| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do palenia w kominku?

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do palenia w kominku?

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być drewno kominkowe? Jak je odpowiednio składować?

Jakie drewno wybrać do kominka - liściaste czy iglaste?

Drewno opałowe powinno być przede wszystkim zdrowe, wolne od smół i żywic.

Największą wartość opałową ma drewno liściaste. Drzewa takie jak buk, brzoza i dąb to gatunki, które długo się palą i wytwarzają najwyższą temperaturę.

Gatunki iglaste nie nadają się do palenia w piecu ani kominku, ponieważ wytwarzają dużo dymu i sadzy. Jeśli jednak z jakiś powodów masz już przygotowane drewno iglaste dobrym pomysłem będzie wymieszanie go z gatunkami liściastymi.

WAŻNE! Do palenia w kominkach nie nadają się elementy drewniane, które były impregnowane, lakierowane lub pomalowane jakimkolwiek innym chemicznym preparatem.

Jak uzyskać największą wartość opałową drewna?

Aby uzyskać jak największą wartość opałową drewna, należy je sezonować od roku do dwóch lat.

Zaraz po ścięciu drewno ma w sobie od 50 do 70% wody, po sezonowaniu jego wilgotność spada do 15-20%. Drewno z dużą zawartością wody daje mało ciepła, źle się pali i dymi.

WARTO WIEDZIEĆ

Brzoza, buk, a może jesion?

  • Brzoza - łatwo płonie, nawet jeśli była krótko sezonowana, ale dość szybko się spala. Daje ładny, równy płomień, ma wyjątkowo mało substancji smolistych. Odznacza się średnią wartością opałową.
  • Buk - spala się spokojnie i długo. Ma wysoką wartość opałową, daje dużo ciepła.
  • Dąb - pali się powoli i bardzo długo. Zawiera garbniki o przyjemnym gorzkim zapachu, które są uwalniane w trakcie spalania. Nadaje się do wędzenia potraw. Ma wysoką wartość opałową, daje dużo ciepła. 
  • Drzewa owocowe - palą się powoli równym płomieniem. Wydzielają miły aromat. Drewno jabłoni, gruszy i wiśni jest wykorzystywane do wędzenia potraw.
  • Grab - jego drewno jest uważane za najlepsze na opał (najwyższa wartość opałowa). Spala się bardzo wolno. Nie tworzy okazałego płomienia, ale daje dużo ciepła. 
  • Jesion - choć pali się długo i daje dużo ciepła, rzadko jest stosowany jako materiał opałowy. Słabo się łupie, więc trudno go pociąć na szczapy. 
  • Olcha - źle się pali, jeśli nie jest dostatecznie wysuszona. Jej drewno jest natomiast uważane za jedno z najlepszych do wędzenia. Dodaje potrawom aromatu i poprawia ich kolor.
  • Topola - (między innymi biała i osika). Ma bardzo niską wartość opałową i daje mało ciepła. Wilgotna nie płonie wcale, wysuszona – spala się bardzo szybko, dlatego nadaje się na podpałkę.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak składować drewno na opał?

Drewno na opał należy składować przez okres minimum roku. Najlepiej w miejscu suchym i zadaszonym, aby nie dopuścić do procesu gnicia. Porąbane drewno powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację i przewiew.

Dzięki właściwemu przechowywaniu drewna będziesz mógł w pełni wykorzystać jego wartość opałową.

WAŻNE

Bezpieczne cięcie i rąbanie drewna

Cięcie i rąbanie drewna to czynności niebezpieczne, to także praca, przy której łatwo o kontuzję. Pilarki łańcuchowe bardzo ułatwiają i przyspieszają pracę, ale w pewnych okolicznościach mogą być groźne dla użytkownika. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną. Podstawowym wyposażeniem powinny być spodnie z wkładką chroniącą ciało przed zranieniem. Oprócz tego powinieneś pamiętać o okularach ochronnych, aby żaden odłamek drewna nie uszkodził oczu i ochronnikach słuchu pochłaniających hałas. Uzupełnieniem stroju będą solidne, zabudowane buty i rękawice ochronne.

Jak palić w kominku? Najważniejsze zasady

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie tylko... Jak wykorzystać nadwyżkę ciepła?

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kominek czy koza - wybieraj świadomie. Artykuł do...

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....