Dlaczego budynek powinien być chroniony przed uderzeniem pioruna?

2009-10-12 2:00

Każdy inwestor musi znać niebezpieczeństwa związane z wyładowaniami atmosferycznymi na terenie budowy i na tej podstawie podejmuje decyzję o instalacji odgromowej. Uderzenie pioruna może spowodować znaczne szkody. Aby ochronić swój dom, dobytek i zdrowie, a czasem nawet życie warto zainstalować piorunochron.

Czy piorunochron jest potrzebny?
Autor: Andrzej Szandomirski

Zmiany warunków atmosferycznych, czyli ciśnienia i temperatury powodują, że między chmurami a ziemią powstaje napięcie elektryczne, którego wartość może dochodzić nawet do milionów woltów. Tak wysokie napięcie często powoduje przebicie izolacyjnej warstwy powietrza i doprowadza do wyładowania atmosferycznego, czyli przepływu prądu w postaci pioruna. Prąd ten przepływa bardzo krótko, ale ma ogromne natężenie (kilkadziesiąt tysięcy amperów) i powoduje porażenia ludzi i zwierząt, oraz pożary.

Piorunochron - dlaczego warto?

Niebezpieczeństwo może powstać, gdy piorun uderzy bezpośrednio w budynek lub człowieka, a także w pobliżu, na przykład w napowietrzne linie energetyczne, wysokie drzewa i budynki. Przepięcie powstałe na przykład między drzewem i budynkiem może spowodować pożar lub porażenie przebywających wewnątrz ludzi.

Jeśli piorun uderzy w linię energetyczną, w jej przewodach indukuje się bardzo wysokie napięcie, które powoduje przepływ prądu do ziemi w miejscach o osłabionej izolacji, zwłaszcza w instalacjach odbiorczych w budynku. Może to mieć miejsce przy gniazdach wtykowych, wyłącznikach lub bezpiecznikach na tablicy rozdzielczej.

Przepisy określają stopień zagrożenia pożarowego budowli za pomocą wskaźnika zagrożenia piorunowego. Zależy on od rodzaju konstrukcji, wymiarów, rodzaju budynków, położenia, średniego rocznego czasu trwania burz w danej okolicy itp. Zależnie od wartości wskaźnika zagrożenia piorunowego, instalacja odgromowa jest konieczna, zalecana lub nie.

Na uderzenie pioruna najbardziej narażone są budynki wysokie, z palnym pokryciem dachu, wolnostojące, w terenie górskim i w rejonie częstych burz. W naszym kraju burze najczęściej występują na terenach południowych i zachodnich, późną wiosną i wczesną jesienią. Dlatego przy tego typu budynkach i na wymienionych terenach bez wątpienia warto zainstalować piorunochron.

Warto wiedzieć

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami wykonanie instalacji odgromowej w budynku jednorodzinnym nie jest konieczne. To czy będzie wykonana zależy tylko i wyłącznie od inwestora. Znając niebezpieczeństwa opisane powyżej sam bierze odpowiedzialność za podjętą decyzję.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.