| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek gazowy nie zawsze musi mieć komin
Jak zamontować kominek gazowy w salonie?

Kominek gazowy nie zawsze musi mieć komin

Kominek w domu nie zawsze musi posiadać komin z prawdziwego zdarzenia. Jeśli wybierzesz kominek gazowy to - pod pewnymi warunkami - możesz zrezygnować z budowania komina. Przekonaj się, kiedy jest to możliwe i jakie warunki należy spełnić.

Autor: Marcin Czechowicz

Kominek gazowy z kominem lub bez

Autor: Andrzej Szandomirski

Kominek gazowy z kominem lub bez

Według przepisów budowlanych kominek gazowy musi być podłączony do sprawnie działającego komina, który – podobnie jak kominy odprowadzające spaliny z innych urządzeń gazowych – powinien mieć wkład ze stali kwasoodpornej. Od tej zasady jest jednak jedno odstępstwo - podłączenie do komina nie jest konieczne, jeśli zdecydujemy się na kominek z zamkniętą komorą spalania. Przy takiej konstrukcji kominek nie jest bowiem połączony z kominem, tylko wyposażony w przewód powietrzno-spalinowy, wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku. Za pomocę tego przewodu spaliny wyrzucane są poza budynek, zaś z zewnątrz pobierane jest powietrze potrzebne do spalania. Takie kominki są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie jest gaz, ale nie można korzystać z tradycyjnego komina. Czy prawo budowlane przewiduje jakieś specjalne obostrzenia dla takich urzadzeń gazowych? Nie do końca. Prawo dopuszcza instalowanie urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania i z wyrzutem spalin przez ścianę (bez konieczności budowy komina) – do 21 kW w domach jednorodzinnych i do 5 kW w wielorodzinnych. Kominki gazowe mają najczęściej moc 2,5-4,5 kW.

Kominek gazowy - jak wykonać podłączenie?

Do kominka gazowego musi być oczywiście doprowadzony gaz (może to być gaz ziemny lub płynny – ze zbiornika), dlatego zanim kupi się kominek, trzeba sprawdzić (na przykład spytać projektanta domu lub instalatora), czy możliwe jest doprowadzenie instalacji gazowej do pomieszczenia, w którym zwykle takiej instalacji się nie robi (pokoju dziennego, jadalni); zwłaszcza że zgodnie z przepisami instalacja gazowa powinna być prowadzona po wierzchu ściany. W nowo budowanych domach nie powinno być z tym większego problemu. Gorzej w starych – remontowanych. Kominek powinien być podłączony do instalacji gazowej przez uprawnioną osobę. Gdy urządzenie podłączone jest prawidłowo do komina i instalacji gazowej, jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Kominki gazowe zwykle nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Płomień zapala się zapalarką zasilaną z baterii lub mechaniczną.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...