| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek gazowy nie zawsze musi mieć komin
Jak zamontować kominek gazowy w salonie?

Kominek gazowy nie zawsze musi mieć komin

Kominek w domu nie zawsze musi posiadać komin z prawdziwego zdarzenia. Jeśli wybierzesz kominek gazowy to - pod pewnymi warunkami - możesz zrezygnować z budowania komina. Przekonaj się, kiedy jest to możliwe i jakie warunki należy spełnić.

Autor: Marcin Czechowicz

Kominek gazowy z kominem lub bez

Autor: Andrzej Szandomirski

Kominek gazowy z kominem lub bez

Według przepisów budowlanych kominek gazowy musi być podłączony do sprawnie działającego komina, który – podobnie jak kominy odprowadzające spaliny z innych urządzeń gazowych – powinien mieć wkład ze stali kwasoodpornej. Od tej zasady jest jednak jedno odstępstwo - podłączenie do komina nie jest konieczne, jeśli zdecydujemy się na kominek z zamkniętą komorą spalania. Przy takiej konstrukcji kominek nie jest bowiem połączony z kominem, tylko wyposażony w przewód powietrzno-spalinowy, wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku. Za pomocę tego przewodu spaliny wyrzucane są poza budynek, zaś z zewnątrz pobierane jest powietrze potrzebne do spalania. Takie kominki są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie jest gaz, ale nie można korzystać z tradycyjnego komina. Czy prawo budowlane przewiduje jakieś specjalne obostrzenia dla takich urzadzeń gazowych? Nie do końca. Prawo dopuszcza instalowanie urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania i z wyrzutem spalin przez ścianę (bez konieczności budowy komina) – do 21 kW w domach jednorodzinnych i do 5 kW w wielorodzinnych. Kominki gazowe mają najczęściej moc 2,5-4,5 kW.

Kominek gazowy - jak wykonać podłączenie?

Do kominka gazowego musi być oczywiście doprowadzony gaz (może to być gaz ziemny lub płynny – ze zbiornika), dlatego zanim kupi się kominek, trzeba sprawdzić (na przykład spytać projektanta domu lub instalatora), czy możliwe jest doprowadzenie instalacji gazowej do pomieszczenia, w którym zwykle takiej instalacji się nie robi (pokoju dziennego, jadalni); zwłaszcza że zgodnie z przepisami instalacja gazowa powinna być prowadzona po wierzchu ściany. W nowo budowanych domach nie powinno być z tym większego problemu. Gorzej w starych – remontowanych. Kominek powinien być podłączony do instalacji gazowej przez uprawnioną osobę. Gdy urządzenie podłączone jest prawidłowo do komina i instalacji gazowej, jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Kominki gazowe zwykle nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Płomień zapala się zapalarką zasilaną z baterii lub mechaniczną.

Przeczytaj dodatkowo:
Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

WIDEO: Czy w domu pasywnym może być kominek?

Czym ogrzewać dom pasywny, który w zasadzie powinien ogrzewać się ciepłem od słońca i ciepłem...

Kominek czy koza - wybieraj świadomie. Artykuł do...

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.