Nawiewniki higrosterowane aereco. Jak się sprawdzają w praktyce?

2011-06-06 14:21

Mieszkam w domu piętrowym, w którym jest problem z pleśnią i zaparowanymi oknami (zawsze rano). Problem występuje w pokojach i łazience na piętrze. Na parterze są już okna PCV, a na piętrze jeszcze okna drewniane i brak jest kratek wentylacyjnych. Jedyny wywietrznik znajduje się w łazience. Planujemy jednak wymianę okien na piętrze na okna PCV. Słyszałam, że jeżeli nie ma wywietrzników, można zamontować w oknach tzw. nawiewniki higrosterowane aereco. Opinie na ten temat są różne, a sama nie wiem jak to się sprawdza w praktyce... Czy zimą i podczas silnych wiatrów nie ma znacznego ubytku ciepła? Czy wieczorem w pokojach nie będzie za zimno, np. w sypialni? Czy te nawiewniki są praktyczniejsze i lepsze od kratek wentylacyjnych?

Jeśli w tym momencie (przy nieszczelnych oknach drewnianych) występuje częściowo wykroplenie pary wodnej na szybach, to przy braku doprowadzenia powietrza szyby mogą być już całkiem zaparowane. Wentylacja jest to ciągła i zorganizowana wymiana powietrza polegająca na doprowadzeniu powietrza zewnętrznego i usunięciu zużytego. Zastosowanie nawiewników jest jedną z możliwości doprowadzenia powietrza. Jednak brak wywiewu, czyli przewodów wentylacyjnych skutecznie zdezorganizuje wymianę powietrza ponieważ wywiew jest "siłą napędową" w prostych układach wentylacji.
Jeśli na tej kondygnacji jest tylko jedna kratka wywiewna (przewód wentylacyjny), można wykonać prosty układ wentylacji wyciągowej z wentylatorem centralnym i podłączeniem do niego kilku pomieszczeń np. kuchni, łazienki, wc, garderoby itp. Wentylator taki wyrzuca zużyte powietrze do jednej kratki wentylacyjnej. Taki układ wentylacji jest możliwy tylko jeśli na tej kondygnacji nie występują takie urządzenia jak np. gazowy podgrzewacz wody i/lub c.o. czy kominek - z otwartymi komorami spalania i grawitacyjnym odprowadzeniem spalin.
W celu otrzymania bardziej szczegółowych informacji proszę o kontakt z wybranym oddziałem aereco w Polsce.