| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Recykling i naturalne materiały budowlane fundamentem domu ekologicznego

Recykling i naturalne materiały budowlane fundamentem domu ekologicznego

Z czego budować dom ekologiczny? Materiały budowlane wykorzystane do jego budowy powinny być naturalne i jak najmniej przetworzone. Ilość odpadów na budowie należy zminimalizować wykorzystując surowe wtórne, czyli stosować recykling. Najpopularniejszym materiałem budowlanym jest drewno budowlane, ale dużym uznaniem ekologów cieszą się również silikaty i beton komórkowy.

Naturalne materiały budowlane i prefabrykaty

Dom w Wiedniu - do jego budowy wykorzystanow wykorzystać co się da z materiałów naturalnych

Budownictwo ekologiczne wysoko ceni materiały jak najmniej przetworzone – najlepsze jest drewno budowlane – a także materiały naturalne, których „produkcja” nie trwa dłużej niż 10 lat: bambus, wełna, bawełna, korek, słoma.

Wartością eko jest jak najmniej odpadów na budowie. Stąd popularność wykorzystania prefabrykatów jako sposobu na szybką budowę bez odpadów. Doceniane jest wykorzystanie materiałów z rozbiórki – takich elementów jak cegły, belki, słupy, podłogi, panele, dekoracje, drzwi, meble.

Inwestor z myślą o środowisku (także by ograniczać koszty) kupuje materiały lokalne. W ten sposób ogranicza transport, a więc i emisję CO2.
Dom ma mieć zakodowaną przyjazną rozbiórkę – łatwość demontażu i możliwość recyklingu materiałów. A w trakcie budowy odpady powinny być segregowane: osobno drewno, szkło i odpady niepodlegające przetworzeniu. Recykling szczególnie docenia certyfikacja LEED - za to są dodawane specjalne punkty przy ocenie budynku.

Sprawdź, czy twój dom jest ekologiczny

Recykling na budowie

Niewiele dbamy o emisyjność materiałów, czyli o to, jak były produkowane. Nie zastanawiamy się, jak bardzo materiał jest przetworzony, czy po rozbiórce domu będzie nadawał się do recyklingu, czy też będzie tylko niebezpiecznym dla środowiska odpadem oraz ile energii potrzebne było do jego wyprodukowania. Prawdą jest, że brakuje informacji o produktach, ale też świadomość społeczna w tej kwestii dopiero się tworzy.

Najbardziej przyjazne dla środowiska są materiały o niskim stopniu przetworzenia. Oprócz bezkonkurencyjnego drewna wymienimy tu dostępne na rynku silikaty i beton komórkowy biały (piaskowy). Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) pracuje nad Bazą zielonych materiałów.

WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Projekt nr 058 Wyróżnienie honorowe

Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Projekt nr 024 II nagroda (ex aequo)

Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic – instalacje, Magdalena Guminiak – instalacje

Projekt nr 027 Wyróżnienie honorowe

Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus