Jak zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

2015-10-05 14:45
Drewniany taras
Autor: Andrzej Szandomirski Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie drewna na tarasie jest jego olejowanie

Drewniany taras trzeba odpowiednio zabezpieczyć na zimę, aby latem nie wymagał ponownej renowacji. Zabezpieczone drewno na tarasie będzie odporna na wilgoć i niskie temperatury – czynniki, które w zimne miesiące mogą najbardziej uszkodzić drewno.

Jaki sposób zabezpieczenia drewna na tarasie jest najlepszy?

Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie drewna na tarasie jest jego olejowanie. To praktyczna i łatwa metoda zabezpieczenia drewna na zimę, która pozwoli odpowiednio ochronić drewno przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak ujemne temperatury i duża wilgoć.

Olej ma za zadanie zaimpregnować drewnianą powierzchnię poprzez wypełnienie w niej porów, tak aby woda nie wnikała w wolne przestrzenie. Zbezpieczy to deski na tarasie przed pękaniem – zamarzająca woda w szczelinach drewna, poprzez zwiększanie swojej objętości, może powodować pękanie drewna. Skutki tego zjawisko będą widoczne latem. Olejowanie zabezpieczy również drewno przed utratą koloru. Olejowanie drewna ochroni je również przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

Warto wiedzieć

Jak sprawdzić czy drewno na tarasie jest dobrze zaimpregnowane?

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie, czy deski na tarasie zostały dobrze zaolejowane, jest przeprowadzenie testu kropli wody. Jeśli naniesiona na zaolejowaną powierzchnię odrobina wody nie wsiąka w drewno oznacza to, że taras jest odpowiednio zabezpieczony. W przeciwnym wypadku należy nałożyć dodatkową warstwę oleju.

Olejowanie drewnianego tarasu – jak przygotować powierzchnię?

Drewno na tarasie, które chcesz poddać olejowaniu musi być surowe, czyste i suche. Należy również pamiętać, że surowe drewno należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym i odpylić, aby pod olej nie dostały się drobinki drewna. Jeżeli deski tarasowe są pomalowane farbą lub lakierem to należy pozbyć się tej warstwy przed rozpoczęciem olejowania – olej nakłada się na surowe drewno. Podobnie należy postępować z drewnem starym i zszarzałym – należy je wyczyścić papierem ściernym ze wszelkich łuszczących się elementów.

Przygotowanie tarasu do olejowania

Jak nakładać olej na drewniany taras?

Olej należy nakładać pędzlem, równomiernie na całej powierzchni desek. Następnie należy poczekać aż wszystko się wchłonie. Jeżeli drewno było już wcześniej olejowane to jedna warstwa nowego oleju powinna wystarczyć. Jeżeli jednak olejowanie wykonujesz pierwszy raz to musisz drewno pomalować minimum dwa razy, a czasem nawet 3.

Jeżeli nałożysz za dużo oleju to nadmiar musisz usunąć zanim olej się wchłonie i wyschnie – czyli nie po czasie dłuższym niż 15-30 minut. Pamiętaj, że zaschnięte resztki oleju są bardzo trudne do usunięcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE