| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Ekologia po austriacku. Domy pasywne, które chronią nie tylko klimat, ale także niezależność i finanse inwestorów

Ekologia po austriacku. Domy pasywne, które chronią nie tylko klimat, ale także niezależność i finanse inwestorów

Ekologiczne budowanie w wydaniu Austiaków ma ideologiczne motto: w dłuższym okresie chronimy nie tylko klimat, ale też swoją niezależność i finanse. Kto? Państwo i właściciele domów. Przedstawiamy cztery domy pasywne, których zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 14 kWh/(m2rok). Zobacz, jak o ekologię i swoje finanse dbają mieszkańcy Austrii...

Austria to kraj, w którym wymagania stawiane współczesnemu domowi mogą przyprawić o zawrót głowy. Zapotrzebowanie na ciepło nie więcej niż 66,5 kWh/(m2·rok) to warunek otrzymania pozwolenia na budowę; nie więcej niż 45 kWh/(m2·rok) – by otrzymać znaczącą pomoc finansową od państwa; dom pasywny ma ambicję zadowolić się maksymalnie 10 kWh/(m2·rok). Punkt wyjścia do bicia rekordów? 225 kWh/(m2·rok) – tyle ciepła średnio potrzebują starsze domy.

Podobnie jak w całej Europie, budynki mieszkalne w Austrii „zużywały” 40% produkowanej energii. Zużywały, bo zmiana jest radykalna! Program certyfikacji ekologicznej klima:activ służy temu, by domy były oszczędniejsze, a klima:aktiv mobil – by Austriacy mniej jeździli samochodami.

Dom ekologiczny to inewstor niezależny

Austriacy mają świadomość, że dom ekologiczny ma być zrównoważony, czyli wpisany w środowisko. Po drugie, ma oszczędzać energię. Co daje oszczędność? Niezależność zarówno właściciela domu, który płaci mniejsze rachunki, jak i państwa – uzależnionego
od gazu z kapryśnej Rosji.

Przedstawiamy cztery domy ekologiczne, które chronią nie tylko klimat, ale także niezależność i portfele swoich mieszkańców.

Ehlia, czyli klasyczny dom pasywny

Budynek w konstrukcji szkieletowej o powierzchni 165,2 m2. Zapotrzebowanie na ciepło wynosi 14 kWh/(m2·rok). Dom ogrzewa kompaktowa centrala grzewcza Vitotres 343 – połączenie powietrznej pompy ciepła, rekuperatora i gruntowego wymiennika ciepła. Kolektory słoneczne i baterie fotowoltaiczne wspomagają zasilanie domu i dostarczają ciepłej wody. Przed domem znajduje się oczko wodne zasilane wodą opadową zbieraną z dachu.

Autor: Andrzej T. Papliński

Activ Haus, to dom pasywny, który chce pokazać, że w tej kategorii można budować także domy tradycyjne

Autor: Andrzej T. Papliński

Warto zwrócić uwagę na brak okien od północy i ciekawostkę: balustrada to panel fotowoltaiczny

Activ Haus, czyli tradycyjny dom pasywny

Dom o powierzchni 165,5 m2. Zapotrzebowanie na ciepło wynosi 13 kWh/(m2·rok). Ogrzewanie: kompaktowa centrala grzewcza o wiele mówiącej nazwie Aerosmart. Specjalnie zaprojektowany tak, by nie różnił się architekturą od typowych domów w Austrii. Ma być dowodem na to, że dom pasywny może wyglądać tradycyjnie. Ściany są zbudowane z bloczków styropianowych wypełnionych betonem. Brak okien od północy, ale też nie ma ich przesadnie dużo do południa. Okna są drewniane trzyszybowe, na zewnątrz osłonięte aluminiowym kołnierzem.

Autor: Andrzej T. Papliński

Buchners Passivhaus to dom, który łapie ciepło – dwa ogrody zimowe, wydzielona nieogrzewana klatka schodowa. Próżniowo-rurowe kolektory słoneczne wbudowane w ściany domu

Autor: Andrzej T. Papliński

Instalacje są bardzo rozbudowane – dziś byśmy oczekiwali jak najprostszego sposobu ogrzewania domu

Buchners Passivhaus, czyli dom pasywny strefowany

Dwurodzinny dom z piętrem o powierzchni 189,7 m2. Zapotrzebowanie na ciepło 13,8 kWh/(m2·rok), ogrzewanie gruntową pompą ciepła. Konstrukcja drewniana – prefabrykat z wełną drzewną jako izolacją. Dom jest podzielony na strefy: klatka schodowa, balkony i tarasy są odrębnymi elementami domu i można ich nie ogrzewać bez strat dla ciepłej części budynku. W środku gliniane tynki, by regulować poziom wilgoci. Charakterystyczną cechą domu są przeszklenia od południa i zachodu. W okresach przejściowych – wiosną i jesienią – w domu jest ciepło. Inteligentny system sterowania ogrzewaniem i oświetleniem to w tym przypadku bardziej ciekawostka niż konieczność.

O[p]taeder, czyli dom pasywny... feng-shui

Dom dwurodzinny o powierzchni 170 m2. Zapotrzebowanie na ciepło 11,9 kWh/(m2·rok). Działa kompaktowa centrala grzewcza. Dodatkowo kominek z zamkniętą komorą spalania. Dom zbudowany według zasad feng-shui. Podstawa budynku ma kształt sześciokąta. Taka bryła symbolizuje Ziemię; ma korzystny stosunek powierzchni ścian do objętości. Ściany są wykonane z prefabrykatu – warstwy zmielonych cegieł z betonem i 30 cm styropianu z dodatkiem grafitu. Większość okien się nie otwiera. Na dachu wielka instalacja baterii fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. W ogrodzie zbiornik na wodę deszczową, która służy do podlewania ogrodu.

Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Projekt nr 038 II nagroda (ex aequo)

LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski  

Projekt nr 058 Wyróżnienie honorowe

Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak

Dom energooszczędny kontra dom pasywny. PORÓWNANIE

Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu energooszczędnego lub domu pasywnego warto porównać wymagania,...