| muratordom.pl » Instalacje » Alarm i ochrona » Bezpieczny dom. Radzimy, jak uniknąć włamania

Bezpieczny dom. Radzimy, jak uniknąć włamania

Chyba każdy obawia się o pozostawiony bez nadzoru majątek, wyjeżdżając na dłużej z domu, a niektórzy boją się nawet o własne w nim bezpieczeństwo na co dzień. Co można na to poradzić? Jak zabezpieczyć się przed nieproszonymi gośćmi? Podpowiadamy proste sposoby, na zabezpieczenie domu i posesji podczas nieobecności domowników.

Wyjeżdżając z domu na dłużej, prosimy rodzinę lub znajomych, by do niego zaglądali i sprawdzali, czy nie dzieje się coś złego. Ale nie wszyscy mogą i chcą angażować innych w swoje sprawy. Aby się nie denerwować na przykład na wymarzonej wycieczce, a przede wszystkim uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie, warto zawczasu zabezpieczyć dom przed intruzami i innymi zagrożeniami.

Zobacz także:

Co zrobić, żeby dom nie wydawał się interesujący dla złodzieja?

Po pierwsze, nie zwracać uwagi na naszą nieobecność. Trudno znaleźć sposób na dobrego złodzieja. Dlatego najlepiej sprawić, aby nasz dom nie wydał mu się interesujący. A zatem nie należy zbytnio się chwalić, że przez pewien czas dom będzie pozostawiony bez opieki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej T. Papliński

Gdy wyjeżdżamy na dłużej, wzrasta ryzyko włamania do naszego domu. Uwagę złodziei mogą zwrócić opuszczone przez dłuższy czas rolety, pusty podjazd przed domem czy parkowany na nim wcześniej samochód

O wyjazdowych planach swoim znajomym chętnie opowiadają dzieci – wytłumaczmy im, że powinny się powstrzymać. Lepiej też uniknąć ostentacyjnego pakowania samochodu – jeżeli możemy, zróbmy to w garażu.

Za to warto poinformować o wyjeździe sąsiadów, żeby wiedzieli, iż w określonym czasie obecność kogoś w naszym domu będzie podejrzana. Zostawmy im też informację, kogo mogą zawiadomić, gdy coś się stanie. A jeżeli mamy możliwość, to poprośmy kogoś z rodziny lub znajomych, do których mamy zaufanie, żeby raz na jakiś czas zajrzeli do naszego domu.
Istotne jest bowiem, aby dom nie wyglądał na opuszczony.

Warto zadbać o regularne opróżnianie skrzynki pocztowej. Dobrym pomysłem jest też poproszenie kogoś, aby parkował swój samochód na naszym podjeździe, chociaż na krótki czas. Pamiętajmy tylko, żeby o takich zaplanowanych wizytach uprzedzić sąsiadów, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, gdy ci będą gorliwie strzegli naszego domu. Jeżeli korzystamy z usług agencji ochrony, także ją powinniśmy poinformować, kto będzie się nim opiekował.

Jak zmylić złodzieja? Wykorzystaj inteligentne instalacje!

Wyjeżdżając, bezwzględnie powinniśmy zamknąć wszystkie drzwi i okna. Z pewnością utrudnieniem dla złodziei są rolety antywłamaniowe. Ale jednocześnie, gdy pozostaną opuszczone przez długi czas, będą stanowiły informację, że wyjechaliśmy z domu, pozostawiając go bez opieki.

W takiej sytuacji, bardzo pomocne we wprowadzaniu w błąd potencjalnych złodziei są tak zwane inteligentne instalacje sterujące różnymi urządzeniami w budynku. Centrala sterująca może włączać i wyłączać oświetlenie oraz regulować jego intensywność. Może także o różnych godzinach podnosić i opuszczać wybrane rolety.

Oprócz sterowania czasowego, gdy wszystko odbywa się o zaprogramowanych godzinach, możliwe jest sterowanie na podstawie sygnałów z różnego rodzaju czujników, na przykład natężenia światła. To sprawia, iż jeszcze trudniej się zorientować, że w domu nikogo nie ma.

Nawet gdy brak systemu inteligentnego budynku, oświetleniem można sterować za pomocą prostych czasowych wyłączników światła, które można ustawić tak, aby wieczorami automatycznie je zapalały w różnych pomieszczeniach. Jeśli mamy zewnętrzne oświetlenie uruchamiane czujnikami ruchu, zostawmy je włączone. Zapalające się światło utrudni pracę złodziejom, oświetlając teren przed domem, i prawdopodobnie zwróci uwagę sąsiadów, że ktoś po zmroku kręci się po naszej posesji.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Tani monitoring domu. Podejrzyj swój salon z...

Wakacje to czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Warto więc pomyśleć nad inwestycją w monitoring domu. Jeśli...

Urządzenia wykrywające gaz i dym

Detektory gazu i czujniki czadu to urządzenia, których zadaniem jest chronić domowników przed...

Dom bezpieczny podczas urlopu. Jak ustrzec dom...

Wyjeżdżasz na urlop, by odpocząć i wreszcie o siebie zadbać. Nie zapomnij też zadbać o swój dom, by po...

Inteligentny dom ze SMARTHOME24.pl. Łatwe i...

Inteligentny dom, czyli sterowanie oświetleniem, roletami, domowymi urządzeniami elektrycznymi dzięki prostym...

Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...