| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Inteligentne instalacje na bazie alarmu. Czym może sterować centrala alarmowa?

Inteligentne instalacje na bazie alarmu. Czym może sterować centrala alarmowa?

Centrala alarmowa może sterować całą domową automatyką. Takie rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne niż kilka oddzielnych systemów do domu inteligentnego. Ile będzie kosztowało sterowanie domem za pomocą centrali alarmowej? Wycenę przygotowała firma Satel.

Podstawą jest zaawansowana centrala alarmowa INTEGRA, która oprócz elementów systemu alarmowego może obsługiwać także napędy rolet, bram oraz włączać i wyłączać zraszacze, światło oraz inne urządzenia elektryczne. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i wygodne w porównaniu z oddzielnymi systemami do automatyki.

Rolety

Automatyczne opuszczanie i podnoszenie rolet okiennych z napędem elektrycznym jest możliwe dzięki ekspanderom wyjść i wejść INT-IORS – jeden może obsłużyć do czterech rolet. Warto do nich dokupić czujki magnetyczne S-1 wzbudzające alarm w razie próby siłowego otwarcia.

Bramy

Do sterowania bramą za pośrednictwem centrali alarmowej można wykorzystać jedno z jej wyjść do kontroli obwodów niskoprądowych. Jeżeli brama jest sterowana bezprzewodowo i chce się uniknąć prowadzenia kabla łączącego napęd z centralą, stosuje się kontroler ACU-250, bezprzewodowy ekspander wejść i wyjść przewodowych z zasilaczem ACX-201 i pilot zdalnego sterowania APT-100. Za pomocą jednego pilota można sterować różnymi urządzeniami, na przykład bramą garażową i wjazdową, zraszaczami, włączaniem i wyłączaniem alarmu.

Oświetlenie i gniazda

Do automatycznego wyłączania wybranych odbiorników prądu w chwili aktywowania alarmu i włączania ich po powrocie do domu są potrzebne ekspandery wyjść przekaźnikowych INT-ORS. Jeden obsługuje do ośmiu obwodów elektrycznych. Sterowanie nimi może być także zdalne.
Automatyczne wyłączanie urządzeń elektrycznych, kiedy ich działanie przestaje być potrzebne, pomaga oszczędzać energię, co przekłada się na domowy budżet. System może się przyczynić także do zwiększenia bezpieczeństwa, bo można go wykorzystać do symulacji obecności domowników, by zmylić potencjalnego włamywacza.

Podlewanie ogrodu

Automatyczne podlewanie ogrodu przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Centrala INTEGRA może wtedy uruchamiać zraszacze w zaprogramowanym czasie. Wystarczą do tego moduł INT-ORS oraz elektrozawór 230 V otwierający i odcinający dopływ wody. 

Dodatkowa ochrona

W razie wykrycia ulatniającego się gazu system alarmowy może odciąć jego dopływ i uruchomić wentylację, a gdy na podłodze w kuchni lub łazience pojawi się woda, zamknie główny zawór. Są do tego potrzebne moduł INT-ORS, elektozawory gazowy i wodny, czujka gazu DG-1 oraz czujka zalania wodą FD-1.

Sterowanie i powiadamianie

Wygodną obsługę systemu umożliwia manipulator graficzny z ekranem dotykowym – INT-TSG o przekątnej 4,3” (cena 920 zł) albo INT-TSI o przekątnej 7” (cena 1350 zł). Można też korzystać ze zdalnego sterowania za pomocą smartfona, tabletu lub komputera – jest do tego potrzebny moduł komunikacyjny ETHM-1 Plus (cena 517 zł).
Dzięki modułowi GSM-LT1 (cena 491 zł) powiadomienia o zaistniałym zdarzeniu otrzymuje się w postaci SMS-a – taka szybka informacja pozwala uniknąć niepotrzebnych szkód i zminimalizować straty materialne.

 

Wariant I za... 1173 zł*
Zapewnia sterowanie siedmioma roletami i bramą garażową.
Dwa ekspandery wejść i wyjść INT-IORS – 1008 zł
Siedem kontaktronów S-1 – 98 zł
Kontaktron bramowy B-4L – 67 zł
* do sterowania bramą garażową za pomocą pilota można kupić dodatkowo kontroler ACU-250 (342 zł) i pilot APT-100 (167 zł); do wersji bezprzewodowej potrzebny jest jeszcze ekspander z zasilaczem ACX-201 (257 zł)

 

Wariant II za... 1561 zł
Jak wariant I i dodatkowo sterowanie pięcioma obwodami elektrycznymi (gniazda lub oświetlenie).
Dwa ekspandery wejść i wyjść INT-IORS – 1008 zł
Siedem kontaktronów S-1 – 98 zł
Kontaktron bramowy B-4L – 67 zł
Ekspander wyjść INT-ORS– 388 zł

 

Wariant III za... 2708 zł
Jak wariant II i dodatkowo sterowanie czterema zraszaczami, ochrona przed zalaniem (dwie lokalizacje) oraz przed wyciekiem gazu (trzy lokalizacje).
Dwa ekspandery wejść i wyjść INT-IORS – 1008 zł
Siedem kontaktronów S-1 – 98 zł
Kontaktron bramowy B-4L – 67 zł
Dwa ekspandery wyjść INT-ORS– 776 zł
Dwie czujki zalania wodą FD-1 – 180 zł
Trzy czujki gazu ziemnego DG-1 – 579 zł

Przeczytaj dodatkowo:
Zabezpieczenie domu jednorodzinnego: w jaki...

Odpowiednie zabezpieczenie domu jednorodzinnego na czas wyjazdu może pomóc w spokojnym wypoczynku....

Bezpieczny dom inteligentny. Sposób na skuteczną...

Bezpieczny dom to dom inteligentny. System domu inteligentnego potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony...

Jak wybrać system alarmowy do domu? Sposoby na...

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed złodziejem czy pożarem lub zalaniem to gwarancja bezpieczeństwa...

Inteligentne sterowanie domem. SMARTHOME24.pl –...

Sterowanie oświetleniem, roletami, domowymi urządzeniami elektrycznymi jest możliwe dzięki prostym i...

Bezpieczny dom. Akcja specjalna

Z naszej akcji dowiesz się, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem i nagłymi zdarzeniami - pożarem, powodzią,...