| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Jak zminimalizować zużycie energii w domu ekologicznym?

Jak zminimalizować zużycie energii w domu ekologicznym?

Dom ekologiczny powinien korzystać z energii odnawialnej, a jego mieszkańcy, żeby oszczędzać energię, muszą zmienić swoje codzienne nawyki. Dlatego, aby zmniejszyć zużycie energii wystarczy brać prysznic, zamiast kąpięli w wannie, obniżać temperaturę w domu na noc czy korzystać ze zmywarki do naczyń.

W domach otwartych na słońce okna nie tylko dostarczają ciepła, lecz także długo oświetlają wnętrze i sprzyjają ograniczeniu stosowania sztucznego światłaDom ekologiczny i energooszczędny powinien pozyskiwać minimum 35% energii ze źródeł odnawialnych. Rozwiązaniem godnym uwagi jest więc palenie drewnem w kominku, korzystanie z energii słonecznej i wiatrowej. Wszystkie działania obniżające zużycie energii bardzo podnoszą ocenę domu, którego właściciele chcieliby uzyskać certyfikat LEED.

Warto również wyposażyć dom w energooszczędne urządzenia i zainstalować oświetlenie ledowe. Aby dom był ekologiczny oświetlenie zewnętrzne powinno zostać zredukowane i świecić pełną mocą tylko na żądanie. Unikniemy w ten sposób tzw. zanieczyszczenia światłem, które jest niekorzystnie oceniane przez certyfikację LEED.

Sprawdź, czy masz dom ekologiczny

Oszczędzanie energii

Polski inwestor najwięcej uwagi poświęca oszczędzaniu energii. Do kominków też nie trzeba specjalnie namawiać – są bardzo popularne. Do zmiany oświetlenia na energooszczędne przekonują nas unijne dyrektywy. I warto. Zamiana tradycyjnych żarówek na świetlówki kompaktowe może dać do 80% oszczędności energii. Jedna żarówka może zaoszczędzić kilkaset złotych w okresie jej użytkowania. Przyszłością są diody LED oraz inteligentne systemy kontroli funkcji domu, na razie bardzo drogie.

Tymi sposobami zminimalizujesz zużycie energii:

  • 5-10% mniej energii na ogrzewanie, jeśli obniżysz temperaturę nocą o 2°C (z 20 do 18°C);
  • 65% mniej energii na ogrzanie wody do mycia – jeśli bierzesz kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie;
  • 90% oszczędności na ciepłej wodzie do zmywania – jeśli zmywasz w zmywarce zamiast pod bieżącą wodą.
Autor: Andrzej T. Papliński

Ogrzewanie paliwami odnawialnymi poprawia ocenę ekologiczną domu

Autor: Andrzej T. Papliński

Oszczędzanie światła na zewnątrz. Drobny przykład: podświetlany numer domu w ciągu dnia łapie energię słoneczną

WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Przeczytaj dodatkowo:
Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Projekt nr 038 II nagroda (ex aequo)

LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski  

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą...

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy...

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Projekt domu pasywnego- zalety i ograniczenia...

Budowa domu pasywnego wiąże się z wieloma ściśle określonymi wytycznymi. Wielkości okien, usytuowanie...

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.