| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Jak dobrać moc grzejnika? Kiedy kupić do pokoju grzejnik o większej mocy?

Jak dobrać moc grzejnika? Kiedy kupić do pokoju grzejnik o większej mocy?

Dobrze dobrany grzejnik ma zapewniać komfortową temperaturę w pomieszczeniu nawet w największe mrozy. Jak zatem dobrać jego moc? Kiedy powinno się kupić do pokoju grzejnik o większej mocy niż obliczona? Jakie skutki może mieć zamontowanie w pokoju grzejnika o zbyt małej mocy?

Moc grzejnika określa projektant instalacji

Grzejnik powinien pokrywać zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Parametry grzejnika, czyli jego moc, oblicza projektant instalacji grzewczej, uwzględniając, oprócz strat ciepła w pomieszczeniu, temperaturę czynnika grzejnego (wody) zasilającego grzejniki.

Projektant określa odpowiednią wielkość grzejników, biorąc pod uwagę dostępne miejsce i możliwość rozmieszczenia grzejników (czy są przy ścianie zewnętrznej), a także określa nastawę regulacyjną na zaworze termostatycznym zamontowanym przy grzejniku.

Moc grzejników możemy odczytać z projektu instalacji c.o.

Gdy nie masz projektu instalacji

Jeśli nie masz powyższych danych, wówczas moc i wielkość grzejników przyjmuje się zgodnie ze wskaźnikami odnoszącymi się do powierzchni lub kubatury pomieszczenia, ale trzeba pamiętać, że są to wartości szacunkowe.

Jakie mogą wynikać z tego problemy?

Grzejnik, który ma za małą moc, nie będzie w stanie zapewnić komfortu cieplnego w pomieszczeniu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do obliczeniowej (czyli na przykład –20oC w okolicach Warszawy). Ale ile takich mroźnych dni jest w roku? Z kolei zbyt duży grzejnik zabiera więcej miejsca, więcej kosztuje i trudniej go wyregulować hydraulicznie.

Moc grzejnika a parametry instalacji

Warto wiedzieć, że moc grzejnika zależy od parametrów wody w instalacji. Ten sam grzejnik będzie miał większą moc, gdy pracuje w instalacji o parametrach pracy 90/70oC (temperatura zasilenia/temperatura powrotu) niż gdyby pracował w instalacji 70/50oC.

Obniżenie parametrów pracy instalacji grzewczej jest wskazane z uwagi na specyfikę nowoczesnych źródeł ciepła, na przykład kotłów kondensacyjnych, które mają zdecydowanie większą sprawność wytwarzania ciepła, ale wymagają niższej temperatury pracy instalacji.

Moc grzejnika a wymiary

Warto zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie.

Po pierwsze: przy takich samych parametrach pracy instalacji grzewczej grzejniki mogą mieć różną moc, choć mają takie same wymiary. Zależy to od ich typu, na przykład grzejniki stalowe płytowe oferowane są w trzech wariantach grubości – jedno-, dwu- i trzypłytowe. Im więcej płyt, tym więcej ciepła może przekazywać do pomieszczenia.

Po drugie: grzejniki mogą mieć taką samą moc, choć mają inne wymiary. W ofercie producentów można znaleźć po kilka wariantów grzejników o tej samej mocy. Mogą być niskie a długie albo krótkie i wysokie. Dzięki temu łatwo dopasować wielkość grzejnika do miejsca pod oknem, gdzie ma być zamontowany. Ważne jest bowiem, by zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół niego. Trzeba pozostawić przynajmniej 7,5 cm nad podłogą i pod parapetem. Jednocześnie najładniej wyglądają grzejniki proporcjonalne do wielkości ściany pod parapetem.

Kiedy trzeba zwiększyć moc grzejnika

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których obliczoną moc grzejników trzeba zwiększyć. Będzie to konieczne, gdy zmieni się lokalizację grzejnika w stosunku do tego, co planowano i nie ustawi się go pod oknem przy ścianie zewnętrznej. Również inne zmiany w projekcie mające wpływ na zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń, jak na przykład zwiększenie powierzchni przeszkleń, wymaga zwiększenia mocy grzejników.

Kolejna sytuacja wymagająca zwiększenia powierzchni grzejnika, to jego obudowanie. Jeśli chcemy zabudować grzejnik (mimo, że nie jest to zalecane), trzeba to uwzględnić przy określaniu jego mocy. W skrajnych przypadkach musi być ona większa nawet o połowę.

O 10-15% zwiększa się moc grzejników, gdy mają być wyposażone w przygrzejnikowe zawory termostatyczne, a nie było to wcześniej planowane.

Oglądaj też: Jak bez pomocy fachowca odpowietrzyć grzejnik

Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Zapowietrzona instalacja centralnego ogrzewania:...

Zapowietrzone grzejniki nie nagrzewają się prawidłowo, przez co pomieszczenia nie są odpowiednio ogrzane....

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.