z miedzi i jej stopów okazały się skuteczne w walce z bardziej złośliwym szczepem bakterii opornych na antybiotyki, który jest kojarzony z zakażeniem szpitalnym, mianowicie oporny na metycylinę gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), znany też jako MRSA.

Przeczytaj również: Jakie rury w instalacji wodnej wybrać – z tworzywa czy z miedzi?

Przeczytaj dodatkowo:
Wymiana kotła węglowego na gazowy: ile...

Zmiana sposobu ogrzewania domu z węglowego na gazowy to przede wszystkim znaczne korzyści dla środowiska. Co...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem...

Zatrucie czadem jest przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób rocznie. Dlatego warto wiedzieć, jak można...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...