Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Przyłącze gazowe: projekt i koszty wykonania

Przyłącze gazowe: projekt i koszty wykonania

Aby stać się szczęśliwym odbiorcą gazu, trzeba, spełnić całą listę wymagań ściśle określonych przez jego dostawcę oraz przepisy prawa energetycznego i budowlanego. Wykonanie przyłącza gazowego może trwać do sześciu miesięcy, dlatego warto rozpocząć starania odpowiednio wcześniej. Podpowiadamy, co powinien zawierać projekt przyłącza i jaki jest jego koszt.

Projekt przyłącza gazowego

Projekt przyłącza gazowego musi być zrobiony przez osobę mającą uprawnienia do projektowania instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, z rozszerzeniem na projektowanie instalacji gazowych, potwierdzonym wpisem do rejestru prowadzonego przez zakład gazowniczy. Jeśli sami zajmujemy się załatwianiem wszelkich formalności, możemy się zwrócić do gazowni o wskazanie takiej osoby. W ten sposób zwykle udaje się uniknąć ewentualnych problemów z zatwierdzeniem projektu przez gazownię.

Gdy gaz ma być doprowadzony do budynku, w którym wcześniej (w projekcie architektoniczno-budowlanym) nie przewidziano instalacji gazowej, projekt powinien obejmować swoim zakresem oprócz przyłącza gazowego również wewnętrzną instalację gazową. W praktyce jeden wspólny projekt obu tych elementów będzie tańszy niż dwa osobne. Jeżeli przebieg przewodów i miejsca odbioru gazu w budynku zostały zaznaczone w projekcie architektoniczno-budowlanym, odrębny nie będzie potrzebny, więc wystarczy zrobić tylko projekt przyłącza.

Projektant instalacji gazowej jest zobowiązany do spełnienia wymagań stawianych przez dostawcę gazu, określonych w „Warunkach przyłączenia do sieci gazowej”. Prawidłowo wykonany projekt przyłącza i instalacji gazowej jest dodatkową kontrolą istniejącego obiektu i gwarancją przyszłego bezpiecznego użytkowania instalacji, ponieważ:

  • zawiera weryfikację poprawności działania wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń, przez które będzie prowadzona instalacja gazowa;
  • pokazuje trasę instalacji bez zabudowy (czyli przed ukryciem jej przez mieszkańców w szafach, pawlaczach lub za ekranami z płyt gipsowo-kartonowych); to bardzo ważne, zwłaszcza gdy w domu ma być kilka odbiorników gazowych usytuowanych w oddalonych od siebie miejscach;
  • są w nim określone średnice rur (wewnętrzną instalację gazową zwykle robi się z rur miedzianych lub stalowych spawanych);
  • są dobrane właściwe urządzenia zabezpieczające.

Kto wykona przyłącze i instalację gazową

Roboty możemy powierzyć firmie mającej licencję gazowni, która zajmie się całością prac – od rozbudowy sieci, poprzez wykonanie przyłącza i instalacji na posesji, aż po rozprowadzenie przewodów w domu. Zakłady gazownicze mają listy licencjonowanych podwykonawców uprawnionych do prowadzenia robót przy sieci gazowej zweryfikowanych przez specjalną komisję, która przed wpisaniem na listę oceniła ich fachowość, sprawdziła uprawnienia oraz przygotowanie do prowadzenia robót. Do zrobienia instalacji na posesji i w domu można również wybrać firmę z rejestru prowadzonego przez zakład gazowniczy. Takie firmy nie mają wprawdzie licencji na roboty przy sieci, ale dysponują wystarczającymi kwalifikacjami, aby wykonywać instalacje. Zwykle doskonale znają też wymagania lokalnego zakładu gazowniczego, co bardzo ułatwia pomyślne zrealizowanie inwestycji. Zatrudniając innych, niemających takich doświadczeń wykonawców, ryzykujemy problemy z odbiorem. Za projekt i zrobienie instalacji odbiorczej zawsze płaci odbiorca.

Schemat formalności związanych z przyłączem gazowym

Budowa przyłącza gazowego

Od sieci gazowej do kurka głównego gaz doprowadza się najczęściej rurami polietylenowymi giętkimi, przeznaczonymi do wykonywania sieci gazowych – w przypadku domów jednorodzinnych zwykle o średnicy DN32. Układa się je pod ziemią na głębokości 1 m ze spadkiem 4 mm/m w kierunku przewodu ulicznego i łączy z siecią gazową za pomocą trójnika. Po zasypaniu rury warstwą piasku w wykopie należy ułożyć pas żółtej folii ostrzegawczej i dopiero wtedy ostatecznie wypełnić go ziemią.

Ze względu na bezpieczeństwo wszystkie miejsca krzyżowania się rury gazowej z innymi instalacjami oraz bezpośrednie sąsiedztwo muf, zasuw, elementów przejściowych PE-stal trzeba zabezpieczyć rurami osłonowymi.

Przewód gazowy, również tu w rurze osłonowej, wprowadza się do umieszczonej w linii ogrodzenia skrzynki gazowej. Będzie się w niej znajdował licznik gazowy, reduktor ciśnienia (zmniejszający je od średniego – panującego w sieci gazowej – do niskiego, czyli poniżej 5 kPa, jakie jest wymagane do użytkowania urządzeń gazowych w domu) i zawór (kurek) główny. W tym miejscu kończy się przyłącze będące pod pieczą rejonowego zakładu gazowniczego i zaczyna instalacja odbiorcza. Kurek główny służy do odcinania, w razie potrzeby, dopływu gazu do instalacji domowej, która rozpoczyna się bezpośrednio za nim. Kurek jest z brązu lub mosiądzu. Zamyka się go i otwiera przez obrót kluczem o 90°.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak kupić działkę budowlaną. Wybór posesji

Działka budowlana jest ważna nie tylko jako teren rekreacyjny wokół budynku. Wybór posesji...

Dom tradycyjny lub dom nowoczesny. Jaki projekt...

To częsty dylemat inwestorów. Jaki projekt domu jednorodzinnego będzie najlepszy? Czy wybrać dom...

FILM: Budowa na górce – woda gruntowa w wykopie!

Miejsce do budowy wydawało się idealne - na górce z pięknym widokiem. Woda gruntowa, która...

Działka, projekt domu, materiały budowlane. Na...

Nie oszczędzaj na projekcie domu - usłyszysz od architekta. Na dachu oszczędzać nie warto – będzie...

Ziemia na sprzedaż. Zakup działki budowlanej....

Zanim kupisz działkę budowlaną, sprawdź, jakie formalności cię czekają. Oferowana ziemia na sprzedaż musi...

WIDEO: Inwestorze, diabeł tkwi w szczegółach!...

W naszym serialu "Stan surowy bez błędów" opowiadamy o tym, co inwestor wiedzieć powinien. W tym odcinku:...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.