| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Ekologia po austriacku. Domy pasywne, które chronią nie tylko klimat, ale także niezależność i finanse inwestorów

Ekologia po austriacku. Domy pasywne, które chronią nie tylko klimat, ale także niezależność i finanse inwestorów

Ekologiczne budowanie w wydaniu Austiaków ma ideologiczne motto: w dłuższym okresie chronimy nie tylko klimat, ale też swoją niezależność i finanse. Kto? Państwo i właściciele domów. Przedstawiamy cztery domy pasywne, których zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 14 kWh/(m2rok). Zobacz, jak o ekologię i swoje finanse dbają mieszkańcy Austrii...

Austria to kraj, w którym wymagania stawiane współczesnemu domowi mogą przyprawić o zawrót głowy. Zapotrzebowanie na ciepło nie więcej niż 66,5 kWh/(m2·rok) to warunek otrzymania pozwolenia na budowę; nie więcej niż 45 kWh/(m2·rok) – by otrzymać znaczącą pomoc finansową od państwa; dom pasywny ma ambicję zadowolić się maksymalnie 10 kWh/(m2·rok). Punkt wyjścia do bicia rekordów? 225 kWh/(m2·rok) – tyle ciepła średnio potrzebują starsze domy.

Podobnie jak w całej Europie, budynki mieszkalne w Austrii „zużywały” 40% produkowanej energii. Zużywały, bo zmiana jest radykalna! Program certyfikacji ekologicznej klima:activ służy temu, by domy były oszczędniejsze, a klima:aktiv mobil – by Austriacy mniej jeździli samochodami.

Dom ekologiczny to inewstor niezależny

Austriacy mają świadomość, że dom ekologiczny ma być zrównoważony, czyli wpisany w środowisko. Po drugie, ma oszczędzać energię. Co daje oszczędność? Niezależność zarówno właściciela domu, który płaci mniejsze rachunki, jak i państwa – uzależnionego
od gazu z kapryśnej Rosji.

Przedstawiamy cztery domy ekologiczne, które chronią nie tylko klimat, ale także niezależność i portfele swoich mieszkańców.

Ehlia, czyli klasyczny dom pasywny

Budynek w konstrukcji szkieletowej o powierzchni 165,2 m2. Zapotrzebowanie na ciepło wynosi 14 kWh/(m2·rok). Dom ogrzewa kompaktowa centrala grzewcza Vitotres 343 – połączenie powietrznej pompy ciepła, rekuperatora i gruntowego wymiennika ciepła. Kolektory słoneczne i baterie fotowoltaiczne wspomagają zasilanie domu i dostarczają ciepłej wody. Przed domem znajduje się oczko wodne zasilane wodą opadową zbieraną z dachu.

Autor: Andrzej T. Papliński

Activ Haus, to dom pasywny, który chce pokazać, że w tej kategorii można budować także domy tradycyjne

Autor: Andrzej T. Papliński

Warto zwrócić uwagę na brak okien od północy i ciekawostkę: balustrada to panel fotowoltaiczny

Activ Haus, czyli tradycyjny dom pasywny

Dom o powierzchni 165,5 m2. Zapotrzebowanie na ciepło wynosi 13 kWh/(m2·rok). Ogrzewanie: kompaktowa centrala grzewcza o wiele mówiącej nazwie Aerosmart. Specjalnie zaprojektowany tak, by nie różnił się architekturą od typowych domów w Austrii. Ma być dowodem na to, że dom pasywny może wyglądać tradycyjnie. Ściany są zbudowane z bloczków styropianowych wypełnionych betonem. Brak okien od północy, ale też nie ma ich przesadnie dużo do południa. Okna są drewniane trzyszybowe, na zewnątrz osłonięte aluminiowym kołnierzem.

Autor: Andrzej T. Papliński

Buchners Passivhaus to dom, który łapie ciepło – dwa ogrody zimowe, wydzielona nieogrzewana klatka schodowa. Próżniowo-rurowe kolektory słoneczne wbudowane w ściany domu

Autor: Andrzej T. Papliński

Instalacje są bardzo rozbudowane – dziś byśmy oczekiwali jak najprostszego sposobu ogrzewania domu

Buchners Passivhaus, czyli dom pasywny strefowany

Dwurodzinny dom z piętrem o powierzchni 189,7 m2. Zapotrzebowanie na ciepło 13,8 kWh/(m2·rok), ogrzewanie gruntową pompą ciepła. Konstrukcja drewniana – prefabrykat z wełną drzewną jako izolacją. Dom jest podzielony na strefy: klatka schodowa, balkony i tarasy są odrębnymi elementami domu i można ich nie ogrzewać bez strat dla ciepłej części budynku. W środku gliniane tynki, by regulować poziom wilgoci. Charakterystyczną cechą domu są przeszklenia od południa i zachodu. W okresach przejściowych – wiosną i jesienią – w domu jest ciepło. Inteligentny system sterowania ogrzewaniem i oświetleniem to w tym przypadku bardziej ciekawostka niż konieczność.

Kupujemy okna energooszczędne. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ciepłych okien?

Mówi się, że najbardziej ekologiczne okna to takie, które są najcieplejsze. Podążając...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 030 Wyróżnienie honorowe

Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab

Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Projekt nr 058 Wyróżnienie honorowe

Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak

Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...