| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Instalacja antyoblodzeniowa odśnieży za Ciebie podjazd do garażu, chodnik oraz dach

Instalacja antyoblodzeniowa odśnieży za Ciebie podjazd do garażu, chodnik oraz dach

Dzięki nowoczesnej instalacji antyoblodzeniowej zimą nie trzeba odśnieżać chodnika, dachu ani podjazdu do garażu. Odpowiednio ułożone przewody grzejne towrzące system przeciwoblodzeniowy sprawią, że odśnieżanie przestanie być problemem.

Największą zmorą właścicieli posesji w okresie zimowym jest odśnieżanie podjazdu oraz wejścia do domu. Nie jest to przyjemne, zwłaszcza gdy na dworze panuje duży mróz. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest montaż instalacji antyoblodzeniowej, która sama zadba o to, by w śnieżne, mroźne dni podjazd czy chodnik prowadzący do domu nie utrudniał nam wyjazdu do pracy czy powrotu w domowe pielesze. Z kolei odpowiednie przewody grzejne ułożone w rynnach czy na połaci dachu będą odpowiadać za odsnieżanie dachu, czyli za to, aby orynnowanie nie zostało uszkodzone pod wpływem ciężaru zalegającego w nim zamarzniętego śniegu, a przechodzącym pod okapem domownikom nie zagrażały spadające sople.

WAŻNE

Na rynku jest wiele firm oferujących kompletne systemy przeciwoblodzeniowe. Ze względu na nasze bezpieczeństwo nie należy decydować się na zakup kabli grzewczych i urządzeń sterujących niewiadomego pochodzenia.

  • Wykonanie instalacji trzeba zlecić uprawnionemu elektrykowi, a na chronionym obszarze ustawić tabliczkę informującą o tym, że pod nawierzchnią znajdują się przewody pod napięciem.
  • Obwód grzewczy, tak jak każdy obwód elektryczny, należy zabezpieczyć wyłącznikiem nadmiarowoprądowym dostosowanym do typu i długości przewodów. Ochroni on system przed zwarciem lub przeciążeniem.
  • Przed porażeniem prądem elektrycznym zabezpiecza wyłącznik na prąd różnicowy 30 mA. Na każde 500 m przewodu powinien być zainstalowany jeden taki włącznik.

Podjazd i chodnik bez śniegu

Podstawą nowoczesnej instalacji antyoblodzeniowej są odpowiednie elektryczne przewody grzejne. Mogą mieć one postać luźnych kabli lub być ujęte w specjalne, gotowe do montażu maty. Do odśnieżania i odmrażania chodników oraz podjazdów zazwyczaj stosuje się maty wykonane ze specjalnych, wzmocnionych kabli grzejnych. Mogą być one układane pod betonem, asfaltem, płytami chodnikowymi, płytami piaskowca lub kostką brukową. Pracują pod napięciem 230 lub 400 V i rozgrzewają się do temperatury około 60°C. Ich instalacja jest łatwa i nie zajmuje wiele czasu – maty rozwija się z rolki z zachowaniem odpowiedniego kierunku oraz odstępów między poszczególnymi pasami.

System przeciwoblodzeniowy można wykonać także z kabli grzejnych. Długość przewodu do ogrzania chodnika i podjazdu jest uzależniona od mocy, jaką chcemy uzyskać. Kable grzejne sprawdzą się również przy zabezpieczeniu schodów. Układa się je na głębokości 5 cm pod powierzchnią stopni w minimalnych odstępach około 5-6 cm, równolegle do najdłuższego boku.

„Mózgiem” całego systemu antyoblodzeniowego jest sterownik, do którego podłączone są przewody grzejne oraz czujnik wilgotności i temperatury. Ten drugi uruchamia ogrzewanie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej ustalonego progu, i wyłączy je, kiedy osiągnie ona zaprogramowaną wartość. Z kolei czujnik wilgotności włączy system, gdy przy ujemnej temperaturze wykryje opady.

WARTO WIEDZIEĆ

Kable grzewcze przyjające oszczędzaniu energii

Do wykonywania instalacji przeciwoblodzeniowej najlepiej wybrać samoregulujące przewody grzewcze. Ich główną zaletą jest dostosowanie ilości wytwarzanego ciepła do warunków panujących w danej chwili na zewnątrz. Oznacza to, że w niskiej temperaturze grzeją mocno, pobierając odpowiednią ilość energii. Gdy temperatura powietrza wzrasta, zaczynają grzać z mniejszą mocą, zużywając odpowiednio mniej energii.

Przewody grzewcze na rzecz odśnieżania dachu

Praktycznym, sprawdzonym rozwiązaniem jest zabezpieczenie przewodami grzejnymi również rynien i połaci dachu. Roztopią one zalegający śnieg i lód, zapewniając drożność systemu rynnowego i zapobiegając uszkodzeniom konstrukcji dachu oraz elewacji. Moc cieplną przewodów montowanych w rynnach i na dachu oblicza się na metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni, uzależniając ją od strefy klimatycznej, usytuowania budynku względem stron świata, materiału, z jakiego zostały wykonane rynny oraz pokrycie dachowe, a także od rodzaju dachu – a dokładniej tego, czy jest dobrze zaizolowany. Jeśli jego izolacja jest gruba i charakteryzuje się on niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, pokrywa śnieżna będzie zalegała stosunkowo długo na całej połaci. Potrzebne więc będą przewody grzewcze o większej mocy. Układa sie je w rynnach wzdłuż ich biegu w jednym lub dwóch rzędach (w zależności od potrzeb). Przewody grzewcze na dachu układa się z kolei pętlami prowadzonymi na przemian z góry do dołu wzdłuż linii dachowej.

Autor: Tyco Thermal Controls

Zaletą systemów antyoblodzeniowych jest ich zautomatyzowanie, dzięki czemu nie musimy zarządzać ich pracą (fot. TYCO THERMAL CONTROLS).

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zasada działania i tajniki montażu elektrycznej podłogówki

Choć w Polsce popularne jest wodne ogrzewanie podłogowe, w niektórych sytuacjach lepszym wyborem...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Chcesz zadbać o dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym...

- FILM Z DOŚWIADCZEŃ: Baterie słoneczne i...

Pan Robert ogrzewa dom piecami akumulacyjnymi. By obniżyć koszt energii elektrycznej, zainstalował na dachu...

Elektryczne piece akumulacyjne - kiedy warto, jak...

Ogrzewacze akumulacyjne gromadzi ciepło i oddaje je, kiedy w pomieszczeniu spada temperatura. Tak działają...

Energooszczędny grzejnik elektryczny. Sposób na...

Chcesz mieć ogrzewanie elektryczne, ale obawiasz się wysokich rachunków za ogrzewanie? Zobacz, jakie...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.