Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » W sieci przewodów elektrycznych

W sieci przewodów elektrycznych

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna to podstawa. Powinna być bezpieczna dla użytkowników, sprawna, a także niewidoczna i praktyczna.

Instalacja elektryczna: na początek dobry projekt

Aby rozprowadzić prąd w domu, należy sporządzić projekt instalacji elektrycznej. Jego wykonanie zleca się osobie z uprawnieniami w zakresie projektowania instalacji. Gdy kupujemy gotowy projekt domu, taka instalacja jest już w nim zawarta. Czasami okazuje się, że nie do końca się z nią zgadzamy – wówczas możemy dokonać modyfikacji w porozumieniu z projektantem.

Planując instalację, należy wziąć pod uwagę liczbę i rodzaj odbiorników prądu, z których będziemy korzystać, a także ich rozmieszczenie. Pozwoli to odpowiednio podzielić instalację elektryczną na kilkanaście obwodów. Podłączenie odbiorników do osobnych obwodów sprawi, że awaria jednego z nich nie wpłynie na pracę pozostałych. Należy również przemyśleć sposób oświetlenia ogrodu, tarasu, wjazdu do garażu czy wejścia do domu. Koszt instalacji wieloobwodowej zależy od ilości obwodów, dlatego warto dobrze zaplanować ich liczbę.

Obwody elektryczne i rozdzielnice

Zgodnie z przepisami w jednym obwodzie nie powinno znajdować się więcej niż 10 gniazd wtykowych lub 20 punktów oświetleniowych. Aby system instalacji elektrycznej podzielić na obwody elektryczne, potrzebna jest tablica rozdzielcza, czyli skrzynka z zamontowanymi w jej wnętrzu bezpiecznikami, wyłącznikami, przekaźnikami i inną aparaturą nadzorującą. Możemy ją zamontować na ścianie lub w jej wnęce.

Wielkość rozdzielnicy zależy od stopnia rozbudowania instalacji – zazwyczaj w domach jednorodzinnych montuje się rozdzielnice 24- lub 36-modułowe. Powinna być ona zaprojektowa w taki sposób, aby w przyszłości można było podłączyć do niej nowe obwody. Rozdzielnicę umieszcza się w łatwo dostępnym miejscu (np. w holu czy wiatrołapie) na wysokości około 1,4 m. Nie należy jej obudowywać, zwłaszcza elementami łatwopalnymi.

Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Prowadzi się je do puszek liniami prostymi, równoległymi do sufitu i naroży ścian. Dzięki temu po ich przykryciu będziemy znali rozmieszczenie kabli i unikniemy uszkodzenia instalacji podczas wiercenia otworów w ścianach. Mimo to warto mieć pod ręką schemat instalacji.

  • Przewody ukryte pod tynkiem. Stosuje się przewody okrągłe, umieszczane w karbowanych rurkach. Wymagają one wykucia bruzd, jednak w przyszłości pozwolą na wymianę przewodów bez ponownego kucia ścian (nowy kabel można przeciągnąć przez rurkę).
  • Umieszczone w tynku. Taką instalację montuje się w miarę szybko. Płaskie przewody wielożyłowe układa się na murze i przykrywa tynkiem. Instalację wtynkową stosuje się zwykle w budynkach, w których grubość tynku będzie wynosiła co najmniej 2 cm. W przypadku awarii przewodu ukrytego w tynku będziemy musieli wykuwać bruzdę na całej długości uszkodzonego odcinka.
  • Ukryte w listwach lub kanałach. Ten sposób sprawdza się, gdy nie znamy jeszcze rozmieszczenia odbiorników. Listwy lub kanały mocuje się na ścianach, przy podłogach i sufitach, a także wokół ościeżnic drzwi.
Autor: Piotr Mastalerz

Obwody elektryczne w kuchni powinny być osobne dla chłodziarko-zamrażarki, kuchenki elektrycznej, gniazd wtykowych i oświetlenia...

Autor: Andrzej Szandomirski

Instalacja elektryczna w łazience wymaga specjalnych zabezpieczeń

WARTO WIEDZIEĆ

Ile obwodów elektrycznych wydzielić w domu?

Osobne obwody należy zaplanować przede wszystkim:

  • w kuchni i łazience – osobne dla chłodziarko-zamrażarki, kuchenki elektrycznej, pralki, układu automatyki kotła c.o. lub ogrzewania elektrycznego, gniazd wtyczkowych, oświetlenia;
  • w pokojach – dla komputera i drukarki, odkurzacza centralnego, gniazd wtyczkowych, oświetlenia;
  • w pomieszczeniu centrali alarmowej;
  • w garażu – dla bramy z napędem elektrycznym, oświetlenia, gniazd wtyczkowych;
  • na posesji – dla oświetlenia zewnętrznego, bramy z napędem elektrycznym, domofonu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Płacisz wysokie rachunki za prąd? Przeczytaj, jak...

Zmiana dostawcy energii elektrycznej to wbrew pozorom nie jest trudna sprawa. Każdy kto mieszka w domu jedno...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Wykorzystanie systemów w inteligentnych domach:...

Nowoczesna technologia jest coraz częściej obecna w naszych domach i mieszkaniach. Zarządzanie tymi...

Nowa generacja osprzętu elektrycznego - seria...

Generacja R. to nowa seria łączników i gniazd. Osprzęt elektryczny został rozbudowany o trzy nowe...

Nowoczesny osprzęt elektryczny: gniazda...

Gniazda multimedialne przeznaczone są do czterech różnych zastosowań. Dzięk nim uporasz się z...

Bezpieczne instalacje elektryczne w domu -...

Energia elektryczna to medium, bez którego nikt nie potrafi sobie wyobrazić dzisiaj...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.