| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominki z systemem DGP. Wyjaśniamy, jak to działa w praktyce

Kominki z systemem DGP. Wyjaśniamy, jak to działa w praktyce

Kominek skupia domowników, wprowadza do wnętrza ciepło oraz przytulne światło. Jednak dzięki zamontowaniu dodatkowo systemu DGP (dystrybucji gorącego powietrza) kominek stanie się wydajniejszy, ogrzeje wiele pomieszczeń w domu i pozwoli na większą oszczędność.

Dlaczego warto mieć system DGP

System dystrybucji gorącego powietrza wraz z montażem to wprawdzie wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, lecz płynące z niego korzyści sprawiają, że inwestorzy, którzy decydują się na montaż kominka z wkładem zamkniętym, często wzbogacają go o instalację rozprowadzającą ciepło.

Dobrze zaplanowany system DGP pozwala nie tylko skutecznie wykorzystać zalety kominka, ale także znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu wyposażonego w inne źródła ciepła (zasilane droższym niż drewno paliwem). Zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre, będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i w okresie, kiedy niska temperatura nie stanie się zbyt dokuczliwa, ogrzewać dom drewnem.

Kominek z DGP to źródło ciepła praktycznie niezależne od dostaw energii – w przypadku ewentualnej awarii prądu czy przerwy w dostawach gazu nie będziemy skazani na przebywanie w wychłodzonych pomieszczeniach. Wystarczy, że rozpalimy ogień. Zaletą ogrzewania kominkowego jest bowiem szybki wzrost temperatury – ciepło odczujemy już po upływie kilku minut.

Jakie są wady ogrzewania kominkowego z DGP

Decydując się na ogrzewanie kominkowe, należy liczyć się z tym, że będzie ono wymagało od nas nadzoru i uzupełniania na bieżąco dość szybko spalającego się drewna. Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której dom nie będzie ogrzewany przez dłuższy czas (np. podczas rodzinnego wyjazdu na urlop), wszystkie przegrody oraz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach pozostaną zimne jeszcze długo po napaleniu w kominku.

Ogrzewanie kominkowe z systemem dystrybucji ciepłego powietrza nie rozwiąże również problemu podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Z tego względu lepiej nie traktować go jako głównego źródła ogrzewania domu, lecz tylko jako uzupełnienie podstawowej instalacji cieplnej.

System DGP - jak to działa?

Kiedy zdecydować się na instalację

Najlepiej, jeżeli decyzja o instalacji kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza zostanie podjęta jeszcze na etapie projektowania domu. Wówczas będzie możliwe optymalne usytuowanie kominka oraz odpowiednie rozmieszczenie wszystkich przewodów dystrybucyjnych.

W sprzedaży dostępne są także gotowe projekty domów, w których źródłem ciepła jest kominek z podłączonym DGP. Oczywiście w system dystrybucji gorącego powietrza można wyposażyć również już istniejący dom. Wiąże się to jednak z dodatkowymi utrudnieniami – taka inwestycja będzie wymagała wykonania projektu technicznego uwzględniającego liczbę, powierzchnię i rozmieszczenie pomieszczeń, które będziemy chcieli w ten sposób dogrzewać.

Jaki system w jakim domu

W wysokich oraz wąskich domach o niewielkiej powierzchni sprawdzi się system rozprowadzający ciepłe powietrze w sposób grawitacyjny. Umożliwia on ogrzanie jedynie pomieszczeń przylegających do tego z kominkiem lub znajdujących się bezpośrednio nad nim. Wynika to z faktu, że grawitacyjnie powietrze może być transportowane w poziomie na odległość 3 m.

Jeśli będziemy chcieli jednocześnie ogrzać pomieszczenie przyległe do kominka i znajdujące się piętro wyżej, musimy liczyć się z tym, że większość ogrzanego powietrzabędzie zawsze docierać do pomieszczenia zlokalizowanego najwyżej. Ponadto, aby ograniczyć opory powietrza w systemie grawitacyjnym, z kominka do każdego nawiewnika należy poprowadzić osobny kanał dystrybucyjny.

Zaletą instalacji z grawitacyjnym obiegiem powietrza jest całkowita niezależność od innych niż wkład kominkowy źródeł energii.

Jeśli nasz dom jest rozległy, lepszym rozwiązaniem będzie mechaniczne rozprowadzanie powietrza. W tym przypadku przepływ powietrza jest wymuszany wentylatorem (turbiną) napędzanym silnikiem elektrycznym. Bez znaczenia jest usytuowanie ogrzewanych pomieszczeń, a także przebieg kanałów pionowych: odpowiednio dobrany wentylator lub – jeśli istnieje taka potrzeba – wentylatory przetłoczą powietrze w każdy zakątek domu. Wykorzystanie turbin umożliwia także regulację ilości dostarczanego do pomieszczeń ciepłego powietrza, a co za tym idzie, kontrolę temperatury.

WARTO WIEDZIEĆ

Zamknięte palenisko

Aby ogrzewanie kominkowe z DGP było efektywne, kominek trzeba wyposażyć w nowoczesny zamykany wkład o minimalnej mocy 11 kW. Parametry grzewcze wkładu powinny być dostosowane do powierzchni domu. Kominek z zamkniętym wkładem umożliwia regulację prędkości spalania, co z kolei pozwala na zapobieganie przegrzewaniu się pomieszczeń. Dzięki temu wydłuża się czas spalania drewna i w efekcie ogranicza zużycie paliwa. Warto zainwestować w dobry wkład kominkowy – o długim czasie palenia przy jednokrotnym załadunku drewna.

Jaką turbinę i przewody wybrać

Do wyboru mamy dwa rodzaje turbin – podciśnieniowe i nadmuchowe. Te pierwsze instaluje się poza wkładem kominkowym – na przykład na poddaszu. Mają one dużą przepustowość – są w stanie rozprowadzić ogrzane powietrze do około dziesięciu pomieszczeń. Turbiny nadmuchowe to urządzenia na zimne powietrze. Umieszcza się je pod wkładem kominkowym. Mają mniejszą wydajność niż turbiny podciśnieniowe.

Do rozprowadzania powietrza stosuje się najczęściej przewody aluminiowe, których średnica może wynosić od 100 do 160 mm. Dłuższe odcinki przewodów powinny być wykonane z blachy stalowej i zakończone giętkimi odcinkami (tzw. fleksami). Wszystkie kanały powietrzne należy zaizolować termicznie. Izolacja nie tylko ograniczy straty ciepła i stłumi hałas, ale także zapobiegnie skraplaniu pary wodnej na ścianach kanałów.

Gdzie poprowadzić przewody

Jeśli system rozprowadzający ciepło z kominka ma być instalowany w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym, nie ma problemu z ulokowaniem przewodów dystrybucyjnych i mechanizmu napędzającego powietrze w ruch. Wszystkie te elementy można zlokalizować na poddaszu, a wyloty ciepłego powietrza zainstalować w suficie. Przewody wentylacyjne przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia mogą powodować straty ciepła, dlatego warto pomyśleć o ich dodatkowej izolacji termicznej.

Jeśli nie możemy skorzystać z takiego rozwiązania, a mamy do dyspozycji piwnicę, przewody i turbinę można zlokalizować właśnie w tym miejscu. Ciepłe powietrze będzie przedostawało się do pomieszczeń kratkami wylotowymi zainstalowanymi przy podłodze. Jeżeli przewody muszą być poprowadzone w pomieszczeniach użytkowych, konieczne jest ich zabudowanie. Często stosowanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest umieszczanie przewodów między stropem a sufitem podwieszanym z płyt gipsowo-kartonowych.

Jakie nawiewniki wybrać i gdzie je zamontować

Wybierając nawiewniki, należy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale również jakością i wielkością. Zbyt małe lub z niestabilnie zamocowanymi elementami mogą powodować powstawanie hałasu. Najlepiej wybrać nawiewniki z przesłoną do regulacji nawiewu ciepłego powietrza. Należy jednak zwrócić uwagę, czy mają zabezpieczenie przed całkowitym zamknięciem cyrkulacji powietrza, co mogłoby doprowadzić do przegrzania się i uszkodzenia wkładu kominkowego.

Do wyboru mamy kratki ścienne i anemostaty. Te pierwsze mocuje się najczęściej w ścianie pod sufitem, anemostaty – w suficie. Planując ich rozmieszczenie, należy zadbać o to, aby nie nawiewały ciepłego powietrza prosto na głowy mieszkańców. Nawiewników nie instaluje się w kuchniach, łazienkach, toaletach oraz garderobach, w których znajdują się kratki wentylacyjne wywiewne. W pomieszczeniach tych bowiem powinno być utrzymane podciśnienie, aby pochodzące z nich zapachy i wilgoć nie przedostawały się do pozostałych części domu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kominek czy koza - wybieraj świadomie. Artykuł do...

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.