| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Jak wykorzystać alarm w systemie inteligentnego domu?

Jak wykorzystać alarm w systemie inteligentnego domu?

Alarm w domu inteligentnym może służyć nie tylko do ochrony przed złodziejami. W działaniu automatyki domowej można go wykorzystać na przykład do sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją lub wentylacją. Sprawdź, do czego jeszcze może się przydać alarm zintegrowany z inteligentnymi instalacjami.

Żeby system zarządzania domowymi instalacjami mógł samoczynnie przeprowadzać powierzone mu zadania, potrzebne mu są informacje o stanie urządzeń, których działaniem steruje, i na przykład o naszym położeniu, od którego zależy, w jaki sposób mają działać. Dostarczają ich różnego rodzaju czujniki stosowane także w instalacjach alarmowych. Zatem jeżeli mamy alarm, możemy go wykorzystać do realizowania funkcji domu inteligentnego.

Alarm do sterowania ogrzewaniem

Czujniki magnetyczne (kontaktronowe) montowane w oknach lub drzwiach w celu wykrycia ich otwarcia i wzbudzenia alarmu mogą posłużyć do sterowania urządzeniami grzewczymi. Działanie grzejnika znajdującego się pod otwartym oknem jest przyczyną znacznych strat energii, bo dostarczane przez niego ciepło jest od razu tracone, gdy podgrzewane powietrze wypływa na zewnątrz. Dlatego na czas wietrzenia pomieszczeń przepływ wody przez grzejnik powinien być wstrzymywany. Dzięki czujnikom kontaktronowym tę funkcję łatwo zautomatyzować – otwarcie okna spowoduje wysłanie sygnału do siłownika (zastosowanego zamiast zwykłej głowicy termostatycznej), który zamknie zawór grzejnikowy, a w chwili zamknięcia okna go otworzy. W podobny sposób od otwarcia okien można uzależnić działanie klimatyzacji albo wentylacji mechanicznej.

Alarm do sterowania bramą i innymi instalacjami

Centralę alarmową można wykorzystać także do sterowania bramami garażową i wjazdową. Przed wyjściem z domu nie trzeba wtedy szukać pilota, żeby je otworzyć. Zresztą pilot w ogóle nie jest potrzebny, bo może go zastąpić smartfon – dzięki temu nosi się ze sobą mniej przedmiotów. Gdy ktoś nie chce go wyjmować z kieszeni, może włączyć GPS, a wtedy brama otworzy się samoczynnie, kiedy będzie się do niej zbliżał (za to bateria w telefonie z włączonym GPS-em szybko się rozładuje).
Jeśli centrala umożliwia przyporządkowanie każdemu użytkownikowi innego hasła wpisywanego w celu wyłączenia czuwania, można to wykorzystać do realizacji różnych scenariuszy przewidzianych dla każdego z nich. Na przykład gdy do domu wracają dzieci, wpisując swój kod do alarmu, włączają jednocześnie w swoim pokoju komputer lub konsolę do gier i wybraną muzykę z domowego odtwarzacza mp3. Naszemu wejściu może natomiast towarzyszyć włączenie czajnika z wodą na herbatę i telewizora z ustawionym kanałem informacyjnym.

WARTO WIEDZIEĆ

Kontrola domu przez telefon

Telefon przydaje się też do odbierania informacji przekazywanych przez centralę alarmową. Możemy na przykład dowiedzieć się, że dzieci wróciły ze szkoły – centrala rozpozna je po kodzie, którym wyłączyły alarm (każdemu użytkownikowi można przyporządkować inny). Na ekranie smartfona wyświetli się nam obraz z wideofonu, gdy ktoś zadzwoni do drzwi. W każdej chwili będziemy mogli sprawdzić, co się dzieje w domu, dzięki podglądowi obrazu z zainstalowanych w nim kamer. Czujki dymu, gazu lub wody sprawią, że alarm będzie mógł nas poinformować o pożarze, wycieku gazu albo domowej powodzi, zawiadamiając o nich jednocześnie odpowiednie służby.

Jakie funkcje systemu alarmowego najlepiej ochronią Twój dom przed włamaniem?

Kiedy dom jest pozostawiony bez opieki, przyciąga złodziei, a nawet najkrótsza nieobecność...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny manipulator SATEL

Manipulator dotykowy INT-TSG to coś więcej niż obsługa alarmu. Manipulator służy do obsługi różnych...

Bezpieczny dom inteligentny. Sposób na skuteczną...

Bezpieczny dom to dom inteligentny. System domu inteligentnego potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony...

Dom bezpieczny podczas urlopu. Jak ustrzec dom...

Wyjeżdżasz na urlop, by odpocząć i wreszcie o siebie zadbać. Nie zapomnij też zadbać o swój dom, by po...

Systemy zabezpieczeń do domu: poznaj inteligentne...

Alarm montuje się oczywiście po to, żeby informował o powstaniu zagrożenia. Są jednak systemy, które...

Inteligentny dom. Systemy sterowania urządzeniami...

To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy szereg zabezpieczeń...

Detektor ruchu w systemie alarmowym, czyli jak...

Czujki ruchu są podstawowym elementem systemów alarmowych zarówno przewodowych, jak i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.